קניית רכב היא אחת הרכישות הגדולות ביותר שרובנו נעשה במהלך חיינו, אך לצערנו גודל ההוצאה לא מסתכם במחיר הרכב. לאורך השנה, מהוות ההוצאות על אחזקת רכב חלק מרכזי מכלל ההוצאות השוטפות, כאשר מדובר ברכב יד שניה, הסכומים עשויים להיות גבוהים עוד יותר.

קניית ומכירת רכב חדש היא, כידוע, עסקה יקרה הרבה יותר מאשר קנייה או מכירה של רכב יד שניה. ההיגיון אומר כי רכב שכבר צבר קילומטרים על הכבישים, עבר בין בעלים שונים ומאחוריו היסטוריה של נסיעות, תקלות ואולי גם תאונות, יהיה בעל שווי נמוך יותר מאשר רכב חדש לחלוטין, שאיש עוד לא שם עליו את ידו. אך בכל הנוגע לאחזקת הרכב, בשל אותן סיבות ממש, יחס המחירים הפוך לחלוטין.

ממה מורכבות ההוצאות על החזקת רכב

החזקת רכב מורכבת מהוצאות קבועות וידועות מראש, לצד הוצאות בלתי צפויות, אשר גם אליהן כדאי להיות מוכנים מראש. הוצאות לא צפויות הן כל מה שקשור בתיקונים עקב בעיות ברכב או חלילה פגיעה או תאונה. רכב יד שניה, ככל שיהיה ישן יותר וככל שעובר שימוש אינטנסיבי יותר, עלול לסבול יותר מצורך בתיקונים, ועלותם עשויה להיות גבוהה יותר מאשר עלות תיקון של רכב חדש.

הוצאות קבועות על תחזוקת רכב נחלקות למספר מרכיבים:

  1. דלק – הוצאה זו פחות קשורה לשאלה אם הרכב הוא ישן או חדש (אלא אם מדובר ברכב ממש ישן) ויותר לסוג הרכב ולמידת השימוש שלכם בו.
  2. ביטוח – ביטוח הרכב הוא אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר בעלות החזקת הרכב, אשר מגיע בקלות לאלפי שקלים בחודש. העלות החודשית של הביטוח תלויה בפרמטרים רבים, בהם גם גיל הרכב. על רכב יד שניה תשלמו יותר מעל רכב חדש, והפער יגדל ככל ששנת הייצור ישנה יותר.
  3. טסט – אחת לשנה על הרכב לעבור טסט, אשר מחירו נקבע גם כן, בין היתר, בהתאם לשנת הייצור של הרכב. מלבד הבדיקה הסטנדרטית כולל הטסט, ככל שמדובר ברכב ישן יותר, כך גם תצטרכו להוסיף עליה בדיקות נוספות (אישור תקינות בלמים) ואף להתבקש לעבור טסט פעמיים בשנה.
  4. טיפול תקופתי – כל רכב צריך לעבור טיפול תקופתי אחת לשנה או לשנתיים בהתאם להמלצות היצרן, שההמלצה עשויה גם להיות תלויה בגיל הרכב ובשימוש הנעשה בו. רכב משומש עשוי לדרוש טיפולים תקופתיים תכופים ו/או גדולים יותר, ולכן גם יקרים יותר.

עוד לפני שתרכשו רכב יד שניה, כדאי להעריך את סך ההוצאות השוטפות של החזקתו, על מנת לבצע רכישה מושכלת ומחושבת ולהבין בדיוק לאיזה היקף הוצאות אתם נכנסים.

היום ההמלצה היא לפנות לסוכנויות על מנת לרכוש רכב יד שניה שמצבו טוב וכך לא יצרוך הוצאות גדולות. בעיקר מאחר ולרוב מדובר ברכבים שהיו בשימוש ליסינג לפני, תחום דינמי בו תחלופת הרכבים כל כך גבוהה שהם עוברים למכירה בעודם עדיין במצב חדש לחלוטין.