ענף המסעדות ובתי הקפה גועש בכל הקשור למאבקי עובדים כשלצד מאבקים המתקיימים בימים אלו במספר מקומות, ביניהם המאבק המתוקשר של עובדי קפה נואר, קצרו היום העובדים הצלחה עם חתימה על הסכם קיבוצי ברשת 'קפה עלית' בתום מו"מ בן כשנתיים.

נציגי ההסתדרות, ועד עובדי רשת 'קפה עלית' מקבוצת שטראוס (לשעבר "קופי טו גו") והנהלת הרשת חתמו לפני זמן קצר על הסכם קיבוצי ראשון. ב'קפה עלית' מועסקים מעל ל-400 עובדים, המפעילים בכל רחבי הארץ כ-70 בתי קפה ומזנונים בבתי חולים, אוניברסיטאות ומכללות, תחנות רכבת ועוד. הנהלת הרשת הכירה כבר ב-2015 בהתאגדות עובדיה אולם רק כעת נחתם, לאחר מו"מ ארוך, ההסכם הקיבוצי.

חתימת הסכם קיבוצי ראשון למאות עובדי רשת "קפה עלית" (צילום באדיבות דוברות ההסתדרות)

ההסכם נחתם בבית ההסתדרות במעמד יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מנכ"ל רשת קפה עלית אמיר יפרח, יו"ר הסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה הרצל יאקה, מ"מ יו"ר הסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה אליעזר בלו ונציגים נוספים מההסתדרות.

על פי ההסכם, עובדי 'קפה עלית', הראשונים מתחום רשתות בתי הקפה שבחרו להתאגד, ייהנו בין היתר מהעלאת שכר שנתית קבועה בגובה של יותר מ-2%, מענק חתימה, תוספות שונות, קרן השתלמות והגדלת השי לחג. עוד הוסכם כי הרשת תעביר לוועד תקציב לקיום אירועים ופעילויות שונות לרווחת העובדים.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אמר במעמד החתימה: "ברכותיי לעובדי רשת קפה עלית שלקחו חלק בהתארגנות יוצאת דופן. העובדים קוצרים היום את פירות התאגדותם בהסתדרות באמצעות הסכם ראשון שיטיב משמעותית את תנאי העסקתם ויקנה להם ביטחון תעסוקתי. אני מודה לכל העוסקים במלאכת המו"מ אשר יחד בשיתוף פעולה הצליחו לגשר על הפערים בין הצדדים וליצור מציאות טובה יותר למאות עובדי החברה ולמען המשך שגשוגה".

יו"ר ועד העובדים, חיים אהרוני סיפר כי "הגענו להסכם ששם במרכז את רווחת העובדים וביטחונם, ללא פגיעה בערכי הרשת וחזונה ותוך שקיפות והוגנות מול ההנהלה. בזכות ההסכם אנו גאים יותר מתמיד להיות עובדי רשת קפה עלית".

בגלגולה הקודם, כרשת "קופי טו גו" התקיים כבר לפני כעשור מאבק עובדים בסניף אוניברסיטת ת"א שכלל שביתה וצעדי מחאה של העובדים שהתאגדו ב'כוח לעובדים' ושל סטודנטים ואנשי סגל מהאוניברסיטה שהביעו את תמיכתם. בסוף המאבק המתוקשר הגיעו העובדים להסכמות עם הרשת במסגרתן שופרו תנאי העסקתם והם מצידם הפסיקו את צעדי המחאה והתנצלו על התבטאויות ציבוריות נגד הנהלת הרשת אך לצד ההצלחה במאבק של עובדי הסניף, לא הצליחו להגיע להכרה ביציגות הוועד ולהסכם קיבוצי.