יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ייפתח היום (ראשון) עם הישמע צפירה בת דקה בכל רחבי הארץ בשעה 20:00. בשעה זו יחל הטקס המרכזי ברחבת הכותל המערבי בירושלים, במעמד נשיא המדינה, הרמטכ"ל ובהשתתפות נציגי המשפחות השכולות. באותה שעה יתקיימו ברחבי הארץ טקסים ועצרות ממלכתיים הפתוחים לציבור, לצד אירועים ייחודיים להתייחדות עם הנופלים.

ביום שני – יום הזיכרון – ייערכו טקסי זיכרון ממלכתיים בכל בתי-הקברות הצבאיים, בהשתתפות המשפחות השכולות, אישי ציבור ונציגי הממשלה, המשטרה וכוחות הביטחון. בשעה 11:00 תישמע בכל הארץ צפירת זיכרון בת שתי דקות.

כתבה זו כוללת מידע על אירועי יום הזיכרון בערים הגדולות בלבד. לפרטים בנושא אירועי יום הזיכרון במקומות נוספים ניתן לפנות לרשות המקומית.

ירושלים

ראשון – ערב יום הזיכרון

שרים במרכז – ארז לב ארי, סי היימן, אלעד שודלר, הראל מויאל, מיקה קרני, מיכאל ושמרית גריילסאמר, יעל הורביץ, מקהלת אנקור. בכיכר ספרא. הקרנת סרטי אנימציה פרויקט "פנים. יום. זיכרון" של בית אבי חי. כיכר ספרא, 21:00. חלוקת כרטיסים במקום מהשעה 19:30. הישיבה על בסיס מקום פנוי.

יום הזיכרון לנופלים ולחיים – זיכרונות המסופרים על-ידי גברים ונשים. זיכרונות המוסיפים לעצב ולחרוט את אותותיהם. סיפורה של החברה הישראלית כולה – בצערה ובכאבה על זיכרון הנופלים ועל מי שנושאים ונושאות את משא הזיכרון החי ממלחמות ישראל. בית הנסן, רח' גדליהו אלון 14, ירושלים. השערים יפתחו החל משעה 19:00. הכניסה מותנית בהרשמה מראש.

זוכרים שרים ומספרים – עצרת הפתיחה המרכזית לזכרם של חללי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה בסימן שנת היובל לאיחוד ירושלים במעמד ניר ברקת, ראש העיר ירושלים וזאב אלקין, השר לענייני ירושלים ומורשת. העצרת תיערך בשעה 19:45 בבריכת הסולטן – אל מול חומות העיר העתיקה ומגדל דוד. הכניסה לאירוע עם הזמנות בלבד, ונכון לכתיבת שורות אלו ההרשמה אליו הסתיימה. חלוקת כרטיסים לנרשמים תתקיים ביום האירוע, בין השעות 19:15-18:00 בקופות בריכת הסולטן.

שני – יום הזיכרון

טקס הזיכרון המרכזי לחללי מערכות ישראל יחל בבית העלמין הצבאי בהר הרצל עם השמע הצפירה בשעה 11. הטקס בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרים, ראש העיר ירושלים, ומשפחות שכולות.

טקס אזכרה ממלכתי לחללי פעולות האיבה  יתקיים בבית העלמין בהר הרצל בשעה 13:00 בהשתתפות ראש הממשלה, שרים, ראש העיר ירושלים, ומשפחות שכולות.

לאירועים נוספים בירושלים

תל אביב

ראשון – ערב יום הזיכרון

העצרת המרכזית לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בני תל אביב-יפו תתקיים במעמד המשפחות השכולות, רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו, הרב ישראל מאיר לאו, הרב הראשי לתל אביב-יפו, יוסף לוטנברג, יו"ר יד לבנים תל אביב-יפו. עוד תשתתף באירוע יובל דיין ואת העצרת ינחה מתן חודורוב. העצרת תתקיים בגן הבנים (צומת רחוב אבן גבירול – שדרות רוקח), אבן גבירול 198, תל-אביב יפו, בשעה 17:30. הטקס ייחל ב-17:45. נא להצטייד בלבוש חם. ניתן למצוא חנייה במגרשי חניון רדינג. פתוח לקהל הרחב.

טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה בכיכר רבין בת"א. 2015 (צילום: פלאש 90)

"שירים בכיכר" – האירוע המסורתי יתקיים בכיכר רבין בתל אביב. באירוע ישירו מיטב האמנים, לצד שילוב קטעי וידאו עם סיפורי הנופלים המסופרים מפיהם של בני משפחה וקרובים. השנה יופיעו באירוע האמנים אברהם טל, אליענה תדהר,אליעד נחום, אניה בוקשטיין, אסף אמדורסקי וישראל גוריון, אריק סיני, ארקדי דוכין, התקווה 6, טל רמון, יובל דיין, עמיר בניון וצעירי תל אביב. את הטקס ינחה ליאור אשכנזי.

אירוע שיר וזיכרון בבית יד לבנים – מסע מוסיקלי אל השירים הישראליים, היפים והעצובים המלווים אותנו לאורך השנים – "אהוב יקר", "שירים עד כאן", "אין לי ארץ אחרת", "שיר ארץ" ועוד רבים וטובים ממבחר הקלאסיקה הישראלית. שירה, פסנתר וגיטרה – רונית שחר. הבית יהיה פתוח למבקרים משעה 19:00. 19:45 – תחילת המופע (המופע יתקיים בישיבה באודיטוריום). מספר המקומות מוגבל. בית יד-לבנים, פנקס דוד צבי 63, תל-אביב יפו, ניתן למצוא חניה ברחוב, חניון בית החייל שברחוב עקיבא אריה ובחניון הצמוד לתיכון חדש.

מידע על טקסים עירונים נוספים בת"א

שני – יום הזיכרון

טקס מרכזי בבית העלמין הצבאי בקרית שאול  – בטקס ישתתפו המשפחות השכולות ושר הביטחון אביגדור ליברמן. תחילת הטקס בשעה 11:00.

עת ספוד ועת רקודטקס הבדלה בין יום הזכרון לחג העצמאות: טקס ההבדלה נוצר כדי למלא את החלל שבין העצב לשמחה ומבוסס על מקורות עתיקים וחדשים, מסורתיים ועכשוויים. באמצעות שירה, תפילה, מזמורים, הגות ושירים ישראליים נחווה מעבר רגשי הדרגתי, רגע לפני שמסתיים האבל ומתחילות חגיגות העצמאות. טקס ההבדלה של ארגון 'בית תפילה ישראלי' יתקיים השנה בשיתוף עם עיריית ת"א בין השעות 18:00-19:30, בשני מוקדים: בית ציוני אמריקה, רח' דניאל פריש 1 פינת אבן-גבירול, ת"א. בית יד-לבנים, רח' פנקס 63, ת"א. הכניסה לאירועים חופשית ומותנית בהרשמה מראש בקישור

לנצח זכור נא את שמותינו – מפגש זכרון לחללי מערכות ישראל בבית הפלמ"ח, בשותפות עם ותיקי הפלמ"ח וחברי דור ההמשך. הטקס עוסק בשותפות רבת-הדורות ובתפקיד החלוצי הייחודי של לוחמי ולוחמות הפלמ"ח, וחניכי המחנות העולים בעבר ובהווה. הטקס ייערך בשעה 17:00 בבית הפלמ"ח, חיים לבנון 10, רמת אביב. הכניסה חופשית.

חיפה

ראשון – ערב יום הזיכרון

טקס פתיחת אירועי יום הזיכרון בעיר חיפה יתקיים בבית יד לבנים חיפה במעמד נציגי המשפחות השכולות, ראש העירייה יונה יהב, יו"ר ארגון יד לבנים חיפה, יו"ר אירגון אלמנות צה"ל, סגני ראש העיר וחברי מועצת העיר, ועד מנהל בית יד לבנים חיפה וחניכי תנועת הצופים. בית יד לבנים חיפה , הירקון 48, אחוזה בשעה 17:45, הכניסה חופשית, הקהל מוזמן.

