סכסוך העבודה בקפה נואר מחמיר – מחוץ לבית הקפה התקיימה היום (שישי) בצהריים הפגנת תמיכה של עשרות אנשים ועובדים הקוראים להנהלה לכבד את זכויות העובדים.

הפגנת עובדים ותומכים מחוץ לקפה נואר (צילום: הסתדרות הנוער העובד והלומד)

הפגנה מחוץ לבית קפה בתל אביב היא דבר חריג בנוף המקומי. מחוץ לקפה נואר ישנם עשרות פעילים ועובדים שמקיימים כעת הפגנת תמיכה בעובדי קפה נואר. עובדי מסעדת קפה נואר נאבקים על הזכויות הבסיסיות שלהם ופתחו השבוע בשביתות ועיצומים. פעולות המחאה מערערות את ענף בתי הקפה והמסעדות כאשר קבוצת עובדים בבית קפה תל אביבי מחליטה להתאגד ולדרוש את זכויותיה באופן קיבוצי. בהנהלת המסעדה לא מרוצים מהעניין ולטענת הסתדרות הנוער העובד והלומד, המייצגת את העובדים, ההנהלה פועלת על מנת לפגוע בהתארגנות ואף מאיימת בפיטורים של מובילי המאבק לאור העיצומים.

הרקע לפעילות החריגה בתל אביב הוא: עובדי קפה נואר, רובם עובדים ותיקים העובדים בתחום המסעדנות ובמסעדה מזה מספר שנים, החליטו השנה להתאגד על מנת להאבק על הזכויות הסוציאליות שלהם ולהסדיר במשותף את תנאי העבודה במסעדה. הנהלת המסעדה נאלצה להכיר בוועד רק לאחר מאבק עיקש של העובדים. לאחר מספר מפגשי משא ומתן הובהר: במסעדה לא מוכנים לדאוג לתנאים הסוציאליים של העובדים ומציעים מנגד הרעת תנאים לעובדים וקיצוצים בזכויותיהם אם יבקשו להאבק. עמדת ההנהלה ויחסה להתאגדות אילצו את העובדים להכריז על סכסוך עבודה שנכנס לתוקף השבוע וגרר שביתות ועיצומים תקדימיים בענף במהלכן עזבו המלצרים והטבחים את עבודתם ושיבשו את העבודה.

קריאות ההפגנה על ידי העובדים, חברי הסתדרות הנוער העובד והלומד ופעילים חברתיים פונות להנהלה להכיר בזכויות הסוציאליות המגיעות לעובדים ולחתום על הסכם קיבוצי. כמו כן קוראים המשתתפים לבעלי המסעדה לחדול מההתנכלות לחברי הוועד, מובילי המאבק, שלאחר שהובילו את העיצומים, זומנו לשימוע לקראת פיטורים בניגוד לחוק.

שלט שתלו עובדי קפה נואר בבניין מול המסעדה (צילום: הסתדרות הנוער העובד והלומד)

שולחנות נטושים מחוץ לקפה נואר במהלך ההפגנה (צילום: הסתדרות הנוער העובד והלומד)

כפיר שמגר, קונדיטור במסעדה, שזומן השבוע לשימוע לקראת פיטורים לאחר שפרסם פוסט בפייסבוק על המאבק אמר "לכל אורך הדרך אמרנו כי אנחנו אוהבים את המסעדה ואת העבודה. לא קל להפגין מול המסעדה שאתה אוהב אך לא נמשיך לעבוד בלי התנאים הסוציאליים שמגיעים לנו – לא אנחנו ולא הבאים אחרינו – זה בסיסי וברור לכולם חוץ מההנהלה שלנו" כפיר תיאר את פגיעתו ואמר , "זה אמנם מעליב אבל לא יפחידו אותי".

אסף גוט, טבח במסעדה, "ההנהלה יודעת איך לסיים את כל הפרשה ברגע אחד. יש בכלל ויכוח שמקום עבודה צריך לדאוג לתנאים הסוציאליים של העובדים שלו? כמה אפשר לזלזל בנו?"

הנהלת קפה נואר ביקשה שלא להגיב לידיעה.