יש דרכים שונות למנוע בריחת שתן וצריך להכיר את ההבדלים ביניהן אם רוצים לראות תוצאות. במאמר הבא נלווה אתכם מהרגע שבו תבינו באיזה סוג של בריחת שתן מדובר ועד שתשיגו את השיפור הרצוי באיכות החיים

הדרך למנוע בריחת שתן היא קודם כל להבין באיזה סוג של תופעה מדובר. בריחת שתן קיימת בדרגות חומרה שונות ובגילאים שונים, לכן חשוב לעקוב אחר הסימפטומים. לפי התסמינים ניתן למשל לדעת אם מדובר על בריחת שתן במאמץ, בריחת שתן מתוך דחיפות, בריחת שתן מעורבת, בריחת שתן ממילוי יתר או בריחת שתן על רקע תפקודי.

לאחר מכן, הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לאמץ שינוי התנהגותי: לוותר על קפאין ואלכוהול, להפחית שתיית מים לכמות של 1.5-2 ליטרים ביום ולא לאכול חריף או אוכל מטוגן. אם משלבים את כל זה עם פעילות גופנית לחיזוק שרירי רצפת האגן ועם תרגילי קיגל, מעלים משמעותית את הסיכוי לראות תוצאות.

השינוי שמאמן את שלפוחית השתן

בשביל למנוע בריחת שתן צריך לנסות להחזיר את השליטה על זמני ההליכה לשירותים. אם מרוקנים את השלפוחית במרווחי זמן קבועים ונמנעים מללכת לשירותים בין ריקון מתוזמן אחד לזה שמגיע אחריו, אפשר לאמן את השריר שבדופן השלפוחית ולמעשה להגדיל את היכולת הטבעית שלה לאגור שתן.

בנוסף, אנשים שסובלים מבריחת שתן בשעות הלילה צריכים לעשות את ההתאמות הנדרשות ולהימנע משתייה כבר משעות הערב. זה אולי כרוך בוויתור מסוים, אך משתלם בטווח הארוך ומשפר את איכות השינה. מעבר לכך, הימנעות משתייה כוללת הרחקת משקאות מוגזים ומיצי הדרים.

האם ניתן למנוע בריחת שתן גם בעזרת טיפול תרופתי?

יש מקרים שבהם אנשי מקצוע ממליצים לשלב טיפול תרופתי במאמצי ההתמודדות עם תופעות של בריחת שתן. בשביל להתאים את הטיפול התרופתי למטופל צריך לבדוק האם בריחת השתן נגרמה בגלל גורמים קבועים או זמניים, כי יש הבדל בין תרופות אנטי-כולינרגיות שמטרתן להפחית התכווצויות לבין תכשירי אסטרוגן נרתיקי שמתאימות רק לנשים או חסמים לקולטני אלפא שמסייעים לגברים.

כאן המקום להזכיר שייתכן ויעברו כמה חודשים מהרגע שבו מתחילים את ההתמודדות עם בריחת שתן ועד שהתופעה נמנעת לחלוטין. אם רוצים לעבור את התקופה הזו בשלום, כדאי לשקול שימוש במוצרי ספיגה. חיתולים למבוגרים ותחתונים חד פעמיים מעוצבים בצורה דיסקרטית, נוחה ובהתאם למבנה הגוף של גברים או נשים וניתן להשתמש בהם גם כשיוצאים מהבית.

אם הטיפול התרופתי לא משיג תוצאות ולא מצליחים למנוע בריחת שתן גם בעזרת שינויים התנהגותיים, אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי ניתוחים. כאן האפשרויות שעל הפרק כוללות סרט תת שופכי שמוכר גם בשם TVT, ניתוח להרמת צוואר השלפוחית ועיבוי דופן השופכה וברוב המקרים מדובר על פרוצדורה מינימיאלית בלי סיכונים חמורים.