הרבה דובר על כנס אשף ברמאללה שייזכר אולי באיחולי "יחרב ביתכ" שאיחל ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לנשיא טראמפ. חמאס והג'יהאד האיסלאמי החרימו את הכנס, וזה מובן. מה שפחות מובן הוא שגם התנזים של פתח בגדה המערבית החרים את הכנס, וזה מחייב הסבר.

רשמית, התנזים תירץ את החרם בהזמנת הקונסול האמריקני לירושלים, אבל הדברים עמוקים הרבה יותר. למרות שאבו מאזן לא מראה שום סימני פרישה, מאבקי הירושה כבר רוחשים מתחת לפני השטח. בתוך התנזים יש מאבק פנימי, אבל כולם מסכימים שאחרי אבו מאזן יבוא תור התנזים לקבל את המושכות. לא עוד נציג של "תוניס", כלומר: הנהגת אשף המייצגת את "החוץ" שקיבלה את השלטון על חשבון "הפנים", כלומר: התנזים.

התנזים חושד כי כל האירוע ברמאללה רק נתלה בעניין ירושלים, אבל הוא נועד לבסס מקור סמכות לתקופה שאחרי אבו מאזן, והוא אשף של "החוץ", והתור של התנזים לקבל את האחריות ידחה שוב, ולזה הם אינם מסכימים.

לראיה – במקביל למאמץ לחדש את "המועצה המרכזית", שהיא גוף ביניים של הפרלמנט של אשף המייצג את "החוץ", ביטל אבו מאזן את המועצה המחוקקת שנבחרה אחרי אוסלו, שהוא הפרלמנט המייצג את "הפנים".

למה זה חשוב? כי אם באמת התנזים יחשוד כי שוב מדיחים אותו מקבלת השלטון הוא יוכל לאתגר את התנגדותו של אבו מאזן לטרור, דווקא בחזרה לטרור. זה עדיין לא קרה, אבל יש להשגיח.

**

הבלוג של פנחס ענברי
על הספר "שומר השאול"