ביום חמישי פתח הפעיל החברתי הירושלמי דוד מזרחי בשביתת רעב בגן הורדים מול הכנסת, במאבק להגדלת קצבת הנכות בישראל. את האוהל אשר הקים, החרימה לדבריו המשטרה הבוקר (שישי), בטענה כי הקמת האוהל טעונה היתה אישור. מזרחי נחוש להשאר במקום במהלך השבת, ומזמין את הציבור להצטרף אליו להפגנה מול משרד האוצר, ביום ראשון (19/3) בשעה 12:00.

"בשבוע הבא יחליטו אם לתת לי אישור לאוהל או לא, ונביא אוהל גדול. בינתיים אני פה ובאו אליי כבר 30 איש, אני פה עם הסידור ועם הטלית" אמר מזרחי ל'דבר ראשון', "אני לא זז מפה עד שלא מעלים את החוק באופן מיידי – רק הולך לעבודה בבית הספר ולהרצאות. אני כבר 18 שעות בצום". לשאלה כיצד יתמודד עם הקור בסוף השבוע, השיב מזרחי, "במקסימום עוד בן אדם יגיעו באמבולנס, ויראו שלפחות מנסה להיאבק ולהלחם והוא לא אדיש למצב. שכולם ידעו שיש אלפי נכים שכל שבוע עוברים את מה שאני עובר. אני רק לילה אחד היה לי קר, תדמיין שיש 200 אלף נכים במדינת ישראל שכל לילה קר להם".

 

"ההורים שלי לא אשמים שהם נולדו נכים פיזית, אך אתם נכים רגשית" נכתב בשלט אותו נושא מזרחי במאבקו. מזרחי דורש העלאת קצבת הנכים ל-3,500 ש"ח כשלב ראשון ומיידי בדרך להעלאתה לגובה שכר המינימום.

 

דוד מזרחי, לצד הפעילים החברתיים - ויקי קנפו ואבי דבוש, ושר האוצר משה כחלון (התמונה באדיבות המצולם)

דוד מזרחי, לצד הפעילים החברתיים – ויקי קנפו ואבי דבוש, ושר האוצר משה כחלון (התמונה באדיבות המצולם)

מזרחי הוא בנם של שני הורים נכים. בילדותו גדל בעוני, ואף הוצא מביתו והתגלגל בין מוסדות פנימיתיים שונים. כנער, התקרב מאוד לקבוצה הקיצונית והגזענית שבאוהדי קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים, והיה ממקימי ארגון האוהדים הקיצוני לה-פמיליה. אולם לאחר שעבד עם ערבים באריזת תמרים בבקעת הירדן, ולאחר שהפסיד בתביעת ענק שהגיש נגדו יו"ר קבוצת בית"ר ירושלים לשעבר, שינה את עמדותיו. כיום מפרנס מזרחי גם את הוריו מהרצאות לבני נוער ולמחנכים על קבלת השונה, מאבק בגזענות, צדק חברתי והתנהגות סיכונית, וכן כמדריך קבוצת כדורגל לילדים יהודים וערבים בירושלים.

בקיץ האחרון היה שותף לצעדה של ויקי קנפו לירושלים, ובשיחה עם דבר ראשון הזהיר, "אם אין לך מה לאכול, אין לך דברים בסיסיים – אתה נופל לאלימות ולקיצוניות. אם ימשיכו לייצר כאן את הפערים החברתיים כלכליים המפלצתיים בין בני אדם, בני אדם יהיו אלימים". כבר בקיץ הבטיח שיצא למאבק על קצבת הנכות, ונראה שהוא עומד במילתו.

ממשטרת ירושלים לא נמסרה תגובה מדוע הוחרם האוהל של מזרחי