דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי כ"ט בסיון תשפ"ב 28.06.22
27°תל אביב
  • 21°ירושלים
  • 27°תל אביב
  • 25°חיפה
  • 26°אשדוד
  • 24°באר שבע
  • 36°אילת
  • 29°טבריה
  • 23°צפת
  • 25°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
דיור

דיור / הסכם גג בדימונה: למעלה מ-26 אלף יחידות דיור ייבנו עד 2024

ההסכם, בעלות של כ-5מיליארד שקלים נחתם אתמול (ב') בנוכחות שרי האוצר והשיכון ומנכ"ל רשות מקרקעי ישראל | כחלון: "דואגים גם לתעסוקה וגם לפתרונות דיור במחירים הוגנים" | גלנט: "נמשיך להפנות משאבים לחיזוק הנגב והגליל"

חתימת הסכם גג בין משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ועיריית דימונה, לבניית למעלה מ– 26,000 יחידות דיור בעיר (צילום: ששון תירם)
יניב כרמל

שר האוצר, משה כחלון, שר השיכון יואב גלנט, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עדיאל שמרון וראש עיריית דימונה בני ביטון, חתמו אתמול (שני) על הסכם גג להקמת למעלה מ-26 אלף יחידות דיור על שנת 2024. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנמצא בביקור מדיני ברוסיה ולא יכול היה להשתתף באירוע, שלח ברכה מצולמת. כחלון: "נוודא שההסכם מתממש עד שיתאכלס הדייר האחרון".

ההסכם שנחתם היום הוא חלק משורה של הסכמים דומים מוביל שר האוצר על מנת להאיץ תהליכי תכנון ובנייה. במסגרת הסכמי הגג מבטיחה המדינה לרשות המקומיות השתתפות בעלויות הפיתוח ובבניית מוסדות ציבור. בכך מנטרלת המדינה את ההתנגדות של הרשויות לפיתוח שכונות חדשות שגוררות עלויות שללא הסכמי הגג נופלות על הרשות המקומית. מתחילת הקדנציה חתם כחלון על הסכמי גג באשדוד, אשקלון, אלעד, לוד, באר יעקב, אור יהודה, עכו, אילת בית שמש, מגדל העמק ועוד.

שר האוצר משה כחלון וראש עיריית דימונה בני ביטון (צילום: קולמן פודהורצר).

על פי ההסכם, במהלך השנים 2017-2024 ישווקו בעיר דימונה כ-26,222 יחידות דיור, מסחר ותעסוקה ב-17 מתחמים בקרקע מדינה. לאלה עשויים להתווסף, באישור הוועדה המקומית כ-4,697 יחידות דיור מכוח תקנות התכנון והבניה, כך שסך הכל צפי יחידות דיור כולל שווה ערך אשר ישווקו בשנים אלה יעמוד על כ-30,919 יחידות דיור.

בנוסף ליחידות הדיור החדשות יוקמו בעיר גם מוסדות ציבור בניהם בתי כנסת, בתי ספר וגנים, מתנ"סים ואולמות ספורט. כלל תקציב ההסכם מסתכם בכחמישה מיליארד שקלים מתוכם עבודות הפיתוח מוערכות בכארבעה מיליארד שקלים, עלות מוסדות הציבור מוערכת בכ-580 מיליון שקלים ולעבודות שדרוג ישן מול חדש הוקצו כ-340 מיליון שקלים. מדובר בהסכם שעלותו גבוהה יותר מאלה שנחתמו לפניו.

"עיר צריכה להיות איתנה ובכדי להיות איתנה היא צריכה לייצר פתרונות דיור לזוגות הצעירים ומקורות הכנסה ותעסוקה בשכר הוגן" אמר כחלון במעמד החתימה, "במסגרת הסכם הגג של דימונה אנחנו דואגים גם למקומות תעסוקה וגם לפתרונות דיור במחירים הוגנים. ההסכם ממשיך את המהפכה שמוביל כאן ראש העיר בני ביטון בשנים האחרונות. ההשקעה העצומה בחינוך של ילדי דימונה מוכיחה את עצמה, העיר צומחת והאבטלה מצטמצמת באופן דרמטי. אנחנו הולכים להמשיך את המהפכה הזאת ולוודא שההסכם מתממש עד שיתאכלס הדייר האחרון".

גם מנכ"ל רמ"י הצטרף לשבחים לראש העיר המקומי. "שואלים 'למה צריך לתכנן פה עשרות אלפי יחידות דיור?' אבל אנחנו מאמינים בזה ונהנים לעבוד עם מנהיגות מקומית שהיא בולדוזר", אמר שמרון.

במרכז – עדיאל שומרון, מנכ״ל רשות מקרקעי ישראל בטקס חתימה על הסכם גג בדימונה (צילום: קולמן פודהורצר).

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, הוסיף כי "פיתוח הנגב חיוני לביסוס הציונות בארץ ישראל. עיר – מדינה במרכז הארץ לא תוכל להתקיים בתנאים הגאופוליטיים של המזרח התיכון – הנגב, הגליל יהודה ושומרון הם לפיכך בעלי חשיבות עליונה למדינת ישראל".

לדבריו, "היום אנו עושים צעד נוסף בכיוון ומביאים את הסכם הגג של דימונה להכרזה ולחתימה. מדובר בהסכם בעל חשיבות רבה אשר יאפשר לדימונה להתפתח ולהביא לקליטת תושבים חדשים ולהקים מרכזי מסחר ותעסוקה נוספים אשר ישפרו ויקדמו את אורח החיים והכלכלה כעיר מרכזית בדרום הארץ. ההסכם מצטרף להסכם הגדול שנחתם לפני שנתיים בבאר שבע ומהווה מנוף נוסף לחיזוק הדרום. נמשיך להפנות משאבים רבים לחיזוק ההתיישבות בנגב ובגליל".

ראש עיריית דימונה אמר כי "דימונה יוצאת היום לדרך חדשה, הרבה בזכות שר הבינוי והשיכון ושר האוצר. אני מאמין שבמסגרת הסכם הגג דימונה תגיע תוך עשור למאה אלף תושבים. אנחנו נעשה ונצליח וה' יהיה עמנו".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!