עצרת מרכזית לציון יום הזיכרון התשע"ז תתקיים בגן הזיכרון בחיפה, ותתמקד בשירי הנופלים. הטקס ילווה בהקרנת שמות ותמונות חללי מערכות ישראל תושבי חיפה על גבי מסך. בסיום ההקרנה, לאחר מספר שניות, תחל הקרנת שמות חללי פעולות האיבה תושבי העיר. העצרת תתקיים במעמד משפחות שכולות, ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, יו"ר ארגון יד לבנים חיפה, חיים לנציצקי, רב שכונת אחוזה, פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ. סגירת שערים לכניסת קהל: 19:30, שעת תחילת הטקס: 19:45. הקהל מוזמן.

לאירועים נוספים בחיפה

שני – יום הזיכרון

טקס נעילת יום הזיכרון בהשתתפות בית ספר רעות לאומנויות. אנדרטת מאפו, צומת רחובות מאפו- מיכל-תל מאנה, רכס הכרמל. הכניסה חופשית.

באר שבע

ראשון – ערב יום הזיכרון

עצרת מרכזית תיערך ברחבת העירייה בהשתתפות שר האוצר משה כחלון, ראש העירייה רוביק דנילוביץ', אלוף פיקוד הדרום אייל זמיר, יו"ר ארגון "יד לבנים" סניף באר-שבע דוד קורקוס, רב העיר וראש אבות בית הדין יהודה דרעי, אישי ציבור, משפחות שכולות ותושבי העיר. תזמורת הסינפונייטה הישראלית באר-שבע בניצוחו של זיו קוז'וקרו בליווי הזמרת יונית שקד גולן ושחקני תיאטרון באר שבע יעלו את מסכת "בכיה של אם". בסיום הטקס תוקרן מצגת הנופלים בבית "יד לבנים". רחבת העירייה, 20:00

ערב שירי לוחמים בהשתתפות עילי בוטנר וילדי החוץ ובהנחיית עודד שוהם. הערב ייערך במשכן לאמנויות הבמה בשעה 21:30. פתוח לקהל הרחב.

יום הזיכרון, ארכיון. צילום: פלאש 90 / יונתן זינדל.

שני – יום הזיכרון

טקס זיכרון והנחת זרים בבית "יד לבנים" ב-08:30.

טקס אזכרה ממלכתי בחלקה הצבאית בבית העלמין בבאר-שבע יחל בשעה 11:00 במעמד המשפחות השכולות, ח"כ ציפי ליבני, ראש העירייה רוביק דנילוביץ' והציבור הרחב.

ראשון לציון

ראשון – ערב יום הזיכרון

מפקד בני הנוער בחצר בית יד לבנים: לפיד הזיכרון ייצא מבית יד לבנים לכל האנדרטאות עם תום הטקס. רח׳ אחד-העם 20 ראשון-לציון, בשעה 17:15

עצרת לזכר עולי הגרדום בצומת הרחובות ז'בוטינסקי-עולי הגרדום. בשעה 18:40

טקס מרכזי עירוני ברחבת האנדרטה ב"גן הבנים" בהשתתפות: חברי להקת הנוער "קול ראשון". זמרת אורחת: אנה שפיץ בשעה 19:46.

במותם ציוו – משדר יום הזיכרון בסימן מכתבים מנופלים ומבני משפחותיהם. במהלך הערב יופיעו מיטב אמני ישראל בגרסאות חדשות לקלאסיקות של שירי זיכרון, תקווה ונחמה. בין האמנים שילוו את סיפוריהן של המשפחות: עברי לידר, שרית חדד, מירי מסיקה, קובי אפללו, שמעון בוסקילה, דיקלה, דנה לפידות, ירדנה ארזי ויונתן רזאל. כמו כן ישולבו דואטים שהוכנו במיוחד לערב זה. הטקס יועבר בשידור ישיר בערוץ 10. התזמורת הסימפונית ראשון לציון תלווה את האמנים, בניצוחו וניהולו המוסיקלי של רפי קדישזון. אמפיפארק ראשל"צ, 21:00. הכניסה חופשית. השערים יפתחו לקהל בשעה 20:00. הסעות לטקס יצאו מבניין העירייה, הכרמל 20, בשעה 20:05.