בשנים האחרונות, בעקבות החוק הפורטוגלי, זכו ישראלים רבים לקבל אזרחות פורטוגלית מתוקף היותם צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל, כשהמשמעות המעשית של האזרחות הזו היא קבלת אזרחות אירופאית הרלוונטית לכל מדינות האיחוד. במילים אחרות, ישראלי שיקבל אזרחות פורטוגלית יוכל ליהנות מכל היתרונות השמורים לאזרחי האיחוד האירופאי בלבד. אז מהם התנאים לקבלת האזרחות הזו?

התנאי הבסיסי – קשר למגורשי ספרד ופורטוגל

החוק הפורטוגלי הנוגע לקבלת הדרכון פורטוגלי, מאפשר זאת רק למי שיוכיח כי הוא צאצא של מגורשי ספרד ופורטוגל. היות ומדובר על אירוע שהתרחש לפני מאות שנים, הוכחת הקשר המשפחתי נשענת בעיקר על שמות משפחה והיסטוריה משפחתית הנוגעת לאזורים גיאוגרפיים שאליהם הגיעו יהודי ספרד ופורטוגל לאחר הגירוש.

אגב, יש לציין שלא נהוג (וגם לא ממש ניתן) להפריד בין גירוש ספרד ולבין גירוש פורטוגל בפועל, שכן גירוש ספרד החל מעט לפני גירוש פורטוגל ורבים מהיהודים עברו בין המדינות, עד לגירוש מפורטוגל עצמה.

כיצד מוצאים את הקשר המשפחתי ומה בדיוק צריך להוכיח?

ככלל, מומלץ לנסות ולהשיג מסמכים משפחתיים היסטוריים המעידים על קשר לבני משפחה עם שמות משפחה ספרדיים או ספרדיים לשעבר. חשוב לציין, כי קבלת האזרחות מותנית בקבלת אישור עקרוני מהקהילה היהודית בפורטוגל ולכן, מומלץ לנסות ולהשיג כמה שיותר מסמכים כדי להוכיח לאנשי המקצוע בקהילה שאתם אכן זכאים. אם אין בידיכם מסמכים כאלה, מומלץ לנסות לפנות לחברה מקצועית שתסייע לכם להשיג את המידע הדרוש.

ולאחר קבלת האישור מהקהילה היהודית?

החלק השני של בקשת הבקשה לאזרחות פורטוגלית הינו בירוקרטי בעיקר וכולל הגשת מסמכים שונים לשלטונות. אולם, למרות שמדובר בהליך "יבש" לכאורה, אזור לזלזל בו, שכן הגשת מסמכים לא מדויקים יוכלו לגרום לדחיית הבקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית ובהתאם, להוצאות כספיות מיותרות על הגשת בשקה חדשה. לכל הפחות, דחייה כלשהי בתהליך תגרום לבזבוז זמן מיותר ואיך אומרים, פשוט חבל!

ההבדל בין התהליך הפורטוגלי לתהליך הספרדי

הסיבה שישראלים רבים בוחרים להגיש בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי דווקא ולא לקבלת דרכון ספרדי (שהרי לכאורה, שניהם מהווים דרכון אירופאי בפועל), היא תנאי החוק הספציפיים בפורטוגל, שהופכים את התהליך לקל יחסית ובעיקר – כזה שניתן לעשותו בשלט רחוק. ישראלים רבים יכולים להגיש בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי מישראל, ללא צורך בהגעה פיזית לפורטוגל או להמציא הוכחה כלשהי הנוגעת לשפה בפורטוגל.

לאחר קבלת הדרכון

לאחר קבלת האזרחות והדרכון, תוכלו להיות זכאים להטבות בתחום המגורים, התעסוקה, ההשקעות והלימודים ברחבי מדינות האיחוד האירופאי. ההטבות הללו כוללות עדיפות בקבלה למוסדות לימוד, קבלת מלגות נוחות, אפשרויות תנועה ומגורים באירופה וכן, אפשרויות תעסוקה רבות לצעירים ומבוגרים כאחד. במידה ותרצו להשקיע באירופה, וודאי תיווכחו לדעת כי דרכון פורטוגלי מקנה לכם הטבות גם בתחום זה המתבטאות בגובה תשלומים שונים, ובאפשרויות רכישה שונות בתחום הנדל"ן, החיסכון ועוד.