שתי נשים יזידיות שהיו בעבר בשבי דאעש, מנהיג הטטרים מקרים ועורך לשעבר של עיתון טורקי הם המועמדים הסופיים לזכייה בפרס סחרוב לחופש המחשבה אותו מעניק האיחוד האירופי כל שנה לאנשים או אירגונים הפועלים למען זכויות אדם.

הרשימה הסופית של המועמדים לפרס, שיוענק לזוכים ב-27 באוקטובר, הוחלט אמש (ג) על ידי הועדה לענייני חוץ של האיחוד האירופי. גובה הפרס המוענק לזוכים הוא כ-50 אלף אירו.

הפרס, על שמו של המדען הרוסי אנדריי סחרוב, שידוע כאחד ממתנגדי השלטון הסובייטי בברית המועצות, הוכרז לראשונה ב 1988 כדי לכבד ארגונים או אינדיבידואלים שמגינים על זכויות אדם. הזוכה בשנה שעברה היה הבלוגר הסעודי ראיף בדאווי.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

המועמדים הסופיים לפרס הם:

  • נדיה מוראד ולאמיה אג'י באשר הפועלות למען הקהילה היזידית ושחרור הנשים השבויות עדיין בשבי דאעש. נאדיה מוראד אף חברה לאחרונה לעורכת הדין אמל קלוני במטרה לתבוע את דאעש לדין בבית המשפט הבינלאומי בגין פשעים כנגד האנושות.
  • מוסטפא דז'מילוב מנהיג הטטרים של האי קרים באוקראינה במאבקם להכרה. השיר הזוכה באירווזיון השנה (2016) מוקדש בחלקו לנושא גירוש הטטרים מקרים.
  • ג'אן דונדר עורכו הראשי לשעבר של העיתון " ג'ומהורייט" שניצל השנה מניסיון התנקשות. זמן קצר לאחר מכן נשפט לחמש שנים בכלא לאחר שפרסם מידע סודי על כך שמנגנוני הביטחון הטורקית העבירו נשק לקבוצות חמושות בסוריה.

רק השבוע הוכרז הזוכה בפרס נובל לשלום, נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס, לאור מאמציו להביא להסכם שלום בקולומביה בין המדינה למורדים. על אף שבמשאל עם שנערך במדינה הצביעו האזרחים נגד ההסכם, בחרו בועדת פרס הנובל להעניק לסנטוס את הפרס.