מועצת הביטחון של האו"ם אישרה אתמול (שישי) פה אחד את הקשחת הסנקציות על קוריאה הצפונית, בתגובה לניסוי השיגור של טיל בליסטי שערכה לפני כחודש. הסנקציות, הכוללות קיצוץ חד במכסת ייבוא מוצרי הנפט למדינה, החרפת האיסורים על סחר והברחות וסיום העסקתם של מהגרי עבודה מהמדינה בתוך שנתיים, נועדו לפגוע בכלכלה הצפון קוריאנית. שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי אמרה כי הסנקציות שאושרו יובילו לקיצוץ מוערך של 250 מיליון דולר בהכנסות המשטר בקוריאה הצפונית.

לפי החלטת מועצת הביטחון, מכסת ייבוא הדלקים ומוצרי הנפט של קוריאה הצפונית תקוצץ לחצי מיליון חביות בשנה – 90% מהכמות שייבאה המדינה ב-2016. זאת לאחר שבספטמבר הוגבלה המכסה ל-2 מיליון חביות. בנוסף, כל מהגרי העבודה הצפון קוריאניים יוחזרו למדינה בתוך שנתיים, ולא יינתנו רשיונות עבודה חדשים. עוד הוחלטל כי ייאסר ייבוא או ייצוא של מוצרי מזון, חקלאות, אלקטרוניקה, כלי תחבורה, ציוד תעשייתי, טקסטיל ומתכות מהמדינה ואליה. בנוסף, על כל מדינות העולם נאסר לבטח ספינות המסונפות לצפון קוריאה וחשודות כמבריחות מוצרים אלו אליה או ממנה.

אדם בסיאול צופה בשיגור הטיל של קוריאה הצפונית (צילום: AP Photo/Ahn Young-joon)

בחודשים האחרונים הגיע המשבר בחצי האי הקוריאני לשפל והמתיחות בין קוריאה הצפונית לארה"ב, יפן וקוריאה הדרומית הסלימה. זאת לאחר שקוריאה הצפונית ערכה ניסויים גרעיניים וניסויים בטילים בליסטיים ואף איימה לתקוף את ארה"ב בנשק הגרעיני שהיא מפתחת. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים מנגד להשמיד את קוריאה הצפונית ולהמיט עליה חורבן שכמותו העולם לא ראה. ב-28 בנובמבר השנה שיגרה קוריאה הצפונית טיל בליסטי שנחת במים הטריטוריאליים של יפן, ולאחריו הודיעה המדינה כי  הטיל ששוגר יוכל לפגוע בכל נקודה בשטח ארצות הברית.

טיוטת ההחלטה הוכנה על ידי ארצות הברית, ונערך עליה משא ומתן עם סין – בעלת בריתה הקרובה של קוריאה הצפונית ואחת מחמשת החברות הקבועות במועצת הבטחון. עם זאת, ההחלטות אינן כוללות סנקציות קשות יותר שביקש ממשל טראמפ להחיל על קוריאה הצפונית, ביניהן הקפאת כל הייבוא והייצוא למדינה ואליה והקפאת נכסים של המדינה ושל מנהיגה קים ז'ונג און.

שגרירת ארצות הברית לאו"ם ניקי היילי אמרה עם אישור ההחלטה כי "האחדות חסרת התקדים שהפגינה המועצה משקפת את הזעם הבינלאומי על הצעדים שנוקט משטרו של קים ז'ונג און". נשיא ארצות הברית דונאלד טראמפ צייץ בעקבות ההחלטה כי הרוב המוחלט שבו התקבלה מוכיח כי "העולם רוצה שלום, ולא מוות".

קים ג'ונג און צופה בפצצת מימן שקוריאה הצפונית טוענת שיש בידה יכולת להרכיב על טיל בליסטי (צילום: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)

סגן שגריר סין לאו"ם, וו האיטאו, אמר כי "הכרחי" לקדם הסכמה בדרכי שלום ולשוב לדיאלוג ומשא ומתן עם קוריאה הצפונית כפי שהיה בעבר, והזהיר כי הגברת הכוח המפונה כנגדה "תוביל אך ורק לתוצאות הרות אסון". סגן השגריר הרוסי ולדימיר ספרונקוב דרש אף הוא שחברות המועצה יפגינו מחויבות ל"דיאלוג פוליטי אמיתי ומשמעותי", והדגיש את חשיבותם של "צעדים יצירתיים". הוא הוסיף כי "הבידוד והלחץ הבינלאומי חייבים לאפשר דרך לדיאלוג ולשיחות".

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרס, קרא אף הוא לפתרון פוליטי, ודרש "הורדה של המתיחות וערוצי תקשורת פתוחים כעת".