יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי, יצא היום (שלישי) בביקורת חריפה כנגד כוונתו של נציב שירות המדינה בפועל, אהוד פראוור, לתמוך באישור הרפורמה הצפויה בשיטת מינויי הבכירים בשירות המדינה ולהפיכת תפקידי המשנה למנכ"לי 25 משרדי ממשלה למשרות אמון – במקום הליך איתור פנימי הנשען על כישורים מקצועיים כנהוג כיום. כמו כן, מבקשת הרפורמה לצמצם את ועדות האיתור בשירות הציבורי מחמישה חברים לשלושה, כששניים מתוכם יהיו מזוהים פוליטית עם השר.

"הגדלת המינויים הפוליטיים על חשבון המינויים המקצועיים, פוגעת לא רק בנוהג החוקתי הקיים שנועד לשמור על האיזון הראוי במערכת, אלא מערערת ומכתימה את האמון שרוחש הציבור הישראלי לשירות המדינה" אמר יעקובי. "הוספת משנים למנכ"לים שימונו במישרין על ידי השרים, פותחת פתח מסוכן לפוליטיזציה מיותרת, תוך רמיסת אופק הקידום של אנשי מקצוע מצוינים ו-וותיקים שנמצאים כבר בתוך המערכת. אני קורא למקבלי ההחלטות ולנציב שירות המדינה בפועל, לנהוג באופן אחראי ולהפנים כי לכל צעד שלהם בכיוון אשר מכרסם במקצועיות המערכת, תהיינה השלכות קשות. אסור לשכוח כי מהלך כזה, שאין איש חולק על השלכותיו ההרסניות, עלול להמיט אסון על היושרה ועל המקצועיות של המערכת ולהביא לפגיעה מיותרת בעובדים שמקדישים את חייהם לשירות המדינה".

אריאל יעקובי, יו״ר הסתדרות עובדי המדינה (צילום: דוברות ההסתדרות).

בהסתדרות עובדי המדינה מדגישים כי נציב שירות המדינה היוצא, משה דיין, הביע התנגדות נחרצת למהלך ואף הוציא מכתב על ההשלכות הקשות שיהיו לו, לכל חברי ועדת שירות המדינה אשר צפויה להכריע בנושא, טרם סיום תפקידו. על פי הסתדרות עובדי המדינה משמעות המהלך, במידה ויצא לפועל, היא הרחבת המינויים הפוליטיים בעמדות מפתח במשרדי הממשלה, תוך דריסה ברגל גסה של הנהלים הקבועים לבחירת בעלי התפקידים בשירות המדינה ופגיעה קשה במינהל התקין. לטענתם מימוש כוונה זו עלול לפגוע קשות בשירות המדינה בכלל ובשירותים לאזרח בפרט, ואף להוביל לקריסת השירות הציבורי כולו.

לאחרונה הביע גם איגוד המשפטנים בהסתדרות התנגדות למהלכי הפוליטיזציה של הייעוץ המשפטי למשרדי הממשלה, במסגרת הצעת חוק פרטית של ח"כ אוחנה. במקביל מקדמת שרת המשפטים איילת שקד הצעת חוק למינוי היועצים המשפטיים באמצעות ועדות איתור – שבהן כאמור יהיו חברים רוב של נציגים מטעם השרים.