האטה משמעותית במכירת דירות חדשות, כך עולה מדוח שפרסם אתמול (רביעי) הכלכלן הראשי במשרד האוצר. על פי הנתונים שהציג הכלכלן הראשי, בשנת 2016 חלה ירידה של 8% במכירת דירות חדשות – 33,073 יחידות דיור חדשות, זאת בהשוואה ל-2015 אז נמכר 35,969 יח"ד. בניכוי נתוני תכנית מחיר למשתכן, הירידה מתעצמת עוד יותר ועומדת על 16%. מספר הדירות החדשות שנרכשו על ידי משקיעים, ירד באותה התקופה בשיעור של 50%. מספר הדירות שנרכשו על ידי רוכשי דירה ראשונה, ירד בכ-31% ומספר הדירות שנרכשו על ידי משפרי דיור ירד בכ-15%.

על פי הדוח, הערים שספגו את הירידה הגדולה ביותר במספר הרכישות של דירות חדשות הן קרית גת (63%-) יוקנעם עילית (51%-), עפולה (49%-), אילת (42%-) ותל אביב (39%-).

אישה בהפגנת נגד עליית מחירי הדיור בתל אביב באוגוסט 2016 (צילום: תומר ניוברג/ פלאש 90).

הכלכלן הראשי הציג גם נתונים ראשוניים ביחס לתחילת 2017, המחזקים את הסברה על מגמת התקררות השוק. בפברואר 2017 נמכרו 8,800 דירות חדשות בלבד, 9% פחות מינואר 2017 ו-7% פחות מהחודש המקביל ב-2016.

נתוני הכלכלן הראשי הגיעו יומיים אחרי שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודיעה על ירידת בשיעור של 0.5% במחירי הדירות במרץ-אפריל 2017 לעומת ינואר-פברואר 2017. עם זאת, בהשוואה לאותם החודשים בשנה שעברה, המחירים עדיין גבוהים יותר ב-4.7%.

נתוני הכלכלן הראשי על יציאתם של רוכשי הדירות להשקעה מהשוק, מגיעים על רקע הדיון המתנהל בבג"ץ על ביטול חוק מס על דירה שלישית. כזכור, הציע בית המשפט למדינה להחזיר את החוק לדיון מחודש בוועדת הכספים ולמעשה לבצע חקיקה מחדש של החוק. במשרד האוצר סרבו לקבל את ההצעה, והשופטים יצטרכו להכריע בקרוב אם לבטל את החוק שיש כאלו שמעריכים שהייתה לו השפעה חיובית על יציאתם של המשקיעים מהשוק.

במשרד האוצר מחלקים את הטיפול בהורדת מחירי הדיור לשני מישורים: הגדלת ההיצעים  – על ידי הזרמת מספרי שיא של תכניות מאושרות לשוק; והקטנת הביקושים – על ידי הוצאת המשקיעים מהשוק. כרגע, על פי הנתונים שהציג הכלכלן הראשי, נראה כי רבים מרוכשי הדירות הפוטנציאליים, ולא רק המשקיעים, מעדיפים לשבת על הגדר ולראות אם תמשיך מגמת ירידת המחירים. יכול להיות שאחרי שנתיים בתפקיד, הצליח שר האוצר כחלון לשכנע סוף סוף את רוכשי הדירות כי המחירים אכן יכולים לרדת.