דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי כ"א באב תשפ"ב 18.08.22
29°תל אביב
  • 30°ירושלים
  • 29°תל אביב
  • 28°חיפה
  • 30°אשדוד
  • 33°באר שבע
  • 40°אילת
  • 36°טבריה
  • 28°צפת
  • 31°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מידעו"ס 99 - יוני 2022

דברי ברכה / דבר יו"ר המערכת עו״ס אילנה בן־שחר

קוראות וקוראים יקרים,
אני שמחה ונרגשת להציג את הגיליון השני של מידעו"ס לשנת 2022. למרות שינויים וטלטלות מבית ומחוץ, אנו ממשיכים בפעילות ביתר שאת; קל וחומר בסיטואציות של משבר ומלחמה.
זהו גיליון אקלקטי, העוסק באוכלוסיות מכל גוני הקשת והרצף: ילדים, מבוגרים, בעלי מוגבלויות, פליטי מלחמה. לכם, כותבי המאמרים, מגיעות ברכה ותודה על העשייה ועל ההעלאה על הכתב של עשייתכם, וזו גם ההזדמנות לברך ולהוקיר את רוח ההתנדבות של עובדות סוציאליות, יוצאות ברה"מ לשעבר, שהשתתפו במשלחות הסיוע ההומניטרי לאזרחי אוקראינה.
בגיליון זה מובאים שלושה מאמרים, פרי חוויותיהן האישיות של שלוש מהן, המתארות התמודדות עם דילמות שבין האישי והמקצועי, בין החמלה לחוויה ולעשייה עוצמתית ומשפיעה: "מהלא־נתפס אל הלא־נודע" – מאמרה של ג'ולי קייט, עו"ס קלינית המתמחה בחרדה ובטראומה; "לתת תחושה של אנושיות" – של רדה רוזלר דוידוב, עו"ס מהמרכז הרפואי ע"ש שיבא; ו"אני כל כך רוצה חיבוק" – של אתי פסי, גמלאית משרד הרווחה.
עוד בגיליון – מחקר השוואתי בתחום איכות החיים של בעלי מוגבלויות הממשיכים לעבוד לאחר גיל פרישה, לעומת עובדים שפרשו. המחקר נערך בחברת "המשקם" על ידי ד"ר ג'וליה גוזמן, סמנכ"לית שיקום בחברה, ואלי בנטאטה – מנהל פיתוח עסקי. תחום איכות החיים של אנשים עם מוגבלויות בגיל השלישי לא נחקר דיו, בארץ ובעולם, ומכאן תרומתו הרבה של המחקר.
גם מאמרה של שוש דרימר, מנהלת המחלקה לטיפול באוכלוסייה המבוגרת באגף לשירותים חברתיים קהילתיים בכפר־סבא עוסק בגיל השלישי. ה"רמזור" הוא כלי שפותח לצורך הערכת כוחותיו של המטפל העיקרי בקשיש במשפחה. הוא מאפשר לנבא מצב של סיכון אפשרי למטופל, כמו גם מצב מסכן למטפל העיקרי בשל הרגשת עומס, וגם מציע התערבויות לטיפול ומניעה.
מאמר הדעה "ארונות פתוחים לרווחה" של קרן שחר, חברת קבוצת המנהיגות הארצית "גאוה ומוגבלות" של בית איזי שפירא, עוסק בבעיה המורכבת של בעלי מוגבלויות שהם גם להטב"קים וקורא להעלאת המודעות בחברה ושל מטפלים בתחום לקבלת האחר.
שני מאמרים מציגים מודלים להתערבות ברמת הפרט והקבוצה. "משאבת הנפש" של לירז כהן־ביטון, עו"ס, מגשרת, מרצה ומנהלת המערך הסוציאלי במרכז השיקום עזרה ומרפא בשדרות, מתאר מודל פרטני שפיתחה, הפועל ככלי טיפולי בגישת הקשיבות. מתואר תהליך שעברה מטופלת, אשת טיפול בעצמה, אשר אפשר לה לעבור ממשבר לצמיחה.
"על כלבה, חמורים ובעלי חיים אחרים" מתאר קבוצה פסיכו־חברתית בשילוב בעלי חיים לילדי אומנה בחברה הערבית. כתבו אותו עו"ס צבי יעקבי, ראש צוות בשירות האומנה של ארגון א.ד.נ.מ, וליבנה יעקב, מטפלת רגשית ומנחת קבוצות בשילוב בעלי חיים ואמנויות. המאמר מתייחס לכמה תמות ובהן תרבות, שיטות התערבות, מקום ועוד. מסגרת הטיפול אפשרה לילדים להיות גם מטפלים ולחוות בתוכם כוחות חיוביים.
ב"על המדף" סוקרת הפעם אהובה אוברשטיין, עו"ס מומחית בגמלאות, מגוון ספרי ילדים העוסקים בנושאים התפתחותיים, משפחתיים ועוד. חלקם נכתבו על ידי אנשי מקצועות הטיפול ויש בהם רעיונות וכלים שכדאי להכיר ולהשתמש בהם.
ואחרון חביב וחשוב – לגיליון זה מצורף קול קורא לכתיבת מאמרים לגיליון בנושא "אתיקה בעבודה סוציאלית – עיון ומעש". אתם מוזמנים בחום להציע ולשלוח מאמרים רלוונטיים.
קריאה מהנה,
אילנה בן־שחר

תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!