דבר ראשון
הפגנת תמיכה בשלטון האירני, כתגובה לגל המחאות שפרץ במדינה (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi).
בעולם
הודעת ניצחון

משמרות המהפכה באיראן: "הבסנו את התסיסה שהביאו אויבים זרים".

לאחר שבוע וחצי של מהומות, הודיעו כוחות הביטחון האיראניים כי גל המחאות הגיע לסיומו | בהמשך לדבריו של המנהיג העליון של המדינה בשבוע שעבר, הטילה ההודעה את האשמה ביצירת המהומות על "ארה"ב, בריטניה, ישראל, סעודיה, ותומכי בית המלוכה האיראני"

עדכון אחרון: 07.01.2018, 13:10

משמרות המהפכה באיראן טענו היום (ראשון) כי "האומה וכוחות הביטחון" שמו סוף לגל המחאה נגד השלטון, שהתעורר במדינה לפני כשבוע וחצי. "הבסנו את התסיסה שהביאו אויבים זרים", נכתב בהודעה.

גל ההפגנות והמחאה נגד הממשלה החלה לפני כעשרה ימים סביב יוקר המחיה וטענות לאי-צדק חברתי. מאז החתימה על הסכם הגרעין, שהסיר חלק ניכר מהסנקציות שהוטלו בעבר על המדינה, הכלכלה האיראנית הופכת לליברלית יותר, והשקעות זרות החלו להיכנס למדינה. מהלך זה היטיב עם האליטות, אבל לא עם העובדים. שיעור האבטלה במדינה  עלה ב -1.4% בשנה שעברה, ועומד כיום על 12.4%. עלויות המחייה עלו לרמה כזו  שהתקוממות היא אופציה רלוונטית לשינוי. אבטלת צעירים, במדינה שבה מחצית האוכלוסייה צעירה מ-30, עומדת על 40%.

בימים האחרונים החלו המחאות לדעוך, ובסוף השבוע השתתפו עשרות אלפים דווקא בהפגנות תמיכה מאורגנות במשטר האיראני. בהפגנות, שהתקיימו בכמה ערים, נשאו המפגינים את דגלי איראן וקראו סיסמאות כגון "מוות לארה"ב", "מוות לישראל" ו"מוות לבריטניה". בניגוד להפגנות המחאה, שבעקבותיהן נסגרו רשתות חברתיות, הפגנות התמיכה במשטר שודרו בתקשורת הממשלתית.

בפרסום שהופיע הבוקר באתר האינטרנט רשמי של משמרות המהפכה, נטען כי "משמרות המהפכה של איראן יחד עם עשרות אלפי אנשי הבסיג' (ארגון מתנדבים צבאי למחצה הפועל תחת חסותו של הממשלה), המשטרה ומשרד המודיעין, פירקו את התסיסה שנוצרה על ידי ארצות הברית, בריטניה, המשטר הציוני, סעודיה, והצבועים המלוכנים (תומכי בית המלוכה האיראני שהופל במהפכת 1979 – המערכת)".

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הטיל, כבר בשבוע שעבר, את האשמה במחאות על "אויביה של איראן", שלדבריו מתעסקים בענייניה הפנימיים. בפרסומים באתר הרשמי שלו האשים חמינאי מדינות זרות שלכל הפחות החריפו את המחאה שאחזה ברחוב האיראני. "באירועי הימים האחרונים אויביה של איראן הפעילו מספר אמצעים – לרבות כסף, נשק ואמצעי מודיעין – כדי לייצר בעיות עבור הממשל האיסלאמי", אמר רוחאני בהתבטאותו הפומבית הראשונה מאז פרוץ המהומות. מנהיגים איראניים מאשימים לעיתים קרובות את ארה"ב, ישראל ובריטניה בכך שהן מחפשות להפיל את המשטר הדתי השנוי במחלוקת.

על פי נתונים רשמיים, בהפגנות המחאה נהרגו 22 מפגינים וכ־1,000 נעצרו. מדובר במהומות המשמעותיות ביותר באיראן מאז אלו שהתעוררו אחרי הבחירות לנשיאות המדינה ב-2009.

נושאים קשורים:  איראן, מחאות באיראן, בעולם
תגובות
×