כ-80 פעילים חברתיים, חניכי מכינות קדם צבאיות וחברי תנועת ה'חלוץ' – בוגרי המכינות, הפגינו הבוקר (שישי) מול קניון עזריאלי בתל אביב, בדרישה לקליטת עובדי הקבלן בקבוצה, להעסקה ישירה. המפגינים התייצבו בשורה בפני הכניסה לקניון כשהם אוחזים ידיים, קראו במגפון "פננו לאן? מדינת קבלן!", ופרסו שטיח אדום בפני השער שעליו נכתב "כאן נפגעות זכויותיהם של מאות עובדי קבלן".

"המאבק יפסיק רק כשהנהלת עזריאלי תעביר את כל עובדי הניקיון והשמירה בקבוצה להעסקה ישירה", אמרה ל'דבר ראשון' יוזמת המאבק, עובדת קבלן המועסקת בקבוצה זה שנים רבות, אשר בקשה לשמור על עילום שמה. "מרגש לראות את בני הנוער באים לתמוך בנו, והלוואי ואנשים נוספים יצטרפו למאבק. כמו שאין בקבוצת עזריאלי חנויות בקבלן – גם אנחנו, המנקים שמנקים את הקניונים והמאבטחים ששומרים עליהם מבקשים להיות מועסקים ישירות על ידיהם. הם לא יכולים להגיד שהם מעוניינים לנהל 15 קניונים, אבל לא רוצים לנהל עובדים".

הפגנת ה'קואלציה להעסקה ישירה' מול קניון עזריאלי בת"א, 12 בינואר 2018 (צילום: ניצן צבי כהן)

מדובר בהפגנה ראשונה בנושא מאז חודש מרץ בשנה שעברה. בתחילת השנה פתחה הקואליציה הארצית להעסקה ישירה בקמפיין שכלל בין היתר הפגנות, שליחה מאורגנת של מכתבים להנהלת הקבוצה ופעולות הסברה ללקוחות ובעלי חנויות בקניוני עזריאלי ברחבי הארץ.

"דנה עזריאלי פנתה אלינו, אבל היא דוחה את זה פעם אחר פעם בלדבר על זה. בכל פעם היא אומרת לנו שהיא תפגוש אותנו כדי לראות איך פותרים את הבעיה, אבל מורחת אותנו, ובגלל זה ההמתנה בין מאבק למאבק", אמרה לנו שני לנדאו, חברת הצוות המוביל של 'הקואליציה הארצית להעסקה' ישירה המלווה את המאבק. "אנחנו בעד דיאלוג, ואנחנו מבינים שיש קושי לחברה פרטית לקלוט להעסקה ישירה, מכיוון שהם צריכים לתת הסבר לבעלי המניות, אבל אפשר גם להסתכל על קניון דיזינגוף סנטר שקלט להעסקה ישירה והוכיח שבסופו של דבר זה היתרון של החברה, ולא החסרון שלה".

הפגנת ה'קואלציה להעסקה ישירה' מול קניון עזריאלי בת"א, 12 בינואר 2018 (צילום: ניצן צבי כהן)

"עשו לנו הרצאה במכינה וסיפרו לנו על התנאים המזעזעים של עובדי הקבלן במדינת ישראל", סיפרו ל'דבר ראשון' אלה סברדלוב ומיכאלה טנא ממכינת רבין במכללת אורנים. "הזמינו אותנו להצטרף למאבק למען עובדי חברות כוח אדם, ששוללות להם זכויות, ומפטרות עובדים מדי שנה, ולא משלמות שכר בזמן. והחלטנו להגיע מהמכינה בצפון להפגנה".  

הפגנת ה'קואלציה להעסקה ישירה' מול קניון עזריאלי בת"א, 12 בינואר 2018 (צילום: ניצן צבי כהן)