התגובות בציבוריות החרדית כנגד פסק הדין של בג"ץ בנושא גיוס בני הישיבות מתחרות זו בזו בקיצוניותן. כותרות העיתונים החרדים הבוקר אינן משאירות מקום לספק לגבי הכיוון.

עיתוני חרדים, הבוקר (ללא קרדיט)

עיתון "הפלס", הנחשב למייצג הזרמים הקיצוניים שבעולם החרדי, הודיע הבוקר "הציבור החרדי מכריז: מלחמה ללא פשרות". במבוא לכותרת אפילו אין מידה של התנצלות או הסבר סביב הקביעה "בג"ץ הבהיר: אין פתרון חוקי ללא שוויון בנטל". זו אכן הקביעה של בג"ץ כי יש להתייחס בשוויון לאזרחי ישראל.

בעיתון "יתד נאמן" קבעו כי אנו חיים בדיקטטורה שיפוטית וכן כי "בג"צ נגד תורת ישראל". כותרת המשנה הבליטה את התגובות של חברי הכנסת של אגודת ישראל, אליה קשור העיתון, ולבסוף גם את תגובתו של שר הפנים אריה דרעי.

העיתונים החרדיים הקפידו לבקר את ש"ס וראשיה על תגובתם הרפה (יחסית) והאיטית (יחסית) לפסיקה, לעומת נציגי הציבור החרדי-ליטאי במפלגת יהדות התורה ואגודת ישראל.

"המבשר" בחר לתת כותרת שיתכן שיש בה משום רצון להרגיע את הציבור: "בג"ץ החליט לבטל את החוק המתוקן להסדרת מעמד בני הישיבות", נכתב בכותרת לא מתלהמת, "רבבות לומדי התורה בארץ ימשיכו לשקוד על תלמודם כמימים ימימה".

עיתוני חרדים, הבוקר (ללא קרדיט)

תגובתו של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לפסיקה, כפי שהופצה אמש, עשויה ללמד על הלך הרוח במפלגות החרדיות לקראת ההתמודדות עם המשבר. בעוד שגפני פותח הודעתו ברטוריקה המקובלת (והעובדה שרטוריקה זו היא מקובלת תעיד על ההתדרדרות החמורה של השיח בישראל) על כך ש"היו מי שניסו להביא לחיסול העם היהודי דרך פגיעה בלימוד התורה בכל הדורות, וכולם נכשלו", גפני מבהיר כי במהלך השנה הקרובה יחוקק חוק מתוקן שיסדיר את מעמדם של בני הישיבות. משמעות הדבר שהמפלגות החרדיות, לפחות נכון לעכשיו, אינן מאיימות בפרישה מהקואליציה ומקוות ולהסדיר את הנושא מתוך הקואליציה.

היום בשעות הצהריים צפויה פגישה משותפת של ראשי הסיעות החרדיות בכנסת, ויתכן שהנושא ימשיך להתבהר.