דבר ראשון
תקיפה אווירית בדמשק, סוריה, צילום אילוסטרציה (צילום: Qasioun News Agency, via AP).
המזרח התיכון
סוריה עדיין במלחמה

17 הרוגים במתקפה של חיל האוויר הסורי על שטחים בשליטת המורדים.

זאת כחלק מהמערכה לכיבוש ע'וטה המזרחית, אזור סמוך לבירה דמשק | בין ההרוגים, ארבעה ילדים | על פי ארגוני סיוע בינלאומיים, לפחות עשרה בתי חולים באזורים שבשליטת המורדים הופגזו באופן ישיר בעשרת הימים האחרונים

עדכון אחרון: 06.01.2018, 20:59

לפחות 17 בני אדם נהרגו היום (שבת) במתקפה של חיל האוויר הסורי על העיירות הסמוכות לבירה דמשק, זאת כחלק מהמערכה שמנהל הצבא לכיבושם מחדש של שטחים עליהם איבד לאחרונה משטרו של הנשיא בשאר אל-אסד את השליטה. המרכז הסורי לזכויות אדם, הפועל מבריטניה, מסר כי 12 מ-17 ההרוגים היו מהעיירה חמוריה. ארגון ההגנה האזרחית הסורית, המפעיל מתנדבים לפעולות סיוע מוכר יותר בשם הקסדות הלבנות, דיווח גם הוא על 12 הרוגים בחמוריה, ומסר כי ארבעה מהם היו ילדים. חמישה נוספים, לפי הדיווח, נהרגו באזורים אחרים.

על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, למעלה מארבעים תקיפות אוויריות בוצעו באזור הסמוך לדמשק, המכונה גם ע'וטה המזרחית. כוחות צבא סוריה מנסים, מזה שבוע, להגיע לכוח הלכוד בעיר חרסטה, אך ללא הצלחה.

בשבוע האחרון נהרגו לפחות 25 אזרחים כתוצאה ממתקפות אוויריות על עיירות שבשליטת המורדים בע'וטה המזרחית. כ-400 אלף בני אדם באזור נמצאים, מאז 2013, תחת מצור של כוחות המשטר הסורי. בתוך כך, יועץ לקואליציה של ארגוני סיוע רפואי אמר ל-BBC כי לפחות עשרה בתי חולים באזורים שבשליטת המורדים הופגזו, באופן ישיר, בעשרת הימים האחרונים. לדבריו, מדובר במתקפה המרוכזת ביותר מזה שנה. גורם בכיר באו"ם אישר ל-BBC כי מתקנים רפואיים בסוריה הותקפו.

סוכנויות סיוע בינלאומיות דיווחו כי בין המתקנים הרפואיים שהותקפו לאחרונה היה גם בית חולים ליולדות בעיר מערת א-נועמאן שבמחוז אדליב הצפון מזרחי. על פי הדיווח, בית החולים הותקף שלוש פעמים בארבעה ימים. המתקפה הקטלנית ביותר על המקום אירעה ביום רביעי האחרון, חמישה שני אדם נהרגו בהפגזה ובית החולים נסגר באופן זמני.

ע'וטה המזרחית הוגדרה כ"אזור אי-לחימה", על ידי רוסיה, איראן וטורקיה. אך מאז אמצע חודש נובמבר התגברו העימותים במקום, כשכוחות צבא סוריה חידשו את המערכה על המובלעת שבשליטת המורדים, בתגובה למתקפה מצידם.

מאז תחילת המלחמה בסוריה במרץ 2011 נהרגו כחצי מיליון בני אדם. מאוכלוסייה של 22 מיליון בני אדם לפני המלחמה, הצטמקה אוכלוסיית סוריה לכ-17 מיליון. חמישה מיליון סורים עזבו את המדינה ועוד כתשעה מיליון נעקרו מבתיהם בשנות המלחמה ונותרו בתוך המדינה. בין ההרוגים לפחות 100,000 אזרחים בלתי חמושים.

נושאים קשורים:  בעולם, המזרח התיכון, סוריה, המלחמה בסוריה
תגובות
×