הסנאט הצרפתי אישר השבוע הצעת החוק שמאפשרת לממשלת עמנואל מקרון להעביר רפורמות בשוק העבודה. החוק יאפשר לממשלת מקרון להעביר את הרפורמות שעתידות לפגוע בכוחם של העובדים במו"מ מול מעסיקיהם. החוק עבר בסנאט הצרפתי ברוב של 225-109.

אחת מהבטחותיו המרכזיות של מקרון במירוץ לנשיאות צרפת (מאי) היתה לבצע רפורמה בשוק העבודה הצרפתי, ובין היתר להקל על המעסיקים. הרפורמות נועדו להחליש את כוחם של איגודי העובדים במו״מ על הסכמים קיבוציים וכך לאפשר למעסיקים לפטר ביתר קלות.

שביתות בצרפת במחאה על הרפורמה בחוקת העבודה 2016 | צילום: סוכנות AP

חוקי העבודה הצרפתים מטיבים עם איגודי העובדים באופן יחסי, וכל הממשלות הצרפתיות האחרונות דרשו לשנותם. כמו כן, מדינות רבות באיחוד האירופי, בהובלת גרמניה, ביקרו את החוקים שמחזקים את העובדים בצרפת, בטענה שהם פוגעים בחופש של המעסיקים ומביאים לירידה בתעסוקה. האיחוד האירופי דרש מצרפת "ליברליזציה" של שוק העבודה.

מטרתה המוצהרת של הרפורמה היא הורדת אחוזי האבטלה שצפויים להגיע השנה ל-9.4%. לטענת מקרון, הרפורמות יורידו את האבטלה ל-7%, זאת מכיוון שהקלות בה יוכלו המעסיקים לפטר את עובדיהם ולהעסיקם בתנאים גרועים יותר, תדרבן אותם להעסיק עובדים חדשים, כביכול.

האם הרפורמות לפגיעה בארגוני העובדים יעברו? | צילום: ויקימדיה

ממשלת צרפת ממשיכה להתנגד להרחבת ההשקעה הממשלתית, דבר שעשוי להוות פתרון למצוקת האבטלה במדינה. התערבות ממשלתית והשקעה רחבה במשק עשויים להוות את הכוח המניע ליציאה ממיתון ולגרום למעסיקים להרחיב את עסקיהם יחד עם שמירה על זכויות העובדים.

איגודי העובדים הצרפתיים נערכים למאבק ממושך בתכנית הרפורמה של מקרון. האיגוד הארצי CGT הודיע כי ישבות במהלך חודש ספטמבר במחאה על המהלך לקידום רפורמת הפגיעה באיגודי העובדים וחברי איגודים רבים מפגינים באופן קבוע נגד הממשלה.