פעילות הממשל האמריקאי הושבתה ביום חמישי בלילה למשך חמש שעות בשל עיכוב ההצבעה על ידי סנאטור רפובליקני מהימין הקיצוני.

הסנאט האמריקאי העביר הבוקר (ו') תקציב ובו הרחבה תקציבית של 296 מיליארד דולר לשנתיים הקרובות אך לא לפני שפעילות הממשל הפדרלי הושבתה כאשר הסנאטור רנד פול (R-Ky) עיכב את ההצבעה לאחר חצות כדי להתלונן על הגירעון התקציבי. זו הייתה הפעם השנייה בה הושבת הממשל בתוך פחות משלושה שבועות.

בשונה מבישראל, שנת התקציב הפיסקלית בארה"ב החלה ב-1.10.2017. מאז, מסגרת התקציב והוצאות התקציב האמריקאיות פועלות באופן של חקיקה קצרת טווח ואין הסכמה על מסגרת התקציב.

חוק התקציב שעבר הבוקר קשור לתקצוב זמני לשישה שבועות שזמנו פג אתמול (יום חמישי) בחצות. מיד לאחר הפיליבסטר (משיכת זמן) של הסנאטור רנד פול מקנטאקי, שיצר השבתה של חמש שעות של פעילות הממשלה בה לא עברו כספים כלל, התקציב אושר בסנאט ברוב של 71 למול 28.

החקיקה שהתמקדה במסגרת ההוצאה של התקציב אפשרה את חזרתו לפעולה של הממשל לאחר ההשבתה. התקציב יגדיל ב-296 מילארד דולר את משאבי הממשל – הן עבור תקציב הביטחון והן עבור תקציב המשרדים האזרחיים. בין השאר יתווספו 89 מיליארד דולר להאצה של סיוע לאיזורים מוכי הוריקן. כל אלו יובילו להגדלת הגירעון השנתי ולהגדלת החוב הלאומי של ארה"ב שהוא למעלה מ-20 טריליון דולר.

ההשבתה הייתה בלתי צפויה ומשרד הניהול והתקציב לא אמר לסוכנויות הפדרליות להתכונן אליה עד יום חמישי בערב. בכל מקרה ההשבתה הייתה מצומצמת וגם בפוטנציאל המלא שלה הייתה בעלת השפעה קטנה על העובדים הפדרליים והציבור. התקציב של ארה"ב עבר הרבה שינויים בממשל אובמה, הפעם ממשל טראמפ הצליח לייצר יציבות מסויימת עם אישור תקציב קבוע לשנה לפחות שפורץ את המסגרת הפיסקלית הקיימת.