קיימים לא מעט מחקרים מהשנים האחרונות אשר מוכיחים כי קפה, מעבר להיותו טעים במיוחד, גם מכיל לא מעט יתרונות בריאותיים. חלקם היו ידועים לנו כבר בעבר, חלקם מתחדשים מעת לעת. ממצאים בסגנון זה לדוגמא, כוללים את ההשפעה החיובית של הקפאין על הקטנת הסיכוי לחלות במחלות מסוימות, וכמו כן, את השפעתו החיובית של הקפאין בשילוב תרופות מסוימות.  הממצא שהינו אולי המעניין ביותר הוא הקשר בין שתיית קפה לבי הסיכוי לתמותה: מחקרים מארה"ב ובריטניה הצביעו על הקשר בין שתיית קפה לבין סיכוי מופחת לתמותה. לשם הבהרה, שתיית הקפה נמצאה כבעלת השפעה חיובית הן על נשים והן על גברים (בהתאם לסוג המחקר כמובן) וכי, התקיים אף מחקר שבדק אנשי ממוצאים שונים והעלה ממצאים דומים.

אבל מעבר לכל היתרונות הללו, יש לא מעט יתרונות לקפה שמשפיעים עלינו ברמה היומיומית, וככל הנראה הם כאלה שבכלל לא ידענו שקיימים. הנה כמה דברים שאולי יפתיעו אתכם לגבי המשקה האהוב והמוכר.

אז איך קפה באמת משפיע עלינו באופן חיובי?

ראשית, הקפה נותן לנו אנרגיה ואפילו יכול לעשות אותנו חכמים יותר! לאחר שאנו שותים קפה, הקפאין שבו נכנס למחזור הדם שלנו ומטייל אל המוח. שם, הוא למעשה חוסם חומר שנקרא אדנוזין, מה שמאפשר לניורו-טרזמיטורים אחרים במוח לפעול ביתר שאת ולירות יותר נוירונים במוח. מצב זה, לפי מחקרים, גורם לכך שהקפאין למעשה משפר תפקודים מוחיים שונים, ביניהם את הזיכרון שלנו, את מצב הרוח, את הערנות שלנו, את רמות האנרגיה, את זמני התגובה שלנו ועוד.

רוצים לרדת במשקל? שתו קפה!

ובכן, ברור שזה לא כזה פשוט, אבל מחקרים רבים מוכיחים כי קפאין הוא אחד החומרים הטבעיים היחידים שיכולים באמת לסייע בשריפת שומן בתוך הגוף. הקפאין למעשה נותן בוסט לקצב חילוף החומרים בגוף ומאיץ אותה בין 3% ל-11% יותר מתפקודה הרגיל.

קפה לפני אימון? למה לא…

כפי שכבר ציינו, קפאין ממריץ את מערכת העצבים שלנו, דבר המסמן לתאי השומן שלנו לפרק את השומן בגוף, וזה מתקשר לפסקה הקודמת. יחד עם האפקט הזה, הקפאין גם משחרר אדרנלין בגוף, אשר מכין את הגוף שלנו למאמץ פיזי. אם כך, תאי השומן שמתפרקים משחררים לנו חומצות שומן בהן נוכל להשתמש כדלק באימון, האדרנלין מכין את הגוף שלנו, ואנו מגיעים לאימון עם יכולת פיזית משופרת, כאשר מחקרים מראים שיפור של 11-12% בממוצע.

לסיכום, אמנם אין כמו כוס קפה חם ומהביל לפתוח איתו את הבוקר (או קפה קר ומרענן בימי הקיץ הלוהטים), אבל דעו לכם שמעבר לטעם, אתם גם מקבלים לא מעט יתרונות נוספים! שיהיה לכם לרוויה…