אנשים רבים שעומדים להתחיל את לימודיהם האקדמאיים, חושבים פעמיים אם ללמוד את המקצוע שהם חלמו עליו מרבית שנותיהם כבוגרים, או שמא עליהם ללמוד מקצוע שבוודאות יישאר פה גם בעוד עשרים שנה. המחשבה הזו לא נטולת בסיס: אנחנו כרגע חווים את קפיצת הטכנולוגיה הגדולה בתולדות האנושות, דברים משתנים פה מרגע לרגע, ומקצועות שעד לא מזמן היו נחשקים ומניבים כסף רב, הפכו להיות לא רלוונטיים. למשל מתווכים שנלחמים על חייהם מול הלוחות האינטרנטיים החינמיים, חלקם ממשיכים להחזיק משרדי תיווך וחלקם סוגרים ועוברים הסבת מקצוע.  גם שדכנים מצאו את עצמם מיותרים ברוב חלקי האוכלוסייה בשל קיומם של אתרים ייעודיים. סנדלרים כמעט ואין בנמצא, מאחר והנעליים כיום מספיק זולות בכדי שפשוט נעיף אותן כשהן מתקלקלות. גם מקצועות מסויימים בתחום הדפוס נעלמו כליל עם המעבר לדפוס דיגיטלי – ועוד ועוד. לכן, אם אדם בן עשרים או עשרים ואחת מתחיל ללמוד מקצוע, עליו לחשוב על כך שהמקצוע שלו אמור לפרנס אותו עשרות שנים, בכדי שלא יצטרך לעשות כל שלוש שנים הסבה מקצועית מפרכת. אז מה המקצועות שבוודאות יישארו איתנו לפחות בעשרים השנים הקרובות?
בניית אפליקציות בסלולרי
מכשירי הסלולר לא הולכים לשום מקום, חוץ מאשר קדימה, ובכל הכוח. האפליקציות הן למעשה הדור הבא של האתרים: לכל חברה שמכבדת את עצמה יש גרסה סלולרית שנקראת אפליקציה, המתאימה לרוב סוגי המכשירים. באפליקציות האלה ניתן לבצע אינספור פעולות, שלרוב מכניסות כסף מיידי לחברה, או משרתות איזה אינטרס אחר. בוני האפליקציות הם לרוב מתכנתים, שעשו הסבה ולמדו תחום נוסף. ההערכות הן, שתחום בניית האפליקציות רק יילך וייגדל, ואולי אפילו יתפוס את מקומם של האתרים הרגילים.

הוראה בבתי הספר ובאוניברסיטאות

לא משנה מה תהיה השנה, ואם יסתובבו פה רובוטים דמויי אדם בחליפות חלל ויתנו לנו פקודות בקול מתכתי ובשפה ולא מובנת. ילדים תמיד יהיו פה,  וילדים זקוקים למורים. אז גם אם תחומי הלימוד ישתנו, ובשנת 2037 ילמדו בבתי הספר איך לבנות רובוט זעיר שהוא למעשה המשרת האישי של התלמיד – כל תלמיד תמיד יצטרך ללמוד גם חשבון, גם שפה, גם היסטוריה, גם גיאוגרפיה – ולמעשה כל דבר שבעצם אנו לומדים כיום. יש אפילו משהו מרגש בזה, שבכל סקירה על תחומי העתיד, בין כל הסייבר, המכונות והמחשבים, תמיד בולט מקצוע ההוראה כמקצוע שתמיד היה בעולם, ותמיד יהיה בעולם.  למעשה, נחשבת להימור בטוח למדי, בעולם משתנה שבו מדי כמה ימים פורצת לחיינו המצאה טכנולוגית משנה חיים. אגב, נקודה נוספת שעומדת כיתרון עצום של בעלי תעודת הוראה, היא העובדה שמורים יכולים ללמד בכל העולם. ברגע שיש לך תעודת הוראה, אתה יכול להגיע לכל מדינה, וללמד את המקצוע שלך. בעולם סופר גלובלי, תעודת הוראה היא ביטוח אישי לתעסוקה בטוחה.
אנשי סייבר
סייבר הוא כל מה שקשור לעולם האינטרנט, אך אנשים רבים רואים בסייבר בעצם סוג של ריגול אינטרנטי. הסיבה היא, שכל מה שאנו יודעים בהקשרים של מידע ממדינות אויב, קשור לאנשי סייבר שהצליחו לדוג אותו. סייבר הוא מקצוע מעמיק, שיש בו תחומים רבים, החל מתיכנות וכלה בפסיכולוגיה של משתמש האינטרנט. זו הסיבה שלדעת מומחים רבים, סייבר הוא מקצוע שיחזיק פה לפחות עוד שניים או שלושה עשורים, לפחות על פי הידע שיש לנו כרגע, ועל פי תחזיות של עתידנים. המקצוע כה מבוקש, עד כי הוא נמצא בתיכונים מסויימים בארץ, כמגמה מבוקשת, שכדי להתקבל אליה צריך ממוצע גבוה למדי של ציונים. כמובן שבצבא הסייבר קשור לאגף המודיעין, ומדינות רבות אף הודיעו, שהמלחמה הבאה תוכרע, ככל הנראה, על פי האיכות של אנשי הסייבר שלה.
עתידנים
עתידנים הם מדענים (בניגוד למשל לחוזי עתידות…) שמנבאים מגמות שונות בכל מה שקשור בעתיד הקרוב או הרחוק, על פי חישובים שונים, צירופים של היקשים, מחקרים ועוד. העתידנים נקראים לעיתים קרובות לתת את דעתם, ולהציג את מחקרם בנושאים שונים שקשורים לעתיד – וזה כלל לא מפליא: העתיד מפחיד אותנו, הוא שם רחוק ואפל, ואנו נוטים לחשוב עליו כעל גדול יותר מאיתנו – שלא לומר – בעל פוטנציאל להשתלט עלינו. באופן משעשע עתידנים הם אנשים העוסקים בניבוי העתיד, אבל זה גם אחד המקצועות שצפויים להישאר בסביבה בעשרים שנים הקרובות. כמובן שכלי המחקר יתפתחו ויהפכו להיות מדוייקים יותר, אך המקצוע ישמור על צביונו.