ההכנות לקראת חידוש התהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים צפויות לצבור תאוצה השבוע. היום עתיד לחזור לישראל ג'ייסון גרינבלט, שליחו המיוחד של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ובהמשך השבוע יגיע לביקור יועצו הבכיר וחתנו של הנשיא, ג'ראד קושנר. השניים יבקרו גם ברמאללה.

מוקדם יותר היום כתב גרינבלט בחשבון הטוויטר שלו, כי "נרגש לנסוע חזרה לישראל ולשטחים הפלסטיניים להמשיך את השיחות על הסיכוי לשלום."

המגעים עם גרינבלט וקושנר הם המשך לביקורו של טראמפ במזה"ת, ושיחותיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. סוכנות הידיעות רויטרס פרסמה כי על פי גורם בכיר בבית הלבן, כי השיחות נמשכו מאחורי הקלעים מאז ביקור טראמפ. לדברי אותו גורם, השניים יגיעו לשיחות בירושלים ורמאללה כדי לשמוע מהצדדים, באופן, "על סדרי העדיפויות והצעדים הבאים האפשריים" להתקדמות.

"הנשיא טראמפ הבהיר כי העבודה לקראת התקדמות בהשגת הסכם בר קיימא בין הישראלים והפלסטינים היא בעדיפות גבוהה עבורו" אמר הגורם הבכיר, "הוא מאמין בחוזקה כי השלום אפשרי". עם זאת, סייג את הדברים באומרו "חשוב לזכור כי עיצוב הסכם שלום היסטורי ייקח זמן."

ברקע הניסיון להתניע את התהליך המדיני, מסתמן שינוי דרמטי, אותו מובילה ערב הסעודית, בגישה המסורתית של העולם הערבי, לפיה הסכם שלום ישראלי-פלסטיני הוא תנאי קודם לנורמליזציה בין העולם הערבי לישראל. על פי דיווח בטיימס הבריטי בסוף השבוע האחרון, מקורות ערבים ואמריקאים טוענים כי יווצרו קשרים כלכליים מצומצמים בין ערב הסעודית לישראל, שיאפשרו פעולה עסקית במפרץ הפרסי, בין היתר וכדוגמה, לפתוח את אזור הטיסה בריבונות ערב הסעודית לנתיבי טיסה של חברת התעופה הישראלית אל על.

חיזוק לאפשרות של פיתוח היחסים בין ערב הסעודית לישראל מתבטא גם בגישתם הלא מתפשרת של הסעודים בניסיון לגרום לקטאר להפסיק את תמיכתה בארגון הטרור חמאס ששולט בעזה.

יחד עם זאת, מקורות המקורבים לערב הסעודית מבטלים את רעיון שיפור היחסים עם ישראל ורואים בו רק משאלת לב מצד הבית הלבן, הנלהב להציג תוצאות מיידיות מביקור טראמפ במזה"ת. כדאי להזכיר כי בעבר ישראל קיימה קשרים כלכלים רשמיים במפרץ והחזיקה נציגות בבירת קטאר דוחא, עד לשנת 2009 בה נאלצה לסגור את הנציגות בעקבות המבצע הצבאי עופרת יצוקה ברצועת עזה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בליווי אישתו מלניה טראמפ לוחץ ידיים לסלמאן מלך סעודיה, בשדה התעופה בריאד, סעודיה (צילום: AP Photo/Evan Vucci).

הסיכוי לשינוי הגישה הסעודית, בלחץ אמריקאי, מעוררת מחלוקת בין בכירים בבית הלבן. השליח גרינבלט אוחז בגישה הקונבנציונלית לתהליך השלום ומנסה לפתות את ישראל והפלסטינים לחזור למשא ומתן . גישה זו מתנגשת בגישתו של קושנר, המקורב לאחרונה לסגן יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן, המעוניין לקדם תהליך "מן החוץ-פנימה" במהלכו מדינות המפרץ ישפרו את קשריהן עם ישראל קודם להסכם שלום והכרה מצידן בישראל.

ניתן להניח כי הפלסטינים יתנגדו באופן נחרץ לגישה זו, מחשש כי בעוד ישראל תזכה לנורמליזציה הם יישארו עם הבטחות מעורפלות למדינה פלסטינית עתידית. בשנת 2002 ערב הסעודית היא זו שהובילה וקדמה בליגה הערבית את "היוזמה הערבית" המצהירה כי בתמורה לנסיגה ישראלית מלאה משטחי 67' העולם הערבי ייתן הכרה מלאה בישראל. נראה כי בערב הסעודית יש המעוניינים לתת פתח ממשי וגלוי לאפשרות להקמת הברית האזורית של מדינות ערב הסוניות, יחד עם ישראל, כנגד הגוש השיעי בהובלתה של איראן ובהתפשרות מסויימת עם הקו המחמיר נגד ישראל וחלקה בסכסוך הישראלי פלסטיני.