בעולם המבוסס על כמות גדולה של מידע המצטבר בארגון וניתן לשלבו עם תובנות עסקיות חשובות, בינה עסקית הופכת את תחום ה BI לרלוונטי יותר מתמיד. באמצעות ניתוח המידע ניתן לפתח תרופות מצילות חיים, לנתח תנועות של ספורטאים במגרש הכדורגל או הכדורסל בזמן אמת ולזהות מגמות צריכה עולמיות על מנת לפתוח סניפים חדשים של ארגון בין לאומי. במאמר זה נכיר את הדרך בה תוכנות בינה עסקית מסוגלות לעזור גם לעסקים קטנים.

כל המידע אצלכם אך מעולם לא יכולתם לנתח אותו

בעסקים קטנים מצטברת כמות גדולה של רשומות כמו פרטי לקוחות, ספקים, רכישות, מלאי והזמנות עתידיות ורשומות נוספות. לעתים, המידע מפוזר בין מספר תוכנות, רשום על פתקים ידניים או באמצעות אנשי קשר בטלפון הנייד. כל הרשומות הללו, המתעדכנות באופן תדיר, כוללות גם מידע יקר ערך כמו העדפות אישיות של לקוחות, קווי מוצר שמצליחים יותר בעונה מסוימת או תלונות חוזרות ונשנות על מוצר לשירות הלקוחות.

כאשר אתם מתחילים להשתמש ביכולות של בינה עסקית אינכם שואבים מידע חדש אלא לומדים לעבד את המידע הקיים בסינרגיה בין תוכנות ומקורות מידע שונים. לאחר מכן,  אתם יכולים להפיק מהמידע הזה תובנות יקרות ערך. למשל, תוכלו לזהות מתי כדאי להזמין סוג מוצר מסויים בהתאם למגמות צריכה עולמיות של המוצר הזה.

כאשר BI  משתלב עם BIG DATA

דרך נוספת להשתמש במידע היא באמצעות שילובו במידע הפתוח לכל אחד. למשל, אם אתם מפעילים שירות של מוניות מידע על נחיתות מטוסים וטיסות צפויות יכול להיות רלוונטי לכם משום שתוכלו לתכנן נסיעות מנתב"ג. אם אתם פועלים בשוק התיירות ומזהים מגמה של טיולי ספא הנפוצים בתאריכים מסויימים בחורף תוכלו לתכנן קמפיין פרסום ייעודי ליעד מסויים. על פי כמות ההזמנות שהתקבלה מהקמפיין תוכלו לתכנן הפצה של מוצרים נוספים או הצעה ליעדים עתידיים ללקוחות.

צוות ההנהלה של החברה יכול לראות בזמן אמת מי הם אנשי המכירות המוצלחים ביותר ולתמרץ אותם בעזרת תגמול מתאים. כך, מידע מחוץ לחברה שאספתם הגדיל את כמות המכירות ומידע פנימי יכול לסייע להגדיל את סכום המכירה באמצעות תגמול לאיש מכירות מסוים.

אפיון מערכות BI

כדי לדעת איזה מידע חשוב להציג בפני מקבלי ההחלטות ואיזה מידע פחות רלוונטי מתבצע אפיון של מערכת ה-BI עבור כל ארגון. באפיון זה מוגדרים כל פיסות המידע שניתן להשיג ומתוכננים הדוחות שיופקו ממידע זה. עם השנים ניתן להמשיך ולפתח את מערכת ה-BI בעסק על מנת שתעניק יותר מידע, תציג בצורה גרפית את הנתונים או תכלול מידע ממקורות חיצוניים נוספים.

את הדרך הנכונה לאפיין בינה עסקית ניתן ללמוד במהלך קורס BI קצר המעניק את הידע התאורטי והמעשי לניתוח מידע, שמירה של מסדי נתונים וכריית מידע ממקורות שונים ליצירה של תוכנה המתאימה לכל ארגון או עסק.