עם הזמן, תפסו הפודקאסטים נתח נכבד משוק התקשורת האינטרנטית והפכו לנחלת הכלל. אז מהו פודקאסט? מה החלק אותו הוא ממלא בצריכת התקשורת שלנו ומהו מעמדו?

את הפודקאסט, או כפי שקבעה האקדמיה לעברית, "הסכת", בשפתנו, נוכל למצוא עוסק בכל תחום ובכל נושא, החל מחדשות אקטואליה, דרך ספורט עולמי וכלה בבריאות ומזון. הפודקאסטים מחלחלים לתודעת היומיום שלנו, הופכים למיינסטרים בכל אפליקציית תוכן ושמע ומהווים מצע חדש ומרענן לכל הנוגע בתחומי התקשורת; התקשורת עצמה, לימודי תקשורת ויצירת תוכן אישית.

מה זה פודקאסט?

ראשית, נבאר את משמעות המילה פודקאסט. המילה "פודקאסט" מורכבת מהלחם של המילה pod, הלקוחה מנגן המדיה המפורסם אייפוד, והמילה cast, אשר נגזרת מהמילה broadcast, שמשמעותה שידור.

פודקאסט, למעשה, הוא מעין תחליף חדשני לתוכנית רדיו. הפודקאסט מוקלט על פי רוב בצורת שאלות ותשובות אשר דנות בנושא עליו הוקלט הפודקאסט. בנוסף, הפודקאסטים יכולים לעסוק בניתוח מעמיק של נושא, בפירוקו לגורמים או בניסיון להבינו לאשורו. הפודקאסט מופץ באפליקציות שמע אינטרנטיות למיניהן וזמין להאזנה בכל מקום, בחינם או בתשלום – על פי החלטת המפיץ כמובן.

הבשורה המרכזית אותה הביאה מהפכת הפודקאסטים היא שכל אחד יכול להקליט פודקאסט משלו ולהביע את דעותיו. כך שגם מי שטרם סיים לימודי תקשורת או הפך למגיש חדשות מן השורה, יוכל להקליט פודקאסט בעצמו, לדון בנושא כלשהו על פי בחירתו האישית ולהגיש את דעתו בצורה מקוונת.

מה מייחד את הפודקאסטים מתקשורת המיינסטרים?

אחת הנקודות המרכזיות המאפיינות את עולם הפודקאסטים היא העובדה שהפודקאסט מגיש תוכן שעשוי להיות חובק עולם. כלומר, בשידורי רדיו, אנו חשופים אך ורק לתדרי הרדיו במדינה בה אנו נמצאים. אך בפודקאסטים לעומת זאת, כיוון שההפצה היא אינטרנטית, אנו יכולים להאזין לפודקאסטים שהוקלטו בכל מקום בעולם.

יתרון מרכזי נוסף שיש לפודקאסט על תוכניות הרדיו, הוא שבנגידו לתוכנית הרדיו אשר ניתן להאזין לה רק בזמן השידור, הפודקאסטים זמינים להאזנה בכל שעות היום באפליקציות הפודקאסטים והשמע השונות. יתר על כך, על ידי הורדת הפודקאסט לנגן המדיה במכשירי הטלפון, ניתן להאזין לפודקאסטים גם במצב אופליין ללא חיבור לאינטרנט, כך שניתן להאזין לפודקאסטים גם במקום ללא קליטת אינטרנט כלל על ידי הורדה מראש. דבר המאפשר לשלב את האזנת הפודקאסט בכל פעולה יומיומית המאפשרת לנו זאת, בנהיגה, בנסיעה ברכבת או אוטובוס, בחדר הכושר או אפילו בזמן קניות וכדומה.

כמו כן, היות והפודקאסט משודר אינטרנטית כקובץ מוזיקה, ניתן להחזיר את הפודקאסט אחורה ולהאזין לקטע מסוים פעם נוספת, או להריץ קדימה לדלג על קטע אחר. כמובן, כיוון שהפודקאסט לא כפוף לתאגידים או לזכויות שידור כלשהן, לא קיימות בו פרסומות הקוטעות את רצף השידור, כך שניתן ליהנות מתוכן נקי ללא הפרעות.

איזה תוכן מכילים הפודקאסטים?

כאמור, עולם הפודקאסטים עוסק בכל סוג של תוכן וניתן למצוא פודקאסט מוקלט על כמעט כל נושא שקיים. הסיבה המרכזית לכך היא שכל אחד אחד יכול להקליט פודקאסט בעצמו. כיוון שכל מי שמעוניין לדבר ולדון בנושא מסוים יכול לשוחח עם מי שעוסק בנושא בצורה מקצועית ולהביא את הדברים לכדי פודקאסט. כך נוכל למצוא פודקאסטים עוסקים בענייני ספורט, אקטואליה, פסיכולוגיה, פילוסופיה ועוד אינספור נושאים שתקצר היריעה מהכיל.

מעלה נוספת הנגזרת מכך, היא שיד הצנזורה לא משגת את יוצרי התוכן הפרטיים כך שניתן למצוא גם דעות שאינן פופולאריות או אפילו קונספירציות שונות המוקלטות כפודקאסט המאפשר את חופש הביטוי בצורתו הטבעית.