רגע לפני שאנחנו חושבים על כל האפשרויות שטיול ב – "ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות" מציע לנו – בואו נדבר על ההליך המורכב של הוצאת ויזה לארה"ב, אשר הכרחי לישראלים המעוניינים לטייל בארצות הברית של אמריקה. ללא אותה ויזה – לא תותר כניסת בעלי דרכון ישראלי לתחומי המדינה.

על אף קשרי הידידות האמיצים שבין ישראל לארה"ב, אמריקה מחייבת כל ישראלי להוציא אשרה טרם הכניסה אל גבולות המדינה. בכל מקרה, אם אתם בדרך לטיול, Road Trip, ביקור משפחה או נסיעה עסקית – אתם חייבים להשיג לפני הנסיעה אשרת כניסה לארה"ב.

יש עשרות סוגים שונים של ויזות לארה"ב, כאשר הרוב המוחלט של הישראלים המבקרים בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות עושים זאת עם ויזה מסוג B1 או B2 המיועדות לתיירים, למבקרים בארה"ב לצרכי עבודה ולמי שמגיעים כדי לקבל טיפול רפואי.
במסגרת הליך הוצאת ויזה (מסוג כזה או אחר) לארה"ב תתבקשו להמציא גם "תמונות פספורט", צילום ראש שלנו העומד בקריטריונים שונים הנוגעים לרקע, לבוש, תכשיטים שיופיעו בתמונה ועוד.

כפי שניתן לצפות מהליך בירוקרטי כזה, מסירת תמונה שלא תענה על הדרישות מטעם שגרירות ארה"ב תגרום לסיבוכים ועיכובים ולכן חשוב לדעת איזו תמונת פספורט מתאימה לשמש לצורכי הוצאת ויזה לארה"ב ואיזו לא. לפניכם סקירה אודות הכללים הרלוונטיים של מחלקת ההגירה האמריקנית בכל הקשור לתמונות הפספורט אשר מבקשי ויזה נדרשים להגיש:

אתם חייבים למסור תמונות פספורט במסגרת הליך בקשה לקבלת ויזה לארה"ב

אחת הסיבות לכך שישראלים מוכרחים להגיש בקשה לקבל ויזה לארה"ב, לצלוח את הליך אישור הבקשה ולקבל את אשרת הכניסה המתאימה, היא שרק כך ניתנת למחלקת ההגירה האמריקנית האפשרות לוודא שלא מדובר במי שעלולים להוות סיכון בטחוני.
סיבות נוספות הן הצורך למנוע כניסה ממי שיש מקום לחשוד כי יהיו מעורבים בפעילות עבריינית, כמו גם ממי שעלולים לבצע מהלך של הגירה בלתי חוקית (כלומר – להישאר לחיות בארה"ב ללא אישור מתאים משלטונות ההגירה).

את התמונה יש להעלות לאתר שגרירות ארה"ב כבר בשלביו הראשונים של תהליך הוצאת הויזה. המערכת תדע לזהות תמונה שעומדת בקריטריונים הנדרשים, ועל כן – עד שלא תהיה לכם תמונה שתאפשר לכם להמשיך בתהליך, לא תוכלו להתקדם בהגשת הבקשה לויזה לארה"ב. בהמשך הבקשה, אם אתם נדרשים להגיע לראיון – תצטרכו להביא תמונה נוספת איתכם. שתי התמונות לא חייבות להיות זהות.

דרישות שתמונות הפספורט שלכם צריכות לעמוד בהן

בנהלי העבודה של מחלקת ההגירה האמריקנית יש פירוט מסודר (ונרחב) של כל התנאים בהן צריכות לעמוד תמונות הפספורט שתגישו, בבואכם להגיש בקשה לויזה לארה"ב. הנה כמה מהדרישות עבור התמונה שלכם:

  • תמונת הפספורט שלכם חייבת להיות צבעונית (לא יתקבלו תמונות שצולמו בשחור לבן).
  • התמונות חייבות להיות עדכניות – לא יתקבלו תמונות בנות שישה חודשים או יותר.
  • התמונות חייבות להציג את מבקש הויזה כשפניו אל המצלמה.
  • על עיניו של המצולם להיות פקוחות, והבעת הפנים צריכה להיות נייטרלית (תמונה שבה אתם מחייכים חיוך קטן יכולה לעבור, אבל אסורות הבעות תיאטרליות למיניהן).
  • גוון הרקע צריך להיות בהיר (הכי טוב "off white").
  • יש ללבוש בגדים "סטנדרטיים" (גם מדים אסור, למעט אנשי דת).
  • אין לחבוש כובע או כיסוי ראש (למעט כשמדובר בלבוש דתי. במקרה כזה, יש לוודא כי הפנים לא מוסתרות).
  • אין להצטלם עם משקפיים, אוזניות או מסיכות (אלא אם מדובר בצורך רפואי).
  • על אוזני המצולם להיות גלויות – על בעלי שיער ארוך להסיט את השיער אל מאחורי האוזניים.

בנוסף לדרישות הללו, חשוב לדעת כי מידותיהן של תמונות פספורט עבור ויזה לארה"ב צריכות להיות מרובעות בגודל של 2 אינץ' על 2 אינץ' (שונה מעט מן התמונות המלבניות שאנו רגילים אליהן).

את תמונות הפספורט יש למסור בעת ההגעה לשגרירות ארה"ב בירושלים או הקונסוליה בתל אביב לצורך ביצוע ראיון אישי. מי שפטורים מהגעה לראיון אישי (למשל מבקשי ויזה שהם בני פחות מ – 14 או בני יותר מ – 80) ישלחו את התמונות יחד עם כל מסמכי הבקשה בדואר רשום.

הדרישות המדוקדקות בהן תמונות הפספורט צריכות לעמוד הן דוגמא לצורך לעמוד ללא סטיות בנהלים של הליך הוצאת ויזה לארה"ב. מומלץ להיעזר בליווי מקצועי מטעם חברה המתמחה בטיפול בהוצאת ויזות לארה"ב, אשר תבטיח כי ההליך כולו יתנהל ללא תקלות ויושלם בהצלחה ובמהירות האפשרית.