החורף הגיע, ועמו גם הסכנות הנלוות למזג האוויר הסוער. הלילה (חמישי) נקבע מותו של מטייל בן 41 שביצע יחד עם מטייל נוסף גלישת סנפלינג באיזור אסור בנחל בתקופה זו של השנה.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי המטייל פונה במסוק לבית חולים פוריה כשהוא מחוסר הכרה, לאחר כשבע שעות בהן מתנדבי יחידת חילוץ גולן עשו דרכם בתוואי השטח המורכב ותנאי מזג האוויר הקשים בנסיון להגיע אליו. כוחות רפואה מיחידת חילוץ 669 העניקו לפצוע טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים במסוק חיל האויר.

מפל מים בנחל זוויתן (צילום: דורון הורביץ / פלאש 90).

לדברי יוסי פרידמן, מנהל אגף הבטיחות ברשות הטבע והגנים, "פעולות החילוץ המורכבות בנחל זוויתן נדרשו בגלל חוסר אחריות מצד שני המטיילים שבחרו להתעלם מהנחיות הבטיחות והוראות האתר האוסרות גלישת סנפלינג בתקופה זו של השנה. הכניסה לנקיק השחור אסורה לחלוטין ומסוכנת מהראשון לנובמבר ועד חודש מאי כאשר היא מותרת מחדש רק לאחר ירידת מפלס המים, עוצמת הזרימה ועליית הטמפרטורה. גם בתקופת הקיץ גלישת הסנפלינג שנחשבת לאתגרית מתאפשרת רק לקבוצות מאורגנות ומודרכות בתיאום ורישום מראש". פרידמן הוסיף כי "במעשיהם המטיילים סיכנו לא רק את עצמם אלא גם את כוחות החילוץ בהם פקחי רשות הטבע והגנים, שנדרשו לפעול במזג אוויר סוער וגשום במיוחד ובתנאים מורכבים".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ברשות הטבע והגנים קוראים לציבור המטיילים לגלות אחריות ולהקפיד על כללי הבטיחות בטיולים בתקופת החורף:

 • לא להיכנס ולחצות אפיקי נחלים זורמים.
 • לא לעמוד על גדות הנחל בזמן שטפון
 • לא לטייל באתרים בהם יש סכנת החלקה
 • לא לקחת סיכונים מיותרים ולהקפיד על כל הנחיות הבטיחות שמצילות חיים.

בכל ספק ובכלל ניתן להתייעץ עם מוקד המידע של רשות הטבע והגנים (3639*) ולהתעדכן בדיווחים ובעדכונים בערוצים השונים.

נזהרים בכבישים בחורף

הולך רגל כבן 25 נפצע קשה לאחר שנפגע מרכב הבוקר (שישי) ברחוב קרן היסוד בירושלים. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים שערי צדק כשהוא סובל מחבלה באגן.

בלילה התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א על הולך רגל כבן 30 שנפגע מרכב בדרך נמיר פינת חיים לבנון בתל אביב. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים איכילוב במצב קשה, לא יציב, מחוסר הכרה עם חבלת ראש.

חורף בכבישים (צילום אילוסטרציה: נתי שוחט / פלאש 90).

הנסיבות שהובילו לשתי התאונות אינן ברורות עדיין, אך חשוב לזכור שבחורף הנהיגה בכביש מסוכנת יותר וזאת עקב הכבישים החלקים והראות הלקויה. לכן, בכל נסיעה, גם בתוך העיר, יש לנהוג במשנה זהירות ולהקפיד על הוראות הבטיחות לנהיגה בחורף:

 • שימו לב להולכי רגל – בעת גשם קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך, יש להאט הנסיעה באזור מגורים ולתת זכות קדימה להולכי רגל.
 • לאחוז את ההגה בשתי ידיים. כניסה עם הרכב לשלולית – עלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב בשל בורות ומהמורות בטיחות המוסתרים על ידי הצטברות של מים על הכביש.
 • להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך (ראות, ערפל, גשם, סכנת החלקה) ובכלל זה בעת כניסה לעקומות ובעת ביצוע פניות.
 • שמירת מרחק גדול מהרכב לפנים בעקבות הגדלת מרחק הבלימה כתוצאה מהכביש הרטוב.
 • בדיקת תקינות הצמיגים ובדיקת לחץ האוויר הנדרש, מגבים תקינים, ניקוי שמשות הרכב על מנת לספק תנאי ראות נכונים וניקוי פנסי הרכב על מנת לראות ולהיראות בהתאם.
 • חל איסור לעצור בשולי הדרך אלא רק בתחנות ריענון מוסדרות. אם אין ברירה ויש תקלה ברכב, יש לעבור במידית מעבר למעקה הבטיחות הרחק מהכביש ולהתקשר ל-100. ההמלצה היא: מי שלא חייב לנסוע בצירים במזג האוויר סוער – שלא ייצא!

חורף חם ובטוח

זקן כבן 88 נכווה בגפיים היום (שישי) בשעות הבוקר לאחר שככל הנראה הדליק אש בביתו בנתניה על מנת להתחמם. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים שיבא בתל השומר במצב בינוני.

פאראמדיק מד"א אדוארד פלדמן סיפר: "כשהגענו למקום ראינו באחת הדירות בבניין גבר כבן 88 בהכרה מלאה, מתהלך כשהוא סובל מכוויות בגפיים. סיפרו לנו שהוא הבעיר פח על מנת להתחמם ונכווה מחומר הבערה".

תנור סלילים (צילום: shutterstock).

במזג האוויר החורפי, כשהטמפרטורות נמוכות, ישנן לא מעט תאונות המתרחשות כתוצאה משימוש לא נכון באמצעי חימום. על פי דוברות כבאות והצלה לישראל בחורף אשתקד נספו 17 בני אדם בשריפות בתוך בתים, מרביתם כתוצאה משימוש בתנור סלילים. בעקבות אותן תאונות ותאונות דומות נוסחו הוראות בטיחות לחימום הבית והציבור מתבקש להקפיד עליהן:

 • מומלץ להשתמש באמצעי חימום כגון מזגן, או רדיאטור שיותר בטוחים לשימוש.
 • יש להרחיק תנורים בטווח ביטחון מחומרים דליקים כמו שמיכות, וילונות, מזרן, שטיחים וכל דבר העלול להידלק. אין להשאירם פועלים ללא השגחה, או בזמן שינה.
 • בעת שימוש באמצעי חימום עם אש גלויה כגון קמין, יש להקפיד על אוורור והרחקת חומרים דליקים.
 • חשוב להדגיש, כי אמצעי חימום למיניהם עלולים לגרום לשריפה גם ללא מגע ישיר עם חומרים דליקים.
 • יש להעניק תשומת לב ייחודית לנושא בקרב קשישים המתגוררים בגפם.
 • אין להעמיס מכשירי חשמל רבים על שקעי החשמל, על מנת למנוע התחממות ושריפה.
 • בשל הרוחות העזות הצפויות, יש לחזק חפצים כדי למנוע נפילתם ופגיעה בנפש ורכוש.
 • התקינו גלאי עשן שיתריע על שריפה בזמן אמת. גלאי עשן מציל חיים!

זכרו! שריפות פורצות מטעויות! עקבו אחר הנחיות הכבאות ובמקרה של שריפה חייגו 102 ללוחמי האש.

אתר 'דבר ראשון' מאחל לכל קוראיו סוף שבוע חורפי, נעים ומעל הכל – בטיחותי.