הידעתם? מוערך כי מאות אלפי ישראלים עשויים למצוא כי הם זכאים להוצאת אזרחות פורטוגלית, אשר תקנה להם את כל הזכויות של אזרחי מדינת האיחוד האירופי!

מדובר בבחירה משנת חיים, אשר פותחת לבעלי אזרחות פורטוגלית דלתות רבות – ומאפשרת, בין השאר :

  • להתגורר בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי.
  • לעבוד וללמוד כאזרחי אחת ממדינות האיחוד האירופי, כולל אפשרות לקבלת מלגות ואף לימודים גבוהים ללא עלות בחלק ממדינות האיחוד.
  • להיכנס, ללא צורך בהנפקה מורכבת של "אשרת כניסה" (ויזה), למדינות האיחוד האירופי וגם למדינות נוספות, כמו ארה"ב.
  • לנהל עסקים כאזרחי מדינות האיחוד.
  • ועוד.

ההבדל המהותי בין תהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית לבין תהליך ההוצאה של אזרחות עבור מדינות אחרות השייכות לאיחוד האירופי – נובע מתקנה חדשה שתוקנה זה לא מכבר, המאפשרת (לפחות נכון לעכשיו) ליהודים צאצאי יהודי גירוש פורטוגל, תיקון – וקבלת אזרחות פורטוגלית בהליך קל ומזורז, ובסיכויי הצלחה גבוהים.

מי שהם צאצאים לאנוסי פורטוגל, ליהודי פורטוגל שנאלצו לעזוב את המדינה עקב גירוש יהודי ספרד ופורטוגל באזור המאה ה – 15 לספירה, מקבלים הזדמנות, ממש בשנים אלה, לתיקון היסטורי – עם הקלות משמעותיות, שניתנו על ידי ממשלת פורטוגל לאותם צאצאים אשר יוכיחו זיקה למדינה.

הוצאת אזרחות פורטוגלית – ליהודים צאצאי מדינות המזרח

כ – 500 שנים עברו מאז גירוש יהודי פורטוגל, ועל כן – אין זה פלא, שלא קל להוכיח זיקה למדינה בשורשי המשפחה. בעקבות כך – הליך ההוכחה הנדרש מיהודים ששורשיהם עשויים להגיע לגירוש פורטוגל – הוא הליך מזורז.

ראשית, חשוב ששורשי המשפחה יעקבו אחר המסלול שיהודי פורטוגל עברו לאחר הגירוש. מדינות אליהן היגרו יהודי פורטוגל הן דווקא מדינות הבלקן, צפון אפריקה, וארצות המזרח – ביניהן מרוקו, בולגריה, טורקיה – ורבות אחרות.

שם המשפחה מהווה נתון מפתח בקביעת הזכאות להוצאת אזרחות פורטוגלית

נתון אחד המשחק תפקיד חשוב בבדיקה הראשונית של הזכאות להוצאת אזרחות פורטוגלית – הוא שם המשפחה של מבקש האזרחות. ברשימה שצורפה אל החוק, המאפשרת הוצאת אזרחות פורטוגלית לצאצאי המגורשים, מפורטת רשימה ארוכה של שמות משפחה אופייניים ליהדות פורטוגל טרם הגירוש. אם שם המשפחה שלכם מופיע ברשימת שמות המשפחה להוצאת אזרחות פורטוגלית – מדובר בהתחלה טובה. אולם, גם במקרים רבים בהם שם המשפחה אינו מופיע ברשימה, ניתן להוכיח זיקה לצאצאי מגורשי פורטוגל, על ידי קשר לאחת מארצות המוצא (הרבות) שיהודי פורטוגל היגרו אליהן לאחר הגירוש – למשל, באמצעות תעודת לידה של סבתא, תעודות אחרות של המשפחה, ועוד.

שמות משפחה לדוגמה שמופיעים ברשימה של ממשלת פורטוגל

מאגרי שמות המשפחה של משפחות בעלות זיקה ליהדות פורטוגל מכילים אלפי שמות. כמה מהם נפוצים מאוד בישראל, ביניהם: אבוטבול, חכים, ישראל, כהן, כליפה, נחמיאס, עובדיה – ורבים אחרים. ישנם מאגרי שמות משפחה המאפשרים חיפוש פשוט – על פי שמות המשפחה המוכרים לכם מההיסטוריה המשפחתית.

מעוניינים לבדוק את זכאותכם להוצאת דרכון פורטוגלי? ההמלצה המקצועית היא להיעזר בחברה מקצועית המתמחה בנושא

חשוב להבין, כי הליך הוכחת הזיקה, כמו גם הליכים נוספים בדרך אל האזרחות הפורטוגלית הנכספת – נדרשים להבנה מעמיקה של הבירוקרטיה המאפיינת אותו, מילוי מדויק של הטפסים, ועוד.

מי שאינו מכיר את הליך ההוצאה של אזרחות פורטוגלית – לעיתים נתקל בכשלים ואתגרים רבים, אשר חלקם – גורמים לאבדן הזכות לנסות שוב. במקרים קלים יותר, בהם הגשת הבקשה לאזרחות פורטוגלית באופן עצמאי היא חסרה – מקבלים המבקשים הזדמנויות נוספות – אולם כל התהליך סובל מעיכובים ארוכים ורבים – בשל הארגון החסר של תהליך הוצאת האזרחות.

חברות מקצועיות המגישות שירותי הוצאת אזרחות פורטוגלית, מאפשרות ליווי מקצועי בתהליך הוצאת האזרחות – מתחילתו ועד סופו. זה מתחיל מבדיקה ראשונית (בין השאר לפי שם המשפחה), וממשיך דרך איסוף כלל המסמכים הנדרשים להגשת הבקרה הראשונית. החברות המקצועיות מציעות ליווי מקומי, כאשר הן מפעילות גם אנשי מקצוע (כמו עורכי דין ונוטריונים) גם בפורטוגל עצמה, אשר אמונים על השגת מסמכים, הפקת אישורים, ותגובה מהירה לבקשות הממשל בנוגע לתיק.

כדאי לבדוק את האפשרות להוצאת דרכון של אחת המדינות המעניינות והמתפתחות באיחוד האירופי

כדאי לדעת, שהבדיקה הראשונית לזכאות לאזרחות פורטוגלית מתבצעת במהירות ובמקצועיות – כאשר אם בסופו של יום נמצא כי אינכם זכאים להוצאה של אזרחות פורטוגלית – תוכלו לקבל את כל כספכם חזרה.