גילדת התסריטאים של אמריקה וחברות ההפקה ההוליוודיות הגדולות חתמו אמש בשעות הלילה על הסכם חדש, ומנעו שביתה שאמורה היתה לפרוץ היום (שלישי) ושהיתה משפיעה על תכניות האירוח, אופרות הסבון ודיווחי התקשורת. כך דיווח עיתון וריאטי.

סמוך לחצות, דקות ספורות לאחר שפג תוקפו של ההסכם הקודם, הגיעו הצדדים להסכמות. הצדדים נפגשו למשא ומתן גם במהלך יום ראשון (יום השבתון האמריקאי) וקיימו משא ומתן מרתוני במהלך יום שני, החל משעות הבוקר.

הוליווד (Thomas Wolf, www.foto-tw.de)

בין היתר הוסדרה בהסכם העלאה של 15% בתשלומים מהכנסות הטלוויזיה בתשלום, וכן הוסדרו סעיפים הנוגעים לסדרות טלוויזיה קצרות יותר- סוגיה שנוצרה בעקבות כניסתם לשוק של שרותי הסטרימינג, אשר הובילו לקיצור סדרות הטלוויזיה מכ-20 פרקים לכ-10, ולירידה של 23% בממוצע בהכנסות התסריטאים, לטענת הגילדה.

לראשונה במסגרת ההסכם הוסכם על הגדרה של 2.4 שבועות עבודה עבור תשלום תקופתי כשכל עבודה נוספת תחייב תשלום תוספת ייחודית. כמו כן הגיעו הצדדים להסכמה על הגדלת ביטוחי הבריאות של התסריטאים.

"האם השגנו כל מה שרצינו? לא. כל מה שמגיע לנו? ודאי שלא. אבל בגלל שהיה לנו הגיבוי המלא שלך ושל עמיתיך הצלחנו להשיג לחברי הגילדה הישגים ב-130 מיליארד דולר יותר מהמתווה שהערכנו שנקבל" נכתב במנשר לחברי הגילדה. בהצבעה שערכה הגילדה לפני כחודש על נכונות חבריה לצאת לשביתה הצביעו 96.3% בתמיכה.

המגעים בין הצדדים שהחלו ב-13 במרץ היו מורכבים וקשים, והתפוצצו פעמיים. מנכ"לי חברות ההפקה הגדולות עקבו אחריהם מקרוב. גילדת התסריטאים האמריקאית מאגדת כ-13 אלף עובדים, ושבתה כבר שש פעמים מאז 1960. השביתה האחרונה שלה היתה בת מאה ימים, מתחילת נובמבר 2007 ועד לאמצע פברואר 2008, בתביעה להגדלת התשלומים.