משטר אסד הפגיז אתמול (ב') בארטילריה ומהאוויר את אחד מפרברי עיר הבירה דמשק המוחזק בידי כוחות המורדים והביא להריגתם של כ-98 בני אדם. הפרברים שנפגעו  מתפרשים על פני אזור הקרוי בשם ע'וטה המזרחית ומצויים תחת הפגזות מזה מספר, שבועות שהביאו לפציעתם ומותם של מאות אנשים. פעילי האופוזיציה אומרים כי כוחות הממשלה הביאו בימים האחרונים תגבורות נוספות, דבר המצביע על כך שמתקפה גדולה עתידה להתרחש על האזור המהווה את מעוז המורדים האחרון ליד דמשק. על פי עדויות השתתפו בהתקפה מטוסי קרב והפצצה, מסוקי קרב, טילים וארטילריה.

ארגון המעקב הסורי לזכויות אדם הממוקם בבריטניה דיווח כי אלו הימים המדממים ביותר באזור ע'וטה מאז שנת 2015 והוסיף כי בין ההרוגים נמנים כ-20 ילדים וכ-15 נשים.

ארגון 'הקסדות הלבנות', המזוהה עם האופוזיציה הסורית מסר כי בעקבות ההפגזות וההפצצות ישנם אנשים הלכודים תחת ההריסות והוסיפו כי אחת ההרוגות היא ג'ומעה פיראס החברה בצוותי ההצלה. עוד דיווחו הארגונים כי קבוצות המורדים הגיבו בהפגזות על דמשק נגד המשטר באמצעות ירי פצצות מרגמה. סוכנות הידיעות הרשמית של צבא סוריה 'סאנא' דיווחה כי הפגזת המורדים פגעה בכמה אזורים בדמשק והביאה להריגתו של אדם אחד ותשעה פצועים.

"הפגזים נופלים כמו גשם. אנחנו מסתתרים במסדרון ", אמרה תושבת דמשק, בעודה מסתתרת במסדרון של בניין משרדים, לסוכנות הידיעות AP, וביקשה להשאר בעילום שם למען ביטחונה.

ברשתות החברתיות מפורסמים קטעי וידאו שצולמו בע'וטה בהם נראים פרמדיקים מחלצים פצועים מתחת להריסות, בעוד אחרים נראים חופרים במהירות בחושך, בחיפוש אחר ניצולים.

"מצבם ההומניטארי של האזרחים במזרח ע'וטה יוצא מכלל שליטה", הזהיר אתמול פיינוס מומטיס, שליח האו"ם לתיאום הומניטרי אזורי למשבר בסוריה והוסיף – "זה הכרחי לשים קץ לסבל האנושי, חסר הטעם ומיד. צריך להפסיק לטווח אזרחים ותשתיות חפים מפשע לאלתר".