תמיד רציתם להגיע למרוקו ולהכיר את ההיסטוריה ותרבותה הענפה? ובכן, לא תמצאו במאמר הבא תאריכים רבים, אך בהחלט תמצאו רקע לכמה מן התקופות המשמעותיות ביותר בהיסטוריה והשושלת של מרוקו.

מרוקו: לא מה שחשבתם

רבים אינם מודעים לכך, אולם למרוקו עצמה ולאזור כולו, היסטוריה ענפה שהתחילה הרבה לפני בוא האסלאם לאזור והכיבוש הידוע. מרוקו, המהווה עד היום ציר מסחר חשוב בין אפריקה לאירופה, היוותה כמעט מאז ומעולם מקום מפגש בין עמים וסוחרים שונים. למרות שההיסטוריה המוכרת יותר של מרוקו מתחילה בערך מבוא הפניקים (עמים כנעניים יורדי-ים), במרוקו חיו מאז ומעולם שבטים שונים ממוצאים מגוונים יחסית. על פי ההערכות, החל משנת 1000 לפני הספירה, הגיעו הפניקים מאזור צור, והחלו להקים מושבות חדשות וערים.

השליטה הרומית באזור

החל מן המאה ה-9 לפנה"ס מוקמת ממלכת קרתגו, אשר שליטיה יצרו קשרים שונים עם ממלכות ושליטים אחרים באזור במהלך השנים, כולל עם רומא, למרות ששליטי רומא נהגו להלחם בשליטים הפניקים באזור.. אגב, שטח הממלכה כלל גם את תוניסיה של היום. בשנת 146 לפנה"ס נהרסה הממלכה (העיר) על ידי הרומאים ובמשך כמאה שנה, לא התקיימה במקום התיישבות משמעותית, עד שהרומאים הקימו שם עיר חדשה-ישנה שתפסה תאוצה אט אט והפכה לאחת הפרובינציות הבולטות ברומא. עם זאת, גם השלטון הרומאי הגיע לסיומו ופינה את מקומו לשלל שבטים וקבוצות ששלטו באזור, עד שהגיעו המוסלמים. חשוב לציין, כי בשלבים שונים של השלטון הרומאי ובכלל, מרוקו נחשבה למעין אזור ביניים החשוב רק עקב היותו קרוב לנקודת המעבר בין היבשות.

השלטון המוסלמי

התפשטות השבטים הערביים-מוסלמים התרחש באזור במאה ה-7 לספירה, כאשר המוסלמים הצליחו להשתלט על עוד ועוד שטחים נרחבים באסיה ובאפריקה הצפונית. ניתן להניח, כי בערך בעת הזו קיבלה מרוקו את שמה, שבא מביטוי בערבית שמשמעו קצה\סוף המערב. אולם, חילופי שלטון והנהגה בעולם המוסלמי הביאו לחלוקות אזוריות במרוקו, לצד מרידות של שבטים מקומיים (ברברים) אשר מעולם לא השלימו לחלוטין עם השלטון המוסלמי. ניתן להרחיב רבות על "גלגולי" השלטון המוסלמי במרוקו עד המאה ה-19, אולם זה כבר נושא למאמר אחר.

השלטון הקולוניאלי

ככלל, לאחר מסעות נפוליאון, החלו מעצמות אירופה "לפזול" הצידה לטובת השתלטות על שטחים עשירים מחוץ לאירופה. מרוקו, כאזור הנמצא בצומת בין יבשות, היווה את אחד מאתרי המפתח להקמת מושבות קולוניאליות ולכן, בסוף המאה ה-19, ניתן היה כבר למצוא שטחים במרוקו שהיו שייכים לספרד, צרפת ואלג’יר (ניתן לייחס הרבה מן המהלכים הללו לשלטון הקודם של מרוקו). לאחר שנים של שלטון הנתפס כזר (שכן היה מדובר באירופאיים נוצרים), החלה מלחמה משמעותית בין מורדים מקומיים לשלטון הקולוניאלי, שהוביל בסופו של דבר להכרזת העצמאות. במהלך הטיול במרוקו תוכלו להבחין בסממנים הרבים של השלטון הקולוניאלי ברחבי המדינה.