300 העיתונאיות והעיתונאים העובדים בערוץ התקשורת I24news חתמו לראשונה על הסכם קיבוצי. ההסכם כולל עיגון השכר לתפקידים השונים בערוץ, לצד מנגנון לשמירה על הביטחון התעסוקתי ואיסור על העברה פוגענית בין משרות. i24news הוא ערוץ חדשות ואקטואליה הנמצא בבעלותו של פטריק דרהי, הבעלים של חברת HOT. הערוץ, שבסיס החברה שלו ממוקם בלוכסנבורג, משדר חדשות מישראל לעולם באנגלית, צרפתית וערבית. רק בשנה שעברה קיבל הערוץ היתר לשדר בישראל, במסגרת השידורים בכבלים.

כמו כן, חתמו הצדדים גם על נספח להסכם, הכולל התחייבות הדדית של החברה והעיתונאים לפעול על פי כללי האתיקה העיתונאית ומתוך נאמנות לציבור – התחייבות אותה פועל ארגון העיתונאים לעגן במסגרת ההסכמים הקיבוציים החדשים בכלי התקשורת השונים. ההתחייבות כוללת גם הגנה מפני פיטורים או כל פגיעה אחרת בעיתונאים המסרבים לפעול בניגוד לכללי האתיקה.

I24NEWS בתל אביב (Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons)

"זה עוד צעד משמעותי בתוך מהפכה שארגון העיתונאים מקדם בענף העיתונות בכל הקשור לשימוש בהסכמים קיבוציים ככלי להפיכת האתיקה העיתונאית מאות מתה, לכללים מחייבים (ללא מעורבות של הכנסת)", כתב יו"ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ'יצקי על ההסכם בדף הפייסבוק שלו. "זה מגה דרמטי בעיניי, כי מבחינה משפטית זה הופך את כלי התקשורת מעסקים שמחוייבים רק לבעלים שלהם – וברצותם משרתים את הציבור וברצותם לא – לגופים שיש להם מחויבות ציבורית אמיתית וחזקה, שאף גוברת על הקניין של הבעלים ועל הסמכויות של המנהלים".

מלבד זאת כולל ההסכם גם הבטחת תשלום עבור כוננויות, תוספת ימי חופשה לעובדים, והקמת בנק של ימי מחלה לתמיכה בעובדים החולים במחלות קשות. את ההתאגדות ליוו מטעם ארגון העיתונאים איילה פלנר חננאל וחגי מטר ועורכי הדין מורן סבוראי ואמיר בשה.

שכרו המינימלי של מפיק נקבע על 8,000 ש"ח לחודש ושל עוזר מפיק על 7,000 ש"ח. שכרו של עורך נקבע על 10,000 ש"ח לחודש, ושל במאי על 54 ש"ח לשעה.