ליל הסדר מתקרב, וזו הזדמנות מצויינת להעניק לאנשים אהובים זר פרחים יפה וצבעוני. ואכן, פרחים הם אחת המחוות המשמחות שניתן להעניק לאדם, ובפשטות רבה. כעת, משרד החקלאות אסף כמה נתונים בנושא, וזו גם הזדמנות מצויינת ללמוד כמה דברים על הענף הפרחוני, הצבעוני והריחני הזה.

ליזיאנוס (צילום: יחיאל שטיינמץ).

ליזיאנוס (צילום: יחיאל שטיינמץ).

ענף הפרחים בישראלי כולל 140 סוגים שונים של פרחים, רובם מיובאים, שאוקלמו והותאמו לאקלים הישראלי על ידי מומחי משרד החקלאות. בישראל כיום כ-350 מגדלים, כ-150 מתוכם מגדלים ענפי קישוט, וארבע חברות ייצוא עיקריות. ישראל מייצאת 0.5 מיליארד פרחים וענפי קישוט בשנה. שטח הפרחים בישראל משתרע על כ-40,000 דונם, 60% מהענף מרוכז באזור שבין חדרה לגדרה, ו-40% בפריפריה (נגב, ערבה וצפון). הענף מתבסס על מספר רב של גידולים בהיקפים קטנים יחסית (גידולי נישה). הפרחים וענפי הקישוט המגודלים בישראל משווקים בראש ובראשונה לייצוא לאירופה וארצות הברית, אך בשנים האחרונות עולה חלקו של השוק המקומי בצריכת הפרחים, כ-40% מהתוצרת המקומית בענף משווקת בשוק המקומי.

אילו פרחים מעדיפים הישראלים?

בישראל ניתן להשיג בתקופה זו של השנה שפע של פרחים – פרחי חורף וכמה זנים ראשונים של פרחי קיץ. אבל למרות השפע, לישראלים יש טעם די קלאסי ועל פי נתוני משרד החקלאות, הוורדים, על גווניהם השונים, יתקבלו בברכה אצל רבים. פרחי השושן והליזיאנטוס נמצאים גם הם ברשימת המובילים. וכן, הסייפן, הנוריות והכלניות.

מה כדאי לקנות לקראת החג כדי שיחזיק במהלך כל החג?

כשרוכשים פרחים, חשוב שהם לא יהיו רק יפים, אלא גם עמידים כדי שיופיים יקשט את הבית זמן רב. חרציות, ליזיאנטוס, נץ חלב, וכל פרח שנקנה בתחילת העונה יחזיקו זמן רב וכמובן ענפי קישוט (ירק) שמוסיפים נפח לזרים.

הידעתם שיש פרחים שאוכלים אותם?

לקבוצת פרחי המאכל הוותיקים כמו אמנון ותמר, כובע הנזיר קישואים וכו' הצטרפו לאחרונה פרחי סחלבים מסוג דנדרוביום ומסוגים אחרים. היתרון הגדול של פרחי מאכל אלו הוא הוויזואליות המגוונת וחיי מדף ארוכים (14 יום בממוצע).

ורד (צילום: דובי וולפסון).

ישראלים קונים פרחים?

בשוק יש עליה בצריכת הפרחים של כ-5% מדי שנה בשנים האחרונות. הסיבה נזקפת לשיפור רמת החיים והמודעות בקרב משקי הבית, וכן עלייה מתמדת בשימוש הציבורי באירועים, משרדים וכו'.

איך לשמור על הפרחים לאורך זמן?

מרבית הפרחים המצוינים יחזיקו מעמד בביתכם בין שבוע לשבועיים. על מנת להאריך את חיי המדף של הפרח ולמצות אותם עד תום מומלץ לפעול על פי ההנחיות של מומחי משרד החקלאות:

  • לפני שאתם מכניסים את הפרחים לאגרטל רחצו אותו היטב, הסירו אבק ושאריות של עלים שנותרו מזר הפרחים הקודם.
  • חתכו את קצוות הפרחים – החיתוך מעניק להם חיות ומרחיק לכלוכים שדבקו בגבעול. את החיתוך מומלץ לבצע באלכסון כך שיישאר שטח פנים רחב ככל הניתן לספיגת מים.
  • הכניסו לאגרטל כפית אקונומיקה וכפית סוכר. אלו יסייעו פלאים בהארכת חיי המדף של הפרחים. האקונומיקה תמנע ריחות לא נעימים מהאגרטל והסוכר משמש כמזון זמין להמשך חייו של הפרח.
  • הניחו את האגרטל במקום מואר, ללא שמש ישירה וכשהוא מוגן מרוחות.
  • הימנעו מהעמדת הפרחים בקרבת מאווררים ומזגנים. מאוורר, בדומה לרוח, לא עושה טוב לפרחים ומזגן מייבש אותם ופרחים מעדיפים סביבה לחה.
  • את הפרח נץ חלב דוביום הכתום ניתן ומומלץ להחזיק באגרטל ללא מים!