זוכרים את בהלת המילניום? הדברים שכתבתי אז אולי יזכירו לכם את הנושא.

הערה מקדימה:
למה ומדוע המנהג של ציון מועדים "עגולים"? עשור ל…, עשרים וחמש שנים
ל…, חמישים מלאו לנער…, המאה ה…, האלף ה…
כזכור, התייחסתי כבר בעבר לתופעה זו ב"מחקרי" הקודמים אך, לצערי, לא
מצאתי את שורש העניין. ההסבר הפשוט ביותר העולה בדעתי הוא שהאדם
מחפש סיבה לחגוג וגם להתעצב לפעמים, כי הרי גם תאריכים הקשורים לאבל
ולאסונות, האדם מציין בחדווה רבה.
לפיכך לא נשאר לי אלא לנהוג כמקובל בין אנשים רציונליים בדרך-כלל
ולחגוג באופן לא רציונלי מועדים עגולים. נו, ואני שואל אתכם, האם יש משהו
יותר עגול מהספרה שתיים ושלושה אפסים לצידה – 2000?

**

כידוע, מילניום = אלף שנים ולא מכבר ציינו את סיום המילניום השני שבו קרו בעולם המון דברים חשובים, לא כלם משמחים. מבחינתי מאורע חשוב מאין כמוהו היה שנולדתי בשלהי המילניום השני, כי אחרת מי היה כותב את השטויות האלה?

אני לא שולט בלטינית ולא באיטלקית, כך שהמילה mile לא היתה מוכרת לי, לא כל שכן המילה millennium . נתקלתי ב-mile לראשונה ב-Fiat Milecento שזה בעברית אלף ומאה, דגם פיאט מהמילניום שעבר.

אחר כך, כשכבר הייתי חכם יותר, התברר לי שגם המילה הקסומה, מיליונר, קשורה לעניין. זאת אומרת – מישהו שיש לו כמה אלפי אלפים. כולכם יודעים שבשנה-שנתיים האחרונות עלה המילניום לגדולה ולאו-דווקא במשמעותו הדתית-מיסטית (יש המאמינים שבתום האלף יתרחש אסון נוראי והעולם ייחרב, אך ישו המושיע יקום לתחייה, כל הרשעים יואבדו והמתים הצדיקים יקומו לתחיה – וכו', וכו'…), אלא דווקא בעולם הריאלי והתכליתי, הוא עולם המחשבים. תחילה חשבתי שצוחקים עלינו, מה זה, מיקום של שני אפסים במחשב יכול לשגע את העולם?

כדי להבין מה זה ה"באג 2000" הזה, ביקשתי את איתי בני שיסביר לי, לכל הרוחות,
מה זה הבאג-אלפיים הזה? והוא הסביר! מה אגיד לכם? לא הבנתי ואז באמת התחלתי לדאג.

מילא, מטוסים יפלו, לא יהיה חשמל (תיכף נראה), לא יהיו מים, חסכונותי בבנק ייבלעו על ידי הבאג, אתקע במעלית, ניחא – אבל מה יאמר המחשב שלי? האם גם אותו יבלע הבג?

החלטתי להקדים את בוא המילניום השלישי ולבחון מה יקרה. לחשתי למחשב שלי באוזן שזה רק בצחוק ושלא ייבעט בי. אתם אולי לא יודעים, אבל למנוול הזה יש שעון ולוח שנה פנימי, משהו כמו אצלנו בני האדם השעון הביולוגי. אותו שעון/לוח לא רואים אותו, אין לו קפיץ והוא לו מתקתק, אבל הוא מאד חשוב כי על-פיו יישק דבר במחשב. אבל, מה לעשות, הוא טמבל גמור וכשהוא רואה שני אפסים הוא מתבלבל ואינו מבדיל בין ימינו לשמאלו. אני, אם תשאלו אותי איזו שנה באה אחרי 99 , מיד אענה לכם 00 – ז.א. אלפיים. אבל האידיוט הזה לא יודע להחליט האם זה 2000 או אולי 1900 או סתם בית-שימוש. הבנתם?

וכך עשיתי: לכל צרה שלא תבוא הכנתי לידי נר וגפרורים, פנס כיס למקרה שאולי הנר לא יידלק בגלל באג 2000 , בקבוק מי-עדן למקרה שאהיה צמא – ואז כיוונתי את השעון והלוח במחשב ל-31 בדצמבר 1999 שעה 23.59 וחיכיתי, במתח רב, כמו אז כשהחלפתי קידומת מ-69- ל-70.

עברה דקה ודבר לא קרה. יותר נכון, קרה שנחתי בשלום בשנת 2000. הכל פועל כמו קודם.

אתם יודעים למה כל זה קורה? "הכל בגלל מסמר קטן, הכל בגלל מסמר…".
כאשר אבות אבותיו של הגולם הזה יצרו את האב-טיפוס, אמר הממציא לאחד השוליות המתלמדים, אתה תעשה את התאריך, והוא עשה, אך בליבו חשב שממילא הפטנט הזה לא יחזיק מעמד יותר משנה שנתיים ובוודאי לא עד שנת 2000. כך קרה שהשאיר מקום רק לשתי ספרות. הבנתם את זה?

הציניקנים אומרים שבדיוק להיפך. האבות-אבות ראו היטב כבר אז את
הפוטנציאל העצום שב"באג" הזה שהם שתלו בגולם הזה. קשה לחשוב שהם לא ידעו שאחרי 1999 בא 2000 ועובדה, הם עושים מיליונים מתיקון ה"מחדל" שהם שתלו אז.

בואו נחזור למילניום שלי. לא סיפרתי לכם דבר על מה שעבר עלי במילניום
הזה וגם לא אספר הפעם, אך מה הסיפור שלי לעומת הקטסטרופה הצפויה
לנו, אולי, בעוד דקות אחדות?
______________________
* ה ע ר ה  ל ס י ו ם
לפני עשר-עשרים שנה חישבנו חישובים – בני כמה נהיה בשנת 2000 אם נגיע
לזה והנה הגענו! האם זה חשוב בכלל שהגענו ל-2000? עכשיו לא נותר אלא
להמשיך ליעד הבא והוא – מ א ה  ש ל ו ש י ם  ו ש ת י י ם!
(10% שעות נוספות).