הניקיונות המסורתיים לקראת פסח החלו ואיתם גם השימוש המוגבר בחומרי הניקוי. החומרים, ברובם עשויים ממרכיבים כימיים מסוכנים, עלולים להוביל בשימוש לא נכון לפציעות או להרעלות. כדי למנוע עד כמה שניתן מקרים שכאלה, פרסם מכון התקנים מספר הנחיות בטיחות, שיעזרו לכם לעבור את הניקיונות בשלום ולהישמר מפגיעת חומרי ניקוי מסוכנים.

קראו את האותיות הקטנות – הוראות השימוש, תאריך התפוגה ומרכיבים

לפני שמתחילים את מה שמכונה "טרפת" הניקיונות, במכון התקנים ממליצים להציץ בכיתובים ובנתונים השונים שעל גב האריזה כבר בשלב הקנייה. הקפידו לקרוא את הוראות השימוש במוצר ושימו לב לסימונים הכוללים סיכונים ואזהרות בטיחות. על פי המכון, יש לפעול בהתאם להוראות הספציפיות של כל מוצר ומוצר.

יש לשים לב אם השימוש בחומר הניקוי דורש ציוד מגן כגון: כפפות, משקפי מגן או הגבלת מרחק של התזת החומר – הסימון מופיע על גבי האריזה. לפני השימוש באקונומיקה מומלץ להסתכל על תאריך התפוגה של המוצר מאחר והחומר הפעיל מתנדף עם הזמן. תאריך פג תוקף הוא בדרך כלל שנה מיום הייצור.

בקניית נוזל כלים יש לשים לב לריכוז החומר הפעיל המוצהר על גבי האריזה. הריכוז יכול לנוע בין 12% חומר פעיל ל-36%. ככל שהריכוז גבוה יותר יעילותו גבוהה יותר וניתן לדללו עם יותר מים.

יש דברים שעדיף לא לערבב

לכל מקימי ה"מעבדה" הביתית הכוללת ניסיונות ערבוב חומרים תוך אמונה שיווצר מכך אפקט כפול של ניקיון  – עצרו! אין לערבב חומרי ניקוי! בחלק מהמקרים עלולה להתרחש תגובה כימית אשר יכולה לגרום להיווצרות חומר חדש, רעיל ומסוכן מאוד.

העישון מזיק לבריאות, גם בזמן הניקיון

למעשנים בינינו שעדיין תוהים אם סיגריות הן כשרות או לא – ויכוח עתיק יומין זה לא יפתר בזמן הניקיון. מה שכן אפשר לקבוע, לפחות אם להסתמך על מכון התקנים, הוא שאסור לעשן בזמן השימוש בחומרי ניקוי או בקרבתם, בעיקר כאשר משתמשים בחומרים דליקים ובחומרים לפתיחת סתימות שמכילים סודה קאוסטית – סודיום הידרוקסיד.

שילוב בין עישון ונקיונות? רעיון רע. סיגריה. אילוסטרציה (צילום: אביר סולטן/ פלאש90)

אחסון – חשבו על ילדיכם

אחסון חומרי הניקיון דורש בפני עצמו חשיבה ומודעות.

  • חובה לאחסן את חומרי הניקוי במקום שאינו נגיש לילדים.
  • אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון.
  • מומלץ לאחסן חומרי ניקוי, מסירי שומנים, פותחי סתימות (על בסיס סודיום הידרוקסיד) ואקונומיקה בנפרד מחומרי ניקוי לניקוי אסלות ולהסרת אבנית.
  • יש לשמור על חומרי הניקוי באריזתם המקורית כדי למנוע תאונות.
  • יש להקפיד על סגירת הפקק לאחר השימוש בחומר הניקוי. יש להקפיד במיוחד באריזות עם פקק קשה לפתיחה, אריזות אלו בדרך כלל מכילות חומר מסוכן מאוד.

נפגעתם? פנו לטיפול רפואי

במקרה של פגיעה מחומר ניקוי יש לפעול על פי הוראות היצרן שמופיעות על האריזה. במידת הצורך יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. יש להצטייד באריזת החומר ממנו נפגעת על מנת לאפשר טיפול מדויק.

קוראים וקוראות יקרים, שמרו על עצמכם ועצמכן לקראת חג הפסח הבא עלינו לטובה, הקפידו על הוראות הבטיחות, ונקו בבטחה.

וכדי לגשת להכנות לחג ברוח טובה נסיים בהלצה:

מדוע הכי כדאי לנקות בעזרת עיתון?  
כי הוא מוציא את כל הלכלוך…

פסח נקי ובטוח לכולם.