סערת גירוש מבקשי המקלט, שבועיים לפני סוף האפשרות לעזיבה מרצון והחלת נוהל הרחקה למדינה שלישית, לא שוככת. היום (חמישי) השיב בית הדין הגבוה לצדק כי על המדינה לעצור את ההליכים הקשורים לגירוש, ועליה להשיב בעשרה הימים הקרובים "למען שלמות התמונה" על כלל הטענות של ארגוני זכויות האדם.

להחלטה המלאה של בג"ץ לחץ כאן

כצפוי התגובות להחלטת בג"ץ חלוקות. מתנגדי הגירוש מציינים אבן דרך חשובה במהלך לניטרול ההליך ומעבר למדיניות של פיזור ולא של גירוש. הפעילים בעד הגירוש, תושבי דרום ת"א ותנועת 'אם תרצו' זועמים על בג"ץ.

שולה קשת, ממובילות מאבק ׳דרום תל אביב נגד הגירוש׳ קראה לממשלה לשנות מדיניות ולשקם את דרום ת"א: ״ההחלטה של בג״צ למתן צו מניעה חייבת להיות לא רק צעד ראשון לעצירת הגירוש אלא חייב להעיר את ממשלת ישראל לשנות מדיניות – לעצור את פינוי תושבות ותושבי דרום העיר ולשקם את השכונות."

שר הפנים אריה דרעי הגיב להחלטה והבטיח: "מבצע החזרת המסתננים יימשך" –

סיגל קוקו אביבי, אחת מהעותרות ופעילה מרכזית במאבק למען הפליטים, כתבה בחשבון הפייסבוק שלה שמשמעות החלטת בג"ץ היא עצירה של ההליכים אך הגירוש מרצון יימשך.

שפי פז, ממובילות המאבק למען גירוש המבקשי המקלט, קראה לתושבי דרום ת"א להגיע להפגנה מול ביתה של מרים נאור במוצאי שבת הקרובה:

תנועת הימין 'אם תרצו' הגיבה: "שוב אנו רואים כיצד בג"ץ מעמיד את עצמו מעל נבחרי הציבור הדמוקרטיים ופועל כמועצת חכמים המחייבת ליישר קו עם גחמותיה, ממש כמו באיראן. לממשלת ישראל" מסרו מהתנועה, "יש היום שתי ברירות. בלימת האקטיביזם השיפוטי בחקיקה, או אימוץ מדיניות זהירה של אי ציות לבג"ץ. צעד שיש לו תקדימים אפילו בארה"ב. הגיע הזמן לשים ברקס ברור לגחמותיו הקיצוניות של בג"ץ."