ירי הרקטות מרצועת עזה על העיר באר-שבע ולכיוון הים מול חופי גוש דן מהווה הפרה חמורה של הבנות מבצע צוק איתן ומהווה המשך להסלמה המילולית בין הצדדים שנמשכה בימים האחרונים.

"הירי בלילה מעיד על החלטה של גורם כלשהו ברצועה, מבלי להתייחס לשאלה מי ירה, לבדוק מחדש את הגבולות", כך אמר ל'דבר ראשון', ד"ר עידו זלקוביץ, עמית מדיניות במכון "מיתווים" וראש תחום לימודי המזרח התיכון במכללה האקדמית עמק יזרעאל.  זלקוביץ הוסיף כי "ירי על באר שבע וירי לתוך הים בכיוון גוש דן זו חציה של קווים אדומים והבנות שהושגו אחרי מבצע צוק איתן בקיץ 2014."

הבית שנפגע מרקטה בבאר שבע

לדבריו, משמעות הצעד הפלסטיני היא קריסה דה פקטו של ההרתעה הישראלית. "במידה והצד הפלסטיני איננו מקבל יותר את אותן הבנות זה מגלגל את הכדור מחדש לפתחה של ישראל. אובדן ההרתעה הישראלית צריך בסופו של יום לבוא לידי ביטוי על-ידי פיתוח אסטרטגיה חדשה בשני המובנים, הצבאי והמדיני".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ההסלמה ההולכת ונמשכת בגבול רצועת עזה, טרור בלוני ועפיפוני התבערה והלחץ הפוליטי על ממשלת הימין שמזה חצי שנה לא מביאה להרגעת המצב ומן הצד השני, המציאות ההומניטרית החריפה ברצועת עזה בשל הסגר ותסכול הנהגת החמאס מכישלון "קמפיין השיבה", למרות ההרוגים והפצועים הפלסטינים, להחזיר את נושא עזה לסדר היום הבינלאומי ולהפעיל לחץ על ישראל מביאים את האזור לנקודת רתיחה בה נראה כי הסלמה חריפה היא אפשרות ריאלית בזמן הקרוב.

זלקוביץ מדגיש בדבריו כי חרף העובדה שזהות האחראים לירי אינה ברורה לפי שעה, לחמאס יש אחריות על כל מה שקורה ומתחולל בשטח ומשטח רצועת עזה. מכיוון שבחמאס מבינים זאת היטב, הם מיהרו להודיע כי אינם אחראים לירי. "צריך לראות כיצד ההסלמה תבוא לידי ביטוי. ההערכה שלי היא שנמשיך לחזות בהפגזות ובתגובה ישראלית ב-24-48 שעות הקרובות".

האם יש קשר בין ההסלמה נגד ישראל לבין הדיאלוג הפנים פלסטיני בין הפלגים בסוגיית הפיוס?

"החמאס נמצא בנקודה רגישה של דיאלוג עם מצרים. אני חושב שכאן יש אמירה או ניסיון ליצר קווים אדומים חדשים מול ישראל וזה נוגע לניסיונות של חמאס לייצר הישגים כלשהם, בעיקר בדמות הסרת המצור לשיטתם על הרצועה. מהרגע שראו שקמפיין השיבה לא עובד, הלחץ על החמאס גובר וההרוגים לא מצליחים לחבר את דעת הקהל העולמית, החמאס מהמר על הפרות של ההבנות והולך על הסף".