על רקע המשבר המתמשך בטבע, והכוונה לפטר 7,000 עובדים מתוכם כ-230 בישראל, ולאחר שמנייתה צנחה בכ 80% תוך שלוש שנים, הודיעה הבוקר (שני) ענקית התרופות הישראלית על מינויו של קאר שולץ לתפקיד נשיא ומנכ"ל החברה. ההודעה הבוקר מגיעה אחרי שבעה חודשים בהם פעלה טבע ללא מנכ"ל קבוע. מניית החברה הגיבה להודעה על מינויו בעלייה חדה. שולץ, בן ה-56, מגיע לטבע לאחר ששימש בשנתיים האחרונות כנשיא וכמנכ"ל לונדבק, חברת תרופות דנית המתמחה בתרופות פסיכיאטריות ונוירולוגיות. בין היתר פיתחה החברה את ציפרלקס – אחת התרופות הנמכרות בעולם לטיפול בהפרעות חרדה ודיכאון.

המנכ"ל החדש של טבע הוא בעל ניסיון של 30 שנה בתפקידי ניהול בתעשיית התרופות, ונחשב למנהל שמתמחה במהפכים והוצאת חברות ממשברים. כך למשל סייע ללונדבק לצאת ממשבר אליו נקלעה, אחרי שב-2013 נקנסה ב-93 מיליון אירו בעקבות חשיפת הסכם סודי עליו חתמה מול יצרניות תרופות גנריות אחרות ב-2002. במסגרת ההסכם, התחייבה לונדבק לעכב כניסתן של תרופות פחות רווחיות לשוק בתמורה לשמירה על בלעדיות בתרופות אחרות. פרק מעניין נוסף בעברה של לונדבק הוא המאבק שניהלה נגד טבע לפני כעשור, כשהחברה הישראלית ביקשה לערער על הפטנט של לונדבק על הציפרלקס ללא הצלחה.

קייר שולץ (צילום: News Oresund/ flicker)

האם שולץ יהיה האיש שיציל את טבע? לפחות על פי התגובה הראשונית בשוק המניות נראה כי אפקט שולץ כבר התחיל פעול. מאז הודיעה החברה על המינוי טיפסה מניית טבע ב-9%. לא בטוח ששולץ עצמו הוא הסיבה לכך, אלא עצם העובדה שנבחר מנכ"ל בעל שם וניסיון בעולם התרופות. מנגד, מניית לונדנבק, אותה עזב שולץ, צנחה ב-11% בבורסה של קופנהגן.

"קאר מביא עמו נסיון גלובלי נרחב בבריאות ופרמצבטיקה, רקורד מוכח ביישום אסטרטגיות מהפך עסקי, הנעת צמיחה והתרחבות בינלאומית בעלויות נמוכות, מימוש הבטחות לבעלי המניות, ומחויבות לתרבות של ציות ואכיפה" אמר על המינוי יו"ר טבע, סול בארר, "לכן הוא האדם הנכון להצעיד את טבע קדימה".

פרופ' יצחק פטרבורג, ששימש כמנכ"ל הזמני של טבע בחודשים האחרונים, אמר על מצבה של החברה כי "אנחנו ממלאים את התחייבויותנו מהחודשים האחרונים. אנחנו ממקסמים את הפעילות והפריסה הגיאוגרפית תוך שאנו ממקדים את המשאבים שלנו על הנכסים בגנריקה ובמוצרים הייחודיים אשר ייתנו לנו את ההחזר הגבוה ביותר על ההשקעה. בנוסף, אנו במסלול להניב לפחות 2 מיליארד דולר ממכירת נכסים שאינם בליבה, סכום אשר ישמש לחזק את מאזן התשלומים של החברה. זוהי זכות בעבורי להוביל את טבע. אני מצפה להמשיך בכך בתקופה זו ולעבוד עם קאר להבטיח מעבר חלק עם הצטרפותו".

שולץ, שצפוי לעבור בקרוב לישראל ולעבוד ממטה החברה בפתח תקווה, אמר על המעבר לטבע "לכבוד הוא לי להצטרף לטבע, חברה אייקונית אשר הערצתי לאורך הקריירה שלי. מה שמשך אותי לטבע, ומה שמבדל אותה לעומת חברות אחרות, הוא מחויבותה הייחודית להמשך התרחבות גלובלית, התמדתה באספקת מוצרים וטיפולים חדשים ואיכותיים למטופלים וקידום תרבות של חדשנות לעובדיה. אני גאה להצטרף לחברה אשר מסייעת למיליוני מטופלים ברחבי העולם על בסיס יומיומי עם מגוון רחב של מוצרים ופתרונות גנריים וייחודיים. אני מצפה לעבוד בצמוד עם כל הצוות בטבע ולבנות עתיד מוצלח עבור החברה ובעלי העניין שלה".