הסכם קיבוצי חדש שנחתם לפני היום (חמישי) בין ההסתדרות, מרכז השלטון המקומי ונציגי שלוש ערים הגדולות והמועצות האזוריות, משלים את מהפיכת תנאי העסקת ההנדסאים, הטכנאים, המהנדסים, והלבורנטים במערכת החינוך, המועסקים על ידי הרשויות המקומיות.

ההסכם החדש יחול על למעלה מאלפיים עובדים, במגוון רב של תפקידים במערכות המים והתשתיות, איכות הסביבה, לוגיסטיקה, בקרת רמזורים, מערכות מידע ועוד. תוספות השכר ישולמו על פני תקופת ההסכם עד לאמצע 2019, וחלקו כבר שולם בפועל.

חתימת ההסכם לשיפור תנאי המהנדסים, ההנדסאים, הטכנאים והלבורנטים בשלטון המקומי. (צילום: קרדיט צילום: תמר מצפי, דוברות ההסתדרות)

"אני מברך את כל הצדדים על ההירתמות לחתימת ההסכם החשוב הזה, המתקן עיוותי שכר היסטוריים ומספק אופק כלכלי לאוכלוסיות העובדים הכלולות בו" אמר יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, במעמד החתימה, "ההסכם מצמצם פערים ושם במרכז את העובדים המועסקים בדרגות הנמוכות, הממלאים תפקידים חיוניים ביותר ברשויות המקומיות והלכה למעשה בתפקוד השוטף של המשק הישראלי כולו".

יו"ר מרכז השלטון המקומי, וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, הוסיף כי "ההסכם שנחתם היום מיטיב עם אוכלוסיית המהנדסים והנדסאים, מעניק תוספות פרופסיונליות ומתקן עיוותי שכר בדירוגים אלה. מרכז השלטון המקומי ימשיך ויפעל גם בעתיד לטובת ציבור העובדים במדינת ישראל".

"להתפרנס בכבוד, בתנאי השכר הראויים"

בראש ההסכם נקבע כי העובדים יקבלו תוספות שכר אחוזיות, שינועו בין 3.5% לכ-15% לאורך שנות ההסכם, וכן תוספות שקליות בגובה של מאות שקלים. על פי הצדדים להסכם, תוספות אלה מבטיחות כי העובדים יצאו לראשונה ממעגל העובדים הנזקקים להשלמת הכנסה, "ומעתה הם יוכלו להתפרנס בכבוד בתנאי השכר הראויים להם". כחלק מכך הוסדר כי שכר העובדים המחושב לצורכי הפרשות פנסיוניות יגדל אף הוא.

יו"ר הסתדרות ההנדסאים והטכנאים, דני הורנשטיין: "ההסכם אליו הגענו מהווה פריצת דרך ובשורה של ממש בכל הקשור להוצאת העובדים ממעגל השלמת ההכנסה,

עוד נקבע בהסכם כי עובדים שהחלו את עבודתם אחרי מרץ 1999, יקבלו תוספת ניהול מיוחדת שתנוע בין 7.5% ל-12.5% משכרם, בהתאם לרמת הניהול, גודל הרשות  ולדרגתם.

בנוסף, ולראשונה, יינתן ביטוי כספי ליכולות ותחומי מומחיות שצברו העובדים ומחייבים השכלה ותעודות רישוי מתאימות הן לדירוג הנדסאים והן לדירוג מהנדסים בתחומים של: הנדסת חשמל, הנדסת איכות סביבה, הנדסת נוף וממוני בטיחות. תוספות אלה יהיו בגובה של 10% מהשכר.

"פריצת דרך ובשורה של ממש"

"ההסכם שלפנינו מיטיב עם ציבור עובדים חשוב ושקט אשר מקפיד לבצע את עבודתו נאמנה, וכעת יקבל את ההערכה המגיעה לו, תוך פתיחת צוהר להסכמי המשך עתידיים", ראש מינהל שכר והסכמי עבודה במרכז השלטון המקומי, חגית מגן.

יו"ר הסתדרות ההנדסאים והטכנאים, דני הורנשטיין, אמר כי "ההסכם אליו הגענו מהווה פריצת דרך ובשורה של ממש בכל הקשור להוצאת העובדים ממעגל השלמת ההכנסה, וכן לאור העובדה שעובדים שילמדו וישתלמו לגמולי השתלמות יקבלו תשלום מלא עם ההסכם הנוכחי. העובדים בשטח מרוצים וזה הדבר הכי חשוב מבחינתנו".

יו"ר הסתדרות המהנדסים, אהוד נוף, הוסיף כי הוא "מברך על ההסכם המתקן עיוותים ומקדם את ציבור העובדים באופן מיידי ועתידי. אמנם יש עוד מלאכה לפנינו, אך הכיוון הוא בהחלט ראוי וטוב, והלב יכול להתמלא בגאווה על ההסכמות אליהן הגענו".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן: "ההסכם מצמצם פערים ושם במרכז את העובדים המועסקים בדרגות הנמוכות, הממלאים תפקידים חיוניים ביותר ברשויות המקומיות"

במשא ומתן לגיבוש ההסכם לקחו חלק יו"ר הסתדרות ההנדסאים, דני הורנשטיין, יו"ר הסתדרות המהנדסים, אהוד נוף, יו"ר חטיבת הסקטור העסקי בהסתדרות ההנדסאים, שלמה פרלוב, סגן הממונה על השכר באוצר, דיאא אסדי, ראש מינהל שכר והסכמי עבודה במרכז השלטון המקומי, חגית מגן, סמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל בעיריית תל אביב שייצג את שלוש הערים הגדולות, אבי פרץ, וראש אגף כוח אדם בעיריית תל-אביב אבי זוהר.

עוד לקחו חלק במשא ומתן האקטואר והיועץ הכלכלי להסתדרות ההנדסאים ולהסתדרות המהנדסים, אבי עייש, מ"מ יו"ר הסתדרות המהנדסים, מאיר מלכה, והיועצת המשפטית להסתדרות המהנדסים, עו"ד נעמה לוי.