החל משינויים התנהגותיים ועד מוצרי ספיגה: הנה כמה דרכים יעילות למנוע מבריחת שתן לפגוע באיכות החיים שלנו

התופעה השכיחה של אובדן שליטה על שלפוחית השתן קיימת אצל גברים ונשים והיא גורמת לדליפה בלתי רצונית של שתן במצבים שונים, בדרגות חומרה שונות ועל רקע בריאותי מגוון. עם זאת, רבים חוששים לדבר על התופעה ולכן מוצאים את עצמם עם פגיעה כפולה באיכות החיים. זהו כמובן מצב שעדיף להימנע ממנו, בעיקר לאור העובדה שיש כיום שיטות התמודדות חדשות ויעילות עם בריחת שתן.

ברוב המקרים, שינויים פשוטים באורח החיים ובתזונה או טיפול תרופתי עם או בלי התערבות ניתוחית זעירה אמורים לעשות את ההבדל. במקביל, תמיד כדאי לעקוב אחר החידושים האחרונים בתחום של מוצרי ספיגה למבוגרים ולהשתמש בהם. היתרון של מוצרי ספיגה הוא שאין צורך בניסיון קודם על מנת לבחור אותם, הם מתאימים לגילאים שונים וניתן לשמור על דיסקרטיות גם כשיוצאים מהבית.

כך תזהו מאיזה סוג של בריחת שתן אתם סובלים

אך האמת היא שהשלב הראשון בהתמודדות עם תופעת בריחת השתן היא לבדוק באיזה סוג של בעיה מדובר. הסוג הראשון למשל מתייחס אל מצב של בריחת שתן במאמץ, מה שקורה כאשר הלחץ התוך בטני עולה בבת אחת – כמו למשל בעת שיעול, צחוק, התעטשות וכן הלאה.

לשם השוואה, הסוג השני הוא של בריחת שתן מתוך דחיפות והוא מתרחש בהמשך לתחושה חזקה אך פתאומית של צורך לרוקן את השלפוחית, בעוד הסוג השלישי הוא בריחת שתן מעורבת. בנוסף, קיימים מקרים של בריחת שתן ממילוי יתר ובהם מדובר בדליפת כמויות קטנות של שתן עקב מילוי יתר של השלפוחית לאחר חסימה במוצא השלפוחית או פגיעה ביכולת השריר שנמצא בדופן השלפוחית.

איזה טיפול הוא היעיל ביותר?

החדשות הרעות הן שאין דרך אחת אולטימטיבית למנוע לגמרי את בריחת השתן, אך החדשות הטובות הן שאפשר להתאים טיפול לכל מקרה. קודם כל רצוי לשלול גורמים זמניים כמו דלקות בדרכי השתן, הריון,  תרופות וצריכת מזונות או משקאות שעלולים לגרום לגירוי יתר של השלפוחית, בעוד בהמשך בודקים האם קיימים גורמים קבועים שדורשים טיפול: החל מנזק לרקמות ולעצבים ברצפת האגן בעקבות לידות, דרך גיל מבוגר ועד מחלות וגידולים.

מלבד האמור לעיל, רוב אנשי המקצוע ממליצים על שינויים התנהגותיים כגון הרחקת מגרי שלפוחית מתפריט המזון והשתייה והגבלת כמות המים ל-1.5-2 ליטר ביום. מעבר לכך, ישנם תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן שיכולים להפחית את התדירות של בריחת שתן וכאמור גם מוצרי ספיגה, טיפול תרופתי וניתוחים.

לסיכום, בריחת שתן היא תופעה מטרידה אך שכיחה שאיתה אפשר להתמודד בדרכים שונות. אם רוצים להשיג תוצאות, חשוב לאבחן את סוג הבעיה ולהכיר בה מוקדם.