ועדת המנכ"לים שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו, לבחינת מבנה שבוע העבודה, הודיעה אתמול (רביעי) כי היא ממליצה על שניים עד ארבעה סופי שבוע ארוכים בשנה, כך פרסם האתר וואלה. הוועדה הוקמה עקב התנגדות התאחדות התעשיינים להצעת החוק בנושא שאושרה בוועדת השרים.

עוד המליצה הוועדה לבחון את האפשרות להתיר לעסקים, בדגש על תיירות ומסחר, לפעול בסופי השבוע הארוכים. ההמלצות יעלו בשבוע הבא לדיון בממשלה, לאחר שבחודש יוני ועדת השרים כבר אישרה את הצעתו של כהן, ולפיה יתקיימו, מדי שנה, שישה סופי שבוע בני שלושה ימים – שישי, שבת וראשון.

ח"כ אלי כהן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח"כ אלי כהן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הצעת החוק של ח"כ אלי כהן (כולנו) שאושרה בוועדת השרים, זכתה לתמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, שר התיירות יריב לוין וכן לתמיכת ההסתדרות. ואולם, בשל התנגדות התאחדות התעשיינים, סוכם כי ההצעה לא תקודם עד שוועדת מנכ"לים שתוקם לבחינתה תגבש עמדה בעניין ותכריע לגבי הנושא של מסחר בשבת.

 יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן צפוי להמשיך לדבוק במאבקו לקיצור שבוע העבודה ל-40 שעות. מכיוון שמשמעות המלצות הוועדה היא קיצור שבוע העבודה הממוצע ל-42 שעות, צפוי ניסנקורן לדרוש יותר מארבעה סופי שבוע ארוכים.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90).

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90).

בשאר המלצותיה, הסכימה ועדת המנכ"לים עם הצעתו המקורית של כהן ולפיה ימי החופשה יתווספו בתיאום לחופשות של שנת הלימודים. כמו כן, המליצה כי ייבחן אחוז תוספת השכר שתשולם לעובדים שיעבדו בימי החופשה שיתווספו, "תוך מתן דגש על פגיעה מינימלית בציבור המעסיקים". התשלום צפוי לעמוד בימים עלה על 125%-150% ממשכורת העובד.