המתנה עם הטיפול בבריחת שתן עלולה לגרום לירידה במצב הרוח, לפגיעה באיכות החיים וגם לנזקים בלתי הפיכים לשלפוחית. אז איך יודעים מתי לפנות לרופא ומה כדאי לעשות עד שרואים תוצאות? הנה כל ההמלצות החשובות

נשים וגברים בכל הגילאים אך בעיקר בגיל המבוגר עלולים לסבול מתופעה של בריחת שתן. דרגת החומרה של אובדן שליטה על שלפוחית השתן משתנה, אך דליפה בלתי רצונית של שתן במצבים שונים מביאה לפגיעה באיכות החיים ולירידה במצב הרוח או הרצון לצאת מהבית. מצד שני, לא חייבים להגיע לסיטואציה כזו כדי אפשר לטפל בבריחת שתן באופן אפקטיבי – כל עוד עושים זאת מוקדם.

טיפול בבריחת שתן בזמן הוא תנאי להצלחת התהליך. ככל שמקדימים להתמודד עם בריחת שתן, כך מעלים את אחוזי ההצלחה למנוע מהבעיה לחזור גם בגילאים מאוחרים יותר. חוץ מזה, הכרה מוקדמת בבריחת שתן היא דרך מעולה למנוע תחושת מבוכה. בעזרת הכרה בכך שמדובר בבעיה רפואית ניתן לבצע שינויים התנהגותיים, לשקול טיפול תרופתי או להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי התערבות ניתוחית זעירה.

היתרונות של טיפול מוקדם

גברים ונשים שסובלים מבריחת שתן צריכים קודם כל לפנות אל רופא המשפחה ולבדוק באיזה סוג של תופעה מדובר. אחרי שבוחנים את הסימפטומים ומחליטים האם מדובר על בריחת שתן במאמץ, בריחת שתן מתוך דחיפות, בריחת שתן מעורבת, בריחת שתן ממילוי יתר או בריחת שתן על רקע תפקודי, ניתן גם להפריד בין גורמים זמניים וקבועים כדי למצוא את שיטת הטיפול האופטימלית.

זיהוי מוקדם של גורמים זמניים מאפשר למשל לבדוק אם בריחת השתן נוצרה בגלל דלקות, צריכת תרופות או הרגלים תזונתיים לא בריאים. אם מטפלים בכל אחת מהסיבות האלה בזמן, מונעים מבריחת השתן להחמיר ולהפוך לחלק בלתי נפרד או לא רצוי מהחיים האישיים.

במילים אחרות, להמתנה בטיפול בבריחת שתן אין שום ערך. אף תופעה של בריחת שתן לא חולפת מעצמה וברוב המקרים מדובר על סימפטום של בעיה חמורה יותר. אם רוצים להתמודד עם שורש הבעיה כדי למנוע מבריחת שתן לפגוע באיכות החיים, צריך לעשות את זה כמה שיותר מוקדם ועל אף המבוכה.

מה כולל טיפול בבריחת שתן בזמן?

זיהוי מוקדם והחלטה לטפל בבריחת שתן יכולים לעזור גם אם מדובר על רקע רפואי מורכב. מלבד הגורמים הזמניים, יש המון גורמים קבועים לבריחת שתן והם נזק לרקמות ולעצבים ברצפת האגן בעקבות לידות, מחלות וגידולים וכמובן היחלשות של רקמות תומכות, שרירים ורקמת חיבור בגיל מבוגר.

בסופו של דבר, החדשות הטובות הן שאפשר להתמודד עם בריחת שתן ורק צריך לדאוג לעשות את זה בזמן. ככל שמקדימים להכיר בבעיה ולזהות את הסימפטומים שלה, כך עולה הסיכוי לראות תוצאות באיכות החיים.