ארה"ב הטילה סנקציות אישיות על אלוף במילואים ישראל זיו לאחר שמכר נשק ותחמושת בשווי של 150 מיליון דולר לממשלת דרום סודן ולכוחות המורדים. מלבד העובדה שישראל היא כנראה המדינה המערבית היחידה שהמשיכה להזרים נשק לסודאן הדרומית, וזאת על אף האזהרות החמורות של האו"ם בדבר פשעים נגד האנושות המתחוללים בה, כעת מסתבר שחברות הרשומות בישראל מכרו נשק לשני הצדדים הלוחמים וכך תדלקו את המלחמה שמרבית קרבנותיה היו אזרחים – נשים, זקנים וילדים שנפצעו מהנשק הישראלי.

ביום שישי פרסמה מחלקת המדינה של ארה"ב הודעה על הטלת סנקציות אישיות על זיו ועל שני אזרחי דרום סודן, בשל היותם ראשי ארגונים "שפעולותיהם הרחיבו והאריכו הקונפליקט בדרום סודן". בהודעת משרד האוצר של ארה"ב נמסר כי הוא "פועל נגד אישים שסיפקו חיילים, כלי רכב משוריינים ונשק ששימשו להעצמת הסכסוך בדרום סודאן", והוסיפו כי, "מתכוונים לתבוע את אחריותם של מי שמרוויחים מהסבל ומהאומללות של אזרחי דרום סודאן, ושל מי שמסייעים לאלימות נגד אזרחים".

בעניינו של זיו בהודעה נמסר כי סיפק נשק ותחמושת לממשלת דרום סודאן ולכוחות האופוזיציה, ולשם כך הוא השתמש בחברה שבבעלותו המשמשת לפרויקטים של חקלאות ודיור עבור ממשלת דרום סודאן ככיסוי למכירות נשק בשווי של 150 מיליון דולר, בהם רובים, מטולי רימונים וטילי כתף. התשלום לזיו הועבר באמצעות פירמת נפט עולמית.

תוך כדי תחזוקת קשרים עם בכירי ממשל באמצעות שוחד והבטחה לסיוע ביטחוני, התכוון זיו גם לארגן התקפות, באמצעות שכירי חרב, על שדות נפט ותשתיות במטרה לחולל בעיות שרק החברה שבבעלותו ושותפיה יוכלו לפתור. החברות בבעלות זיו עליהן מוטלות הסנקציות הן Global N.T.M Ltd, Global Law Enforcement and Security Ltd הרשומות בעיר פתח תקווה ו-Global IZ Group Ltd הרשומה בבני ברק.

הסנקציות כוללות החרמת נכסים של זיו וחברותיו ואיסור על כל קשרי מסחר עימן מצד אזרחים וחברות אמריקאיות. המשמעות של המהלך האמריקאי הוא כי אסור לאזרחים וחברות אמריקאיות לקיים קשרים גם עם חברות ישראליות וגורמים ישראלים המקיימים קשרי מסחר הקשורים בזיו.

תפקידו הבכיר האחרון בצה"ל של זיו היה ראש אגף המבצעים בשנים 2005-2003. בשנת 2011 פורסם בעיתון הארץ כי הממשל האמריקאי פעל בשנים 2010-2008 באינטנסיביות נגד פעילותו של זיו במדינות אמריקה הלטינית. שגרירויות ארה"ב ביבשת סימנו את זיו והחברה שבראשה הוא עומד כיעד מודיעיני, ואף איימו על ממשלות שונות כי אם ישכרו את שירותיו, תנתק ארה"ב את הקשרים הביטחוניים עמן. בעקבות הלחץ האמריקאי, ניתקה ממשלת פנמה את הקשרים עם החברה של זיו.

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, שיגרה במהלך השבת מכתב לשר הביטחון וראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה לעצור את רישיונות הייצוא של זיו. :משרד הביטחון כשל בפיקוח על ייצוא הנשק ועצם עיניים מול מעורבות נשק ישראלי בטיהור אתני ויתכן שתוך הסתרה מבג"ץ" טענה, "היה אפשר למנוע את אחת מן הפרשות המבישות והחמורות בתולדות הייצוא הביטחוני הישראלי. בעבר עתרה זנדברג, באמצעות עו"ד איתי מק, בעניינו של זיו. אז טען בית המשפט שלאור החומרים שהוצגו בפניו הם אינם יכולים לקבוע בסיס לחששות שהועלו. במכתב שכתבה זנדברג ציינה כי, "למרבה הצער, התברר כי החשדות היו נכונים, ומשרד האוצר האמריקאי פרסם החלטת סנקציות על זיו וחברותיו, על רקע מכירתם נשק בשווי 150 מיליון דולר לצדדים היריבים במלחמת האזרחים בדרום סודן, תשלום שוחד לבכירים בממשלה הפושעת שם, ומעורבותם בקונספירציות שנועדו להעשיר את כיסם – הכול במסווה של 'פעילות חקלאית'".

מטעמו של זיו נמסר כי "הוא קיבל בהפתעה ובתדהמה את ההודעה על הדברים המיוחסים לו. להאשמות הללו אין כל שחר". עוד נמסר כי בשנים האחרונות זו עוסק בפרויקטים חקלאיים נרחבים בדרום סודאן שלדבריו, "מביאים פרנסה וביטחון תזונתי למיליונים מתושבי המדינה האומללה והמסוכסכת הזו". עוד נמסר כי הוא "אדם שומר חוק, אשר ישתף פעולה עם כל רשות בינלאומית שתבקש לברר את פעילותו, בשקיפות מלאה וללא סייג. החלטת הרשות מקורה בטעות חמורה אשר אפילו לא נבדקה, ומר זיו כבר נמצא במגעים עמה על מנת לתקן את טעותה".

מלחמת האזרחים בסודאן הדרומית, המדינה הצעירה ביותר בעולם, פרצה בדצמבר 2013 אחרי שריק מאצ'ר, סגן הנשיא ומנהיג שבט הנואר, פרש מהממשלה והורה לכוחותיו למרוד בה. צבא סודאן הדרומית התפצל לשניים על בסיס זהות אתנית: אנשי שבט הדינקה נותרו נאמנים לנשיא סאלווה קיר, בעוד אנשי שבט הנואר החלו במרד בהנהגת ריק מאצ'ר.

על פי הערכות מומחים לפחות 400 אלף קרבנות נהרגו בסודן הדרומית מאז פרוץ המלחמה. בדיוק לפני שנתיים, קבע אדמה דיאנג, יועץ מיוחד למזכ"ל האו"ם לענייני רצח עם, כי "סודן הדרומית בסכנה להידרדר לרצח עם" וכי "פשעים נגד האנושות" התחוללו בה. מעשי טבח במאות בני אדם שננעלו בתוך אולם סגור, שריפת כפרים שלמים על כל יושביהם, שימוש באונס המוני כאמצעי מלחמה, הרעבת אזורים שלמים, הם רק חלק מהזוועות שהתחוללו במדינה בשנים 2014-2017. בנוסף לכמות הנפגעים הגדולה, למעלה משני מיליון בני אדם נמלטו מהמדינה ושני מיליון נוספים נעקרו מביתם ונותרו במדינה. כ-6 מיליון מצויים בסכנת רעב. בחדשים האחרונים, מאז נחתם הסכם שלום בין שני הצדדים, חלה הוגה בלחימה אולם המדינה טרם התאוששה מארבע וחצי שנות הלחימה שקרעה אותה לגזרים.