הנשיא ראובן ריבלין הבהיר הבוקר בהודעה לתקשורת שלא קרא אמש (שלישי) לציבור לצאת להפגנות נגד השחיתות וטען כי דבריו סולפו. "אתמול התארחתי בכנס בנושא דמוקרטיה וחינוך במושב שעסק ברשתות חברתיות, דיברתי על הכוח והחשיבות של הרשתות החברתיות בדמוקרטיה, אך הוספתי שלעולם הן לא יוכלו לשמש תחליף להשתתפות אזרחית פעילה, במעשים" אמר הנשיא העשירי. "נתתי דוגמאות שונות מהשנים האחרונות, לכך שהישראלים הוכיחו שהם לא נשארים מאחורי המקלדת ולא מוותרים על כיכרות העיר."

אמש (שלישי) דיבר הנשיא בכנס חינוך על שם דב לאטומן, ושיבח את המעורבות של הישראלים ברשתות החברתיות, וציין כי הם נוצרים מרחבים חדשים לציבור למחות באופן דמוקרטי, "יש לנו כמה הוכחות נפלאות בשנים האחרונות להשפעת הרשתות על המציאות – מחאת הקיץ, הפגנות נגד ובעד, שעברו מפתח תקווה לתל אביב ולכיכרות נוספות, וקמפיין Me Too החשוב כל כך", אמר ריבלין. "שימו לב שכל הדוגמאות הללו עברו ממילים למעשים, יצאו מהמסך ותפסו אחיזה של ממש גם בחיים הממשיים. גורן, הבימה, ספרא, רחבת הסינמטק, אין תחליף לכיכרות העיר האמיתיות, הפיזיות. עלינו לגדל דור שיזכור שדמוקרטיה אמיתית יכולה להתחיל ברשת, אך לעולם לא תחליף את הצורך וההכרח לקחת חלק בוויכוחים ובעשייה משמעותית".

מפגינים בכיכר רוטשילד נגד שחיתות, 2 בדצמבר 2017 (צילום: תומר ניוברג/ פלאש 90)

"למען הסר ספק, ואני אומר זאת בקולי בצורה הברורה ביותר, לא קראתי ולא יעלה על דעתי לקרוא לאזרחי ישראל להצטרף להפגנה זאת או אחרת והדבר לא יעלה על הדעת. אין אלא להצטער שבעת הרגישה הזאת השתמשו בדבריי מחוץ להקשרם על מנת להוסיף שמן למהדורה."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

דבריו של ריבלין יצרו מהומה קלה, ובין השאר תקפה אשת התקשורת עירית לינור הנשיא בתוכניתה בגל"צ וטענה שהנשיא משתמש בתפקידו באופן לא ראוי.

"אנו מצויים בעת רגישה. בעת הזאת שומה על כולנו, בפרט מנהיגי הציבור, לבחור בקפידה את מילותינו, לבל יעשה בהם שימוש לרעה או ייגרם מהם חלילה נזק. לכן מצאתי לנכון להבהיר את דבריי ולהצטער על הרושם המוטעה שנוצר מהם", מסר ריבלין.