לפלנד היא חבל ארץ שחלקים ממנו שוכנים בפינלנד, שוודיה ורוסיה. בשנים האחרונות ישראלים החלו לבקר בלפלנד, בעיקר באזור שנמצא בפינלנד, בזכות אטרציות רבות שמציע אזור כה צפוני שבמשך חודשים רבים בשנה הוא קר עד קיפאון. היוצאים לטיול מאורגן בלפלנד יזכו לנהוג במזחלת שלג רתומה לכלבי האסקי, לפגוש מגוון בעלי חיים ארקטיים (כולל דוב קוטב, בגן החיות הארקטיות הסמוך לעיר רובניימי), לצאת לטיול על אופנועי שלג, לראות מפלי מים קפואים, לבקר בכפרו של סנטה קלאוס ועוד.

אחת האטרקציות המרהיבות ביותר שאתם עשויים לזכות לראות בלפלנד הם 'אורות הצפון' המכונים גם אורות הקוטב, זוהר הקוטב או "אורורה". מדובר בתופעת טבע מן המרהיבות ביותר של כדור הארץ, מעין ערפילי אורות בגווני ירוק, אדום, סגול, המרקדים בשמיים. אורות הקוטב מתרחשים כאשר חלקיקים מרוח השמש נושאי מטען חשמלי זורמים מטה בתוך השדה המגנטי של כדור הארץ ומתנגשים במולקולות שבאטמוספירה. כל מי שיוצא לטיול מאורגן ללפלנד מקווה לראות את אורות הצפון, ויחד עם זאת – כולם גם מבינים שאיש אינו יכול להבטיח להם זאת. אורות הצפון אינם מופיעים מדי לילה, וקשה מאוד לחזות אם ומתי יופיעו. עם זאת, יש דברים שכדאי לעשות כדי להגדיל את הסיכוי לחזות במראה המרהיב.
לפניכם סקירה שבכוחה להאיר את עיניכם (תרתי משמע), ולסייע לכם להבין האם לזכות לחזות באורורה הוא עניין של מזל ומה בכל זאת תלוי גם בכם.

אורות הצפון לא מופיעים מדי לילה
מבלי להיכנס להסברים פיזיקליים מסובכים, נאמר רק שכדי שאורות הצפון יופיעו צריך שילוב של רמה גבוהה של אנרגיה המגיעה מן השמש בדמות "רוח סולארית" ותנאים מסויימים בשכבת היונוספירה (השכבה העליונה ביותר של אסמוספירת כדור הארץ). למרות שיש אפליקציות שונות העוקבות אחר רמות הפעילות של רוח השמש והשדה המגנטי של כדור הארץ, הרי שאלו יודעות רק להציג נתון המעיד על ההסתברות לראות אורורה במיקום מסויים. יחד עם זאת, אפילו אם לכאורה מתקיימים כל התנאים האטמוספיריים, עדיין ייתכן שלא נראה אורורה, בין אם מכיוון שלא נוצרה כזו מעל למקום בו אנו נמצאים או מכיוון שהשמיים היו מכוסים עננים שלא איפשרו לנו לראות את האורורה.

מה אפשר לעשות על מנת להגדיל את הסיכוי לראות את אורות הזוהר הצפוני?
אחד הדברים הראשונים שתוכלו לעשות הוא לא לוותר על שום הזדמנות – ולצאת אל מקום מתאים ולחכות, אפילו אם קר ומשעמם. ככל שתשקיעו יותר זמן בניסיון לחזות באורורה, כך יגדל הסיכוי לראות אותה.

עוד דבר שתלוי בכם הוא המיקום בו תחכו בתקווה לראות את הזוהר הצפוני. חשוב לבחור מקום חשוך שממנו נשקפים שמיים פתוחים – דהיינו יש להתרחק ממקורות אור, למשל לצאת מרחובות העיר, ולהתמקם במקום גבוה יחסית כך שדבר לא יסתיר מכם חלקים מן השמיים.
עניין נוסף הוא הירח. למי שרוצים להגדיל סיכוייהם לחזות בזוהר הצפוני כדאי לצאת טיול מאורגן בלפלנד בימים בהם הירח אינו מאיר את שמי הלילה (לקראת סוף חודש עברי, או דווקא בימים לאחר שהתחיל חודש עברי חדש).

היוועצו עם בעלי ניסיון
אם כבר התקנתם אפליקציה שמציגה נתוני הסתברות לראות אורורוה במיקום בו אתם נמצאים (במהלך טיול מאורגן בלפלנד ברוב הלילות תשהו בעיר רובניימי), אתם נחושים ללבוש בגדים חמים, לקחת תרמוס עם שתיה חמה, למצוא מקום חשוך ממנו נשקפים שמיים פתוחים ולהקדיש זמן רב ככל שניתן בצפיייה להופעת אורורה – דבר נוסף שחשוב לעשות הוא להיוועץ עם בעלי ניסיון ולקבל טיפים שתוכלו ליישם. בלפלנד, כמו גם במקומות אחרים בהם רואים אורורה, ישנם מי שמציעים למבקרים שירות של ליווי מקצועי העשוי לעשות את ההבדל בין לראות את הזוהר הצפוני לבין לפספס את ההזדמנות. אם אינכם מצטרפים לסיור מודרך מקצועי שמטרתו לראות אורורה, לפחות נסו ליישם בעצמכם את כל הטיפים שתקבלו. ישנן נקודות תצפית מקומיות מומלצות, כיוונים מהם האורות מופיעים בדרך כלל, שעות אופייניות לתקופה בה אתם נמצאים באזור ועוד.