מרגישים בנוח עם מקצועות ריאליים ועם מספרים? תואר ראשון בחשבונאות עשוי להיות המקפצה לקריירה המתאימה ביותר עבורכם. התואר פותח דלתות למשרות מבוקשות כמו – ראיית חשבון, חשבים, יועצי השקעות, מנהלי כספים, יועצי מס וכן יועצים פיננסיים פרטיים או חלק בלתי נפרד ממשרדים ממשלתיים ותאגידים. במאמר זה נגלה אילו משימות תמלאו במסגרת כל אחד מהעיסוקים הללו?

חשב

חשב משמש בדרך כלל בחברות גדולות או חברות ציבוריות בתור מפקח על מנהלי החשבונות. הוא בוחן את הדו"חות השונים שמגישים מנהלי החשבונות, את פקודות היומן וכן בודק האם בוצעו הניכויים וההפחתות על מנת למקסם את החזרי המס של החברה? במהלך העבודה השוטפת הוא כפוף למנהלי הכספים ועובד מול משרדי רואי חשבון חיצוניים. תפקיד זה טומן בחובו אחריות רבה, כמו גם דורש יכולות ניהוליות מעבר להיכרות מעמיקה עם ההיבטים החשבונאיים.

יועצי השקעות

יועצי השקעות משמשים היום הן בחברות פרטיות והן בגופים פיננסיים מובילים. על מנת להיות יועץ השקעות בישראל לא מספיק לדעת רק לימודי חשבונאות אלא חשוב להעמיק גם בתחומים המשפטיים הקשורים לניהול ההשקעות, לעבור תקופת התמחות כיועץ השקעות מחברה מוכרת ואז לעבור את הבחינות המקצועיות. לאחר מכן, נפתחות בפניכם משרות מתגמלות הן כשכירים והן כעצמאיים בתחום ייעוץ ההשקעות.

רואה חשבון

רואה חשבון הוא אחד המקצועות הנפוצים ביותר אליהם מגיעים לאחר תואר בחשבונאות. רואה חשבון יחשב בדרך כלל את ההכנסות וההוצאות של העסק ויסייע בתכנון מס. חלק מרואי החשבון פותחים משרדים עצמאיים ואחרים עובדים במשך רוב הקריירה שלהם כשכירים במשרד רואי חשבון המעניק שירות לחברות חיצוניות או כחלק מחברה גדולה הזקוקה לרואה חשבון כתקן קבוע בחברה.

מנהלי כספים

מנהלי הכספים או סמנכ"לי כספים הם אחת מהפונקציות הבכירות אליהן אפשר להגיע לאחר לימודי חשבונאות. הם עובדים בדרך כלל בתוך החברה בתפקיד ניהולי ומנהלים הן את החשבים והן את רואי החשבון, חשבי השכר והגופים האחראיים על תזרים המזומנים בעסק. אחריותם כבדה ביותר משום שהם נדרשים פעמים רבות להיות שותפים פעילים בקבלת החלטות אסטרטגיות מורכבות של החברה כמו מיזוגים עם חברה נוספת, רכישה של חברה אחרת או פתיחת שווקים מעבר לים תוך בחינת ההזדמנויות שנפתחות בפני החברה מבחינה פיננסית בהווה ובעתיד.

יועצי מס

תכנון מס נכון יכול לחסוך לחברות מאות אלפי שקלים עד מיליוני שקלים בשנה. לכן, תפקידו של יועץ המס הוא למצוא את הדרך הנכונה ביותר להציג את ההוצאות וההכנסות של העסק, לבחור בתזמון הנכון לביצוע עסקה גדולה או רכישה בסכום משמעותי לעסק. יועצי מס משמשים הן במגזר הפרטי והן במגזר העסקי כיד ימינם של יזמים ובעלי חברות קטנות וגדולות באופן עצמאי או כשכירים במשרד רואי חשבון. על אף שתפקידם משיק לרואי החשבון הם עוסקים אך ורק בהיבטים הקשורים לתכנון המס ואינם מורשים לחתום על דוחות רבעוניים או שנתיים.

יועצים פיננסיים פרטיים

לאורך השנים שכירים ועצמאיים בארץ בונים הון ומעוניינים לתכנן את הדרך בה ישקיעו אותו בתבונה וכן לבחון כיצד תראה תקופת הפרישה שלהם? יועצים פיננסיים פרטיים מציעים שירותים בסיסיים כמו סיוע בתכנון כלכלת משפחות (למשל: יציאה מהמינוס, הקטנת החובות בכרטיסי האשראי וכדומה) ועד לניהול פיננסי של כספם הפרטי של שכירים ועצמאיים במשק. חלק מהיועצים הפיננסים מתמחים בייעוץ לחברות ועסקים קטנים בתהליך ההקמה או בהבראה לאחר משבר כלכלי. בעבודה זו ניתן לעסוק בשעות גמישות כעצמאיים ולפתח קריירה מתגמלת עם חופש בחירה של שעות העבודה והמיקום הגאוגרפי של פעילות העסק.

לסיכום, תואר ראשון בחשבונאות פותח בפניכם מגוון דלתות בחברות קטנות כגדולות במשק בישראל. תוכלו להתחיל מתפקיד זוטר ובעתיד להתקדם לתפקידים ניהוליים ואפילו לשמש כחברי דירקטוריון בחברות פרטיות וממשלתיות.