הסתדרות המורים הודיע שתשבית היום (ראשון) את הלימודים בבית הספר תל"י גילה בירושלים למשך שעתיים והלימודים יחלו בשעה 10:00, זאת בעקבות תקיפת מורה בבית הספר על ידי אמו של אחד התלמידים.

"אנחנו מרגישים כמו במלחמה, כל יום מקבלים דיווח על אלימות, לפעמים שלושה מקרים ביום", אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד. "זה בלתי נסבל, לא יתכן שמורים בישראל יפעלו בסביבת עבודה מאיימת, כשהם בודדים ומופקרים לגורלם. הכנו תכנית מוסדרת לטיפול בתופעה. אני דורשת מממשלת ישראל להתעשת ולפעול יחד איתנו למיגורה". בן דויד הבהירה כי ככל שהנושא ימשיך להיות "מופקר", לדבריה, על ידי המדינה פעולות המחאה ילכו ויחריפו.

"צעד זה נועד ללמד את ההורים שלא חוצים גבולות גם אם מורה אמרה לילד שלהם משהו שלא נראה להם", ציינה מנהלת בית הספר. "אין שום סיבה להשתמש בשום סוג של אלימות כלפי מורים".

על פי הסתדרות המורים, מדובר באירוע חמור בו אמו של תלמיד כיתה ו' הגיעה לבית הספר, פרצה לכיתה, סטרה למורה לעיני התלמידים, בעטה בה ומשכה לה את הפאה מהראש.

שיעור מקרי האלימות כלפי מורי העל-יסודיים. גרפיקה: דבר ראשון.

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בדצמבר האחרון תיקון לחוק העונשין שאמור להחמיר את הענישה על תקיפת עובדות ועובדי חינוך וזאת לאחר ששר החינוך, נפתלי בנט נענה לדרישת המורות לפעול בנושא בדחיפות. התיקון לחוק, אותו הניח ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) על שולחן הכנסת כבר בפברואר 2016, אושר לאחר מאבק ממושך של ארגוני המורים, ויאפשר לגזור מאסר של חמש שנים לתוקף עובד הוראה, ללא צורך בקיומן של נסיבות מחמירות נוספות הנדרשות ביחס לתקיפת עובדי ציבור אחרים.

על פי בדיקה של ארגון המורים העל יסודי, בשנת 2016 דיווחו כ-32,400 מורים על אלימות מילולית שהופנתה כלפיהם, 4,800 מורים דיווחו על פגיעה ברכושם ו-3,000 מורים נתקלו באלימות פיזית שהופנתה כנגדם. סקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה בקרב 400 מורים המהווים מדגם מייצג מצא כי 55% מהם חוו אלימות מילולית מצד תלמידיהם, 42% נחשפו לביטויים פוגעים מצד הורים, 5% מהנשאלים העידו שנפלו קרבן לאלימות פיזית ו-5% סבלו מפגיעה ברכושם – כאשר במרבית המקרים מדובר ברכבם.