כוחות צה"ל ולוחמי משמר הגבול הרסו הלילה (שישי) בשיתוף לוחמי משמר הגבול והמנהל האזרחי את בית המחבל מראד בדר עבדאללה דעיס (15) בכפר בית עמרה, שרצח בינואר השנה את  דפנה מאיר ז"ל בכניסה לביתה.

לפני חמישה חודשים נכנס המחבל בדר עבדאללה דעיס לישוב עתניאל שם רצח בדקירה את דפנה מאיר בכניסה לביתה על ידי סכין ארוכה שלקח ממטבח ביתו. דפנה ניסתה להאבק בו אך הנער דקר אותה מספר רב של פעמים בפלג גופה בעליון. דפנה נאבקה במחבל ומנעה ממנו להגיע לילדיה, שעמדו בסמוך.

דעיס הגיע מהכפר בית עמרה הקרוב ליטא, משם יצאו השבוע שני המחבלים שביצעו את הפיגוע בשרונה בו נורו למוות ארבעה אזרחים. הוא הורשע ברצח דפנה מאיר ז"ל במאי השנה, אחרי שלטענתו צפה בטלוייזיה בחומרים מסיתים כנגד ישראל. למרות שמשפחת דעיס עתרה לבג"ץ בטענה כי לא נמצאו הוכחות שידעו על כוונתו של בנם לבצע את הפיגוע, בג"ץ אישר השבוע את הריסת בית המשפחה.

דפנה מאיר, הנרצחת בפיגוע הדקירה בעתניאל

דפנה מאיר ז"ל, הנרצחת בפיגוע הדקירה בעתניאל

מבחינה חוקית, הריסת הבתים מתבצעת מכוח תקנות שעת החירום, שאותן ירשה מדינת ישראל מהמנדט הבריטי. על פי התקנה רשאי המפקד הצבאי להחריב כל מבנה, אם התעורר החשד כי שימש לפעולה המהווה עבירה שעליה נשפטים בבית משפט צבאי, או אם נחה דעתו של המפקד הצבאי כי מי מתושביו היה מעורב בעבירה כזאת. ניסוח התקנה נותן למעשה יד חופשית לצבא להרוס מבנים כאמצעי ענישה או הרתעה.

לפני חודש כוחות צה"ל הרסו את ביתו של המחבל זיד זיאד ג'מיל עמר, שהיה מעורב ברצח בני הזוג איתם ונעמה הנקין בפיגוע ירי בעת שנסעו במכונית באזור השומרון באוקטובר האחרון.

אתמול (שישי) התרחש ניסיון לפיגוע דקירה בצומת המטווחים ליד היישוב איתמר שבשומרון, כאשר מחבל בן 22 הגיע רכוב על אופניים ניסה לדקור חיילים אך נורה בבטנו על ידי כוחות הביטחון. המחבל פונה לבית החולים ביילינסון בפתח תקווה במצב בינוני.