הפתעה מיוחדת במינה ציפתה לבאי גן החיות של פילדלפיה ביום חורפי קר: קולדילוקס, דובת הקוטב המבוגרת ביותר החיה בשבי בארה"ב חגגה 37 חורפים. המבקרים המזדמנים שרו לה בגבורה "היום יומולדת" בקור העז וגן החיות ציין את האירוע עם פריסה מכובדת של ממתקים לדובים שכללו חמאת בוטנים, צימוקים ועוגת דגים.

תוחלת החיים הממוצעת של דובי קוטב בשבי היא 23 שנים בלבד ובגן החיות של פילדלפיה מייחסים את שנותיה הרבות של דובת קוטב זו לטיפול המסור לו היא זוכה מצוות הגן. שמה של כלת השמחה הוא משחק מילים חביב על גולדילוקס, שמה באנגלית של זהבה מ"זהבה ושלושת הדובים" בשילוב מוצאה הארקטי של הדובה. גם בן זוגה, דוב בשם קלונדייק, האריך ימים והלך לעולמו לפני שנתיים כשהוא בן 34. השניים חיו יחדיו במשך למעלה מ-3 עשורים.

דובת הקוטב קולדילוקס חוגגת יום הולדת 37 בגן החיות בפילדלפיה (Philadelphia Zoo via AP)

מבחינת מצב השימור שלהם, דובי הקוטב נחשבים למין "פגיע" הממוקם בדרגה ה-3 מתוך 7, כשדרגה 7 מייצגת מין שנכחד. מדענים מעריכים שכיום חיים בטבע כ-26,000 פרטים הפרושים על-פני צפון קנדה, אלסקה, גרינלנד, סבאלברד שבנורבגיה וסיביר.

מצבם של דובי הקוטב עלה לכותרות בתחילת החודש כשצלם של ה'נשיונל ג'יאוגרפיק' בשם פול ניקלן תיעד דוב כחוש מרעב מחפש מזון בפח אשפה בצפון קנדה. הסרטון, שצולם בחבל ארץ שפעם היה מכוסה קרח, הפך לוויראלי ושימש את הנאבקים בהתחממות הגלובלית כעוד ראיה לחומרת המצב. מנגד מתגברות טענות כי אין קשר בין הדברים וייתכן אף כי הדוב הספציפי היה פשוט חולה.