היום (חמישי) בשעות הבוקר (שעון אפגניסטן) תקפו חמושים את המרכז השיעי התרבותי בקאבול בירתה של אפגניסטן, ופוצצו מספר מטענים. במתקפה נרצחו לפחות 35 אנשים, ולפחות 56 נפצעו.

נשיא אפגניסטן גינה את ההתקפה על המרכז התרבותי השיעי בקאבול וכינה אותה פשע נגד האנושות. בהצהרתו אמר אשרף גאני אחמדזאי כי "הטרוריסטים רצחו את אנשי עמנו. הטרוריסטים התקיפו את המסגדים שלנו, את המקומות הקדושים שלנו ואת המרכז התרבותי שלנו". הנשיא הוסיף כי המתקפה כוונה "כנגד האסלאם וכנגד כל הערכים האנושיים".

אישה מקבלת טיפול באמבולנס לאחר הפיגוע בקאבול, אפגניסטן. 28 בדצמבר (צילום: AP Photo/Rahmat Gul)

דובר מטעם משרד הפנים האפגני אמר כי מספר לא ידוע של מחבלים מתאבדים הפעילו מטען מחוץ למרכז לפני שהחלו בהסתערות עליו. בשלב זה הם הפעילו מטענים במרתף הבניין בו אנשים רבים התכנסו כדי לציין את פלישת ברה"מ  לאפגניסטן בדצמבר 1979.

המנהיג השיעי עבדול חוסיין רמאזנדאדה אמר כי עדים דיווחו על לפחות מחבל מתאבד אחד שחדר לאולם וישב בקרב המשתתפים באירוע. כשמחבל מתאבד זה הפעיל את המטען החלו אנשים לברוח ואז הופעלו מטענים נוספים.

המרכז התרבותי ממוקם בשכונה שיעית במערב הבירה. למרות שהתושבים השיעים של קאבול החלו לאחרונה להגביר את האבטחה סביב מרכזים קהילתיים שיעים – בתי ספר בשכונה, מסגדים ועוד, המרכז הקהילתי היה מאובטח באופן דליל למדי.

טרם נלקחה אחריות לאירוע על ידי אירגונים חמושים במדינה אך ארגון המדינה האסלאמית פגע במרכזים שיעים רבים בשנה האחרונה. הארגון המורכב מאירגונים סוניים קיצוניים ורואה בשיעים כופרים